settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest święta kobiecość?

Odpowiedź


"Święta kobiecość" to ruch religijny, który podkreśla kobiecość jako bliższą boskości niż męskość. Osoby należące do tradycji świętej kobiecości czczą kobiece piękno i moc reprodukcji seksualnej. Święta kobiecość zakłada, że kobiety, dzięki zdolności do rodzenia dzieci, są bardziej "święte" niż mężczyźni. Mężczyźni mogą doświadczyć świętej kobiecości jedynie duchowo, poprzez stosunek seksualny. Zwolennicy świętego kobiecego punktu widzenia obejmują zarówno pseudo-chrześcijan, jak i radykalne feministki, czcicieli bogini i czarownice Wicca. Wskazówki dotyczące świętego kobiecego punktu widzenia można znaleźć w Biblii na przykładach rytualnej prostytucji (Rdz 38:21-22; Ozeasza 4:14) i kultu bogini (Jeremiasza 44:17-25; 2 Królów 23:7). Inne przykłady można dostrzec w wielkanocnych rytuałach płodności i niektórych aspektach mariologii.

W Kodzie da Vinci autor Dan Brown wielokrotnie wskazuje na "świętą kobiecość". Jego bezpodstawna i bezpodstawna teoria głosi, że misją Jezusa było spłodzenie dzieci przez Marię Magdalenę, tworząc w ten sposób "królewską" linię krwi. Według Browna Maria Magdalena była "świętym Graalem", który nosił krew Jezusa, a Maria Magdalena była zamierzonym przez Jezusa przywódcą kościoła chrześcijańskiego. To patriarchalni uczniowie i wczesny kościół "zdegradowali" Marię, zaprzeczyli świętej kobiecości i ustanowili patriarchalną karykaturę intencji Jezusa dla chrześcijaństwa.

Ani wyobraźnia Dana Browna, ani święta kobiecość nie mają żadnych podstaw w Biblii. Jezus wybrał 12 uczniów płci męskiej, co nie jest posunięciem mężczyzny pragnącego ustanowić "świętą kobiecość". Nowy Testament jest pełen przykładów męskiego przywództwa w kościele (1 Tymoteusza 2:11-14). Biblijne chrześcijaństwo podniosło kobiety do równości i jedności w Ciele Chrystusa (Galacjan 3:28), zachowując jednocześnie rozróżnienie ról. Tak, kobieta otrzymuje chwałę poprzez poród (1 Tymoteusza 2:15), ale rola i wartość kobiet nie jest bardziej (lub mniej) święta niż mężczyzn. "Święta kobiecość" nie jest święta, ani nie reprezentuje dokładnie tego, co Biblia opisuje jako prawdziwą kobiecość.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest święta kobiecość?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries