settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o odwadze?

Odpowiedź


W Biblii odwaga jest również nazywana "dobrym nastawieniem", jak w Ew. Marka 6.50, kiedy Jezus wydał polecenie uczniom, którzy widzieli Go idącego po wodzie Jeziora Galilejskiego i zbliżającego się do nich. Greckie słowo przetłumaczone jako "odwaga" i "pogoda ducha" oznacza dosłownie "śmiałość i pewność siebie". W Biblii odwaga jest przeciwieństwem strachu. Kiedy Bóg nakazuje nam, abyśmy się nie bali, byli dobrej myśli i mieli odwagę, zawsze nakazuje nam przeciwstawiać się strachowi, który jest przeciwieństwem odwagi.

Ale Bóg nie nakazuje odwagi bez powodu. W prawie każdym przypadku, w którym Bóg mówi "nie bój się", pojawia się powód do odwagi, a tym powodem jest sam Bóg, Jego natura i Jego doskonałe plany. Kiedy Bóg uspokaja obawy Abrama po jego bitwie z królami Sodomy, niewoli Lota i jego ocaleniu, Bóg mówi: "Nie bój się, Abramie, Jam tarczą twoją" (1 Ks. Mojżeszowa 15.1). Kiedy Hagar rozpaczała o życie swoje i swojego dziecka na pustyni, anioł Pański mówi jej: "Nie bój się, bo Bóg usłyszał głos chłopca tam, gdzie jest" (1 Ks. Mojżeszowa 21.17; tłum. Biblia Warszawska). Boża obietnica dana Izraelitom w Ks. Izajasza 41.14 jest podobna: "Nie bój się, … Ja cię wspomogę - mówi Pan - twoim odkupicielem jest Święty Izraelski." W każdym przypadku widzimy, jak Bóg nakazuje odwagę, nie dlatego, że jest to naturalne dla człowieka, aby być odważnym i śmiałym, ale dlatego, że kiedy Bóg nas chroni i prowadzi, możemy mieć odwagę, ponieważ jesteśmy pewni Jego.

W Nowym Testamencie widzimy anioła Pańskiego mówiącego Marii, aby miała odwagę stawić czoła próbie związanej z byciem w ciąży z Jezusem pod wpływem Ducha Świętego, pomimo braku męża. Ponownie, powodem jej odwagi jest to, że wszechmogący Bóg kontroluje wszystkie rzeczy: "Nie bój się... znalazłaś bowiem łaskę u Boga" (Ew. Łukasza 1.30). Podobnie pasterzom anioł przynoszący dobrą nowinę o wielkiej radości nakazał być dobrej myśli i mieć odwagę (Ew. Łukasza 2.10), a Zachariaszowi powiedziano, by się nie lękał, gdyż jego modlitwa została wysłuchana (Ew. Łukasza 1.13). W każdym z tych przypadków odwaga jest wynikiem zrozumienia przedwiedzy i suwerenności Boga, którego plany i zamiary nie mogą zostać pokrzyżowane i którego wszechmoc sprawia, że każda okoliczność życia jest podporządkowana Jego woli.

Boże obietnice dla nas mają to samo uzasadnienie. Dzięki Niemu możemy być pewni siebie, odważni i radośni. "Nie lękaj się strachu znienacka ani nieszczęścia, gdy spada na bezbożnych, gdyż Pan będzie twoją ufnością, a twojej nogi strzec będzie od sideł" (Ks. Przyp. Salomona 3.25-26; tłum. Biblia Warszawska). Oto obietnica Bożej opieki nad nami, opieki, której brakuje w życiu tych, którzy Go odrzucają. Ale ci, którzy pokładają wiarę w Chrystusie dla swego zbawienia, nie powinni się lękać, ponieważ "upodobało się Ojcu waszemu dać wam Królestwo" (Ew. Łukasza 12.32). W tej wielkiej obietnicy leży podstawa naszej ufności, odwagi i pogody ducha.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o odwadze?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries