settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Bóg zesłał złego ducha aby dręczył króla Saula?

Odpowiedź


"A gdy od Saula odstąpił Duch Pański, zaczął go trapić duch zły, też od Pana" (1 Ks. Samuela 16,14). Te doświadczenia opisane są również w: 1 Ks. Samuela 16,15-16.23; 18,10 oraz 19,9. Bóg zesłał demonicznego "złego ducha" aby dręczył Saula. Saul był nieposłuszny Bogu w dwóch sytuacjach (1 Ks. Samuela 13,1-14; 15,1-35). Z tego powodu, Bóg zabrał swojego Ducha Saulowi i pozwolił go dręczyć złemu duchowi. Właściwie, szatan i demony zawsze chciały atakować Saula, a Bóg im teraz na to zezwolił.

To prowadzi nas do pytania - czy Bóg wysyła dzisiaj złe duchy aby dręczyły ludzi? Są przykłady osób w Nowym Testamencie, które dla ukarania zostały przekazane szatanowi czy demonom. Bóg pozwolił Annaniaszowi i Safirze aby zostali napełnieni duchem szatana jako ostrzeżenie i przykład dla wczesnego kościoła (Dzieje Apostolskie 5,1-11). Mężczyzna w kościele korynckim dopuścił się kazirodztwa i cudzołóstwa, więc Bóg nakazał przywódcom "oddać go w ręce szatana" aby zniszczył jego grzeszną naturę, ale tym samym aby uratować jego duszę (1 Koryntian 5,1-5). Jezus był poprowadzony przez Ducha na pustynię by doświadczył kuszenia przez diabła (Ew. Mateusza 4,1-11). Bóg również pozwolił wysłannikowi szatana by dręczył Apostoła Pawła, aby nauczył się polegać na Bożej łasce i mocy, i aby nie był zarozumiały z powodu niesamowitej, głębokiej duchowej prawdy której udzielił mu Bóg (2 Koryntian 12,7).

Jeśli Bóg dzisiaj pozwala złym duchom aby dręczyły ludzi, robi to z jakimś celem, dla naszego dobra i swojej chwały (Rzymian 8,28). Nawet jeśli demony są złe, są one wciąż pod suwerenną kontrolą Boga. Tak jak w przypadku Joba, szatan i jego sługi mogą uczynić tylko to, na co Bóg im zezwoli (Joba 1,12; 2,6). Nigdy nie działają niezależnie względem bożej suwerennej woli oraz doskonałego planu i celu. Jeśli wierzący podejrzewa, że jest dręczony przez siły demoniczne, pierwszą rzeczą jest to, aby żałował i odwrócił się od każdego znanego mu grzechu. Wtedy powinien prosić o mądrość i zrozumienie tego czego powinien się nauczyć w tej sytuacji. Następnie powinniśmy poddać się bożemu prowadzeniu w naszym życiu, ufając, że skutkiem tego będzie zbudowanie naszej wiary i oddanie chwały Bogu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Bóg zesłał złego ducha aby dręczył króla Saula?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries