settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest ekspiacja?

Odpowiedź


Słowo "ekspiacja" nie pojawia się w Nowym Testamencie, ale właściwie opisuje aspekt ofiary Chrystusa w naszym imieniu. Ekspiacja oznacza "zakrycie grzechu" i/lub "oczyszczenie grzechu." Ekspiacja odzwierciedla koncepcję, że negatywne i niszczące skutki naszego grzechu są usuwane dzięki Bożej łasce. Innym słowem określającym ekspiację jest odkupienie, i rzeczywiście jest to jeden z efektów odkupieńczej śmierci Jezusa za nas.

Poprzez ekspiację- dzieło Chrystusa za nas na krzyżu- grzech wszystkich tych, którzy kiedykolwiek uwierzą w Chrystusa zostaje usunięty. Anulowanie jest wieczne w swoich konsekwencjach, mimo iż grzech nadal jest obecny w sensie tymczasowym. Innymi słowy, wierzący są uwolnieni od kary i mocy grzechu, ale nie od obecności grzechu. Usprawiedliwienie jest terminem związanym z byciem uwolnionym od kary za grzech. To jest jednorazowy akt w którym grzesznik jest usprawiedliwiony i uznany świętym i sprawiedliwym w oczach Boga, który zamienił naszą grzeszną naturę na sprawiedliwość Chrystusa na krzyżu (2 Koryntian 5.21). Uświęcenie jest ciągłym procesem, podczas którego wierzący są uwalniani spod mocy grzechu w ich życiu i uzdalniani (dzięki nowej naturze) do powstrzymania i odwrócenia się od niego. Gloryfikacja jest wtedy, gdy jesteśmy usunięci od samej obecności grzechu, co nastąpi gdy opuścimy ten świat i będziemy w niebie. Wszystkie te procesy- usprawiedliwienie, uświęcenie i gloryfikacja- stają się możliwe poprzez ekspiację, czyli usunięcie grzechu.

Dobrze jest też wiedzieć, że istnieją inne dla nas skutki śmierci Jezusa. Jednym z nich, nie zawartym w koncepcji ekspiacji, ale tak samo prawdziwym i biblijnym, jest przebłaganie, które jest "ukojeniem gniewu." Rzeczywiście odkupieńcza śmierć Boga Syna usatysfakcjonowała gniew Boga Ojca wobec buntowniczej, grzesznej ludzkości (Ew. Jana 3.36; Rzymian 5.9). Ekspiacja, usprawiedliwienie, uświęcenie, wywyższenie, przebłaganie i wiele innych- mamy niezliczoną ilość powodów, aby wielbić Boga i przyjść do Niego w wierze i zaufaniu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest ekspiacja?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries