settings icon
share icon
Pytanie

Jak mogę przezwyciężyć uczucia odrzucenia?

Odpowiedź


Wszyscy jesteśmy narażeni na uczucia rozczarowania i odrzucenia, a szczególnie dzieje się tak w chwili zerwania związku. Jednak jako nowo narodzeni wierzący mamy źródło Bożego Słowa, które może przynieść nam ukojenie i właściwe rozeznanie całej sytuacji. Gdy doświadczamy odrzucenia, to nie oznacza to że nie jesteśmy godni miłości. Jednak to uczucie odrzucenia może wpłynąć na to jak się czujemy i sprawić, że to uczucie będzie wpływało na nasze postrzeganie samego siebie, albo możemy postanowić, że idziemy dalej opierając się na czymś co trwa wiecznie.

Co to jest? Dla wierzących jest tym nasza pozycja w Chrystusie. Gdy rodzimy się na nowo, to zostajemy przyjęci. „Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który nas błogosławił w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem niebios. W nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed obliczem jego; w miłości. Przeznaczył nas dla siebie do synostwa przez Jezusa Chrystusa według upodobania woli swojej. Ku uwielbieniu chwalebnej łaski swojej, którą nas obdarzył w Umiłowanym” (Efezjan 1.3-6).

Mimo, iż nie zasługujemy na to, ani też nie uczyniliśmy nic by to zdobyć (Efezjan 2.8-9), to Pan Jezus Chrystus pobłogosławił nas wszelkim błogosławieństwem i sprawił, że jesteśmy przez niego przyjęci. To przyjęcie jest jego darem łaski i obejmuje wszystkie uczucia jakie mamy, ponieważ nie opierają się one na rzeczywistości Bożego Słowa. Gdy przyjmiemy tą prawdę przez wiarę, to staje się ona rzeczywistością w naszych sercach i życiu.

Życie w którym rządzą uczuci jest bolesne. Zdarzy się, że będziemy doświadczać cierpienia czy rozczarowania, ponieważ żyjemy w grzesznym świecie. To jak reagujemy na nasze zranienia i rozczarowania sprawi, że albo będziemy stawali się mocniejsi w relacji z Panem albo będziemy pogrążali się w tym uczuciu, pielęgnując ranę. Oba rozwiązania są dla nas dostępne. Bóg sprawia, że poprzez relację z nim możemy przezwyciężać rozczarowania życia, mając świadomość że On zapewnia nam właściwe rozwiązania. Jego łaska i pocieszenie są dla nas dostępne, jeśli jemu zaufamy. Każde nowo narodzone dziecko Boże może czerpać z Bożego dobrodziejstwa i błogosławieństwa w Chrystusie, ale musimy podjąć decyzję, że pozbywamy się tych złych uczuć. Można by to przyrównać do sytuacji, w której mamy na koncie bankowym milion dolarów, ale postanawiamy zagłodzić się na śmierć, ponieważ nie użyjemy tych pieniędzy by kupić sobie jedzenie.

Jako ludzie wierzący nie jesteśmy określani poprzez nasze dawne porażki, rozczarowania czy odrzucenie przez innych. Jesteśmy nazwani dziećmi Bożymi, narodzonymi do nowego życia, obdarzeni każdym duchowym błogosławieństwem oraz przyjęci w Chrystusie Jezusie. To jest zasadniczy element jeśli mówimy o zwycięskim życiu. Możemy trwać w relacji z Bogiem o własnych siłach i tym, co apostoł Paweł nazywa „ciałem”, albo możemy żyć mocą Ducha Świętego. To jest nasz wybór. Bóg zapewnił nam zbroję (Efezjan 6.11-18), ale to zależy od nas czy ją przywdziejemy do życia w wierze.

Zatem, jeśli jesteś dzieckiem Bożym, możesz doświadczać rozczarowań w tym świecie, ale jako dziecko Króla to odrzucenie jest tylko malutkim pstryczkiem. Możesz wybrać to, że opierasz się na dziedzictwie zaplanowanym dla dziecka Bożego i iść naprzód w łasce. Przebaczenie innym i sobie samemu jest darem, którym możesz obdarzyć, ponieważ tym darem sam/-a zostałeś/zostałaś obdarzony/-a przez Pana Jezusa Chrystusa (Efezjan 4.32).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak mogę przezwyciężyć uczucia odrzucenia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries