settings icon
share icon
Pytanie

Jak zamężni chrześcijanie mogą unikać romansów?

Odpowiedź


Romans pojawia się wtedy, gdy zamężna osoba dzieli intymność emocjonalną i wsparcie z inną osobą aniżeli swoim współmałżonkiem. Rozwijanie więzi emocjonalnej z kimś innym niż małżonkiem może mieć przerażający wpływ na związek małżeński; ponadto intymność emocjonalna często przechodzi w intymność fizyczną, przynosząc zniszczenie. Wiele osób zaprzecza powadze romansów, ale takie relacje nie pozostają bez znaczenia i mogą zniszczyć małżeństwa i rodziny.

Małżonkowie powinni dzielić się problemami, uczuciami i potrzebami ze sobą wzajemnie i ustanawiać granice tego, czym można się dzielić poza małżeństwem i z kim. Posiadanie przyjaźni poza małżeństwem jest zdrową rzeczą, ale poleganie na osobach z zewnątrz w celu zaspokojenia potrzeb emocjonalnych może stać się pokusą, szczególnie gdy małżonkowie spędzają wiele czasu osobno. Współpracownicy i inni z którymi spędzamy sporą część czasu mogą stać się zastępstwem dla emocjonalnego wsparcia małżonka. Relacje w pracy i przyjaźnie muszą mieć odpowiednie granice, aby nie stały się nieodpowiednie.

Istnieją znaki ostrzegawcze, że niewinna przyjaźń może prowadzić do intymnej relacji emocjonalnej. Gdy zaczynamy odczuwać potrzebę ukrywania aspektów relacji, przekraczamy linię niestosownego terytorium. Dystans emocjonalny pomiędzy małżonkami lub wzrost ilości kłótni może wskazywać, że jeden z małżonków skłania się do poszukiwania bliskości innej osoby. Intymność wymaga bliskości, a to nie dzieje się, gdy małżonek powierza swoją bliskość komuś spoza małżeństwa.

Chrześcijanie powinni wystrzegać się pokusy polegania na kimś innym aniżeli na swoim małżonku, którego dał im Bóg. Oto kilka mądrych wskazówek:

1. Nie spędzaj czasu na osobności z kimś przeciwnej płci, szczególnie z kimś kto się tobie podoba.

2. Nie spędzaj więcej czasu z inną osobą aniżeli ze swoim małżonkiem.

3. Nie dziel się żadnymi intymnymi szczegółami twojego życia zanim nie podzielisz się tym ze swoim małżonkiem.

4. Żyj bez tajemnic. Czyń wszystko tak, jakby twój małżonek był zawsze obecny.

5. Poświęć czas na osobistą modlitwę i studiowanie Biblii. Poproś Boga, aby otoczył opieką twoje małżeństwo (Ks. Joba 1.10, tłum. Biblia Poznańska).

6. Pielęgnuj życie pełne czystych myśli. Nie fantazjuj na temat innych ludzi.

7. Planuj czas ze swoim współmałżonkiem w dniu, tygodniu i miesiącu i wykorzystuj go do budowania bliskości emocjonalnej.

Wszystkie te wybory pomogą wskazać chrześcijanom słabe obszary i unikać pokus intymnych więzi emocjonalnych.

Chrześcijańskie priorytety stawiają małżeństwo i rodzinę na drugim miejscu po Panu. Bóg jest jedynym, który może w pełni zaspokoić nasze potrzeby i jest On najważniejszy. Bóg zaplanował, aby połączyć dwoje ludzi w jedno (1 Ks. Mojżeszowa 2.24). On chce, aby razem wzrastali i aby nic ich nie rozłączyło (Ew. Mateusza 19.6). Małżonkowie muszą cenić swoją relację w sposób w jaki Pan to czyni i pracować nad sposobami jego wzmocnienia i budowania bliskości. Pan zabrania również cudzołóstwa czy pożądania osoby spoza małżeństwa (Ks. Przypowieści Salomona 6.25; 2 Ks. Mojżeszowa 20.14; Ew. Mateusza 5.28). Ludzie, którzy szukają spełnienia ich potrzeb poza tym, co zaplanował nasz Pan, grzeszą przeciwko Bogu i potencjalnie niszczą swoją relację (Ks. Przypowieści Salomona 6.32; 1 Koryntian 6.9-20).

Wielu w tym świecie wierzy, że małżonkowie potrzebują "przestrzeni" do tego stopnia, by prowadzić oddzielne życia, aby mieć zdrową relację. Biblia w żaden sposób nie zaleca współuzależnienia. Jednak małżeństwo z definicji jest wspólnym przeżywaniem i planowaniem życia; to jest współzależność. Ci, którzy nie rozumieją Bożego zamysłu dla małżeństwa mogą myśleć, że niezdrowe jest dzielenie się wszystkim z jakąś osobą, ale to właśnie czyni małżeństwo odmienne od innych relacji. To jest błogosławiona jedność pomiędzy dwoma osobami i odzwierciedla relację Chrystusa ze swoim kościołem.

Dzielenie się intymnością z kimś innym aniżeli z małżonkiem, czy to poprzez intymność fizyczną czy emocjonalną, jest grzechem i naruszeniem zaufania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak zamężni chrześcijanie mogą unikać romansów?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries