settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy "oszczędź rózgę, zepsuj dziecko"?

Odpowiedź


Wyrażenie "oszczędź rózgę, zepsuj dziecko" to współczesne przysłowie, które oznacza, że jeśli rodzic odmówi dyscyplinowania niesfornego dziecka, to dziecko wyrośnie przyzwyczajone do stawiania na swoim. Stanie się, mówiąc potocznie, rozpieszczonym bachorem. Przysłowie pochodzi z Ks. Przyp. Salomona 13.24, "Kto żałuje swojej rózgi, nienawidzi swojego syna, lecz kto go kocha, karci go zawczasu."

Poza tym, poprawa pokazuje nam, że nie jesteśmy bez zarzutu i jesteśmy odpowiedzialni za nasze czyny. Nasza naturalna duma zaślepia naszą potrzebę Zbawiciela, a dyscyplina odsłania prawdę naszej marności (Ks. Objawienia 3.17). Skoro zbawienie jest najważniejszym wyborem jakiego dziecko kiedykolwiek dokona, konieczne jest, aby rodzice prowadzili go do Chrystusa, a dyscyplina ma kluczowe znaczenie w tym procesie. Ks. Przyp. Salomona 23.13 (tłum. Biblia Warszawska) mówi, "Nie szczędź chłopcu karcenia; jeżeli go uderzysz rózgą, nie umrze." W kontekście wersetów 13-14, "umrzeć" oznacza "doświadczyć duchowej śmierci w piekle." Dzieci, które szanują władzę i odczuwają żal z powodu swoich grzechów, znacznie częściej proszą Jezusa o przebaczenie i zbawienie.

Wszystkie dzieci rodzą się grzeszne (Rzymian 5.12-19). Ich naturalne ja jest niszczące i niesprawiedliwe. To nie oznacza jednak, że nie są wartościowi i godni miłości (Psalm 127.3). To oznacza, że nie narodzili się z jakąkolwiek naturalną "dobrocią" w sobie. Z tego powodu wszystkie dzieci potrzebują dyscypliny. Ks. Przyp. Salomona 22.15 (tłum. Biblia Warszawska) mówi, "Głupota tkwi w sercu młodzieńca, lecz rózga karności wypędza ją stamtąd", a dziecko, które jest posłuszne rodzicom będzie mądre (Ks. Przyp. Salomona 13.1). Nawet dorośli, którzy nie zważają na karcenie, odczują konsekwencje swojej głupoty (Ks. Przyp. Salomona 10.13).

Niektórzy ludzie wierzą w dyscyplinę, ale nie w fizyczną dyscyplinę taką jak dawanie klapsów. Jednak, Biblia ma ostatnie słowo w kwestii tego co jest prawdą; to nie jest jedynie opinia czy teoria. Słowo rózga wskazuje na cienki patyk, który może być użyty do zadania niewielkiego bólu fizycznego bez długotrwałych urazów fizycznych. Dziecko nigdy nie powinno być posiniaczone, skaleczone czy pocięte z powodu fizycznego karcenia. Biblia ostrzega rodziców, że nigdy nie powinni nadużywać siły i władzy jaką mają nad dziećmi, gdy są młode, ponieważ to pobudza je do sprawiedliwego gniewu (Efezjan 6.4; Kolosan 3.21). Dyscyplina fizyczna powinna być zawsze wykonywana w miłości, nigdy jako upust rodzicielskiej frustracji. To jest jedna strona dyscypliny i powinna być używana, gdy dziecko pokazuje nieposłuszeństwo do wyraźnie określonej granicy, a nie w ferworze chwili.

Bóg poucza rodziców, aby wychowywali swoje dzieci w sposób w jaki On wychowuje Swoje dzieci. Hebrajczyków 12.5-11 mówi nam, że Bóg dyscyplinuje tych, których miłuje, aby doskonalić ich w sprawiedliwości. Bóg dyscyplinuje tylko swoich, co dowodzi, że chrześcijanie są Jego ukochanymi dziećmi. Zauważ, że Dawid mówi iż karcenie Pana jest jego pocieszeniem w chwilach trudu (Psalm 23.4).

W końcu, wiemy, że żadna dyscyplina nie jest czymś przyjemnym w chwili gdy ma ona miejsce, ale potem nagrody są obfite (Hebrajczyków 12.11). Bogobojny charakter, owoc Ducha Świętego i pokój są nagrodami Bożej dyscypliny. To samo dotyczy naszych własnych dzieci. Dzieci, które nauczyły się brać odpowiedzialność za swoje czyny są znacznie szczęśliwszymi ludźmi (Ks. Przyp. Salomona 3.11-18). Znaczenie rózgi karcenia jest taka, że kieruje serce dziecka ku Jezusowi i oferuje przebaczenie grzechów. Gdy rodzice ufają Bożym metodom ponad swoje własne, będą widzieli błogosławieństwa dla swoich dzieci i siebie samych.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy "oszczędź rózgę, zepsuj dziecko"?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries