settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest chrzest za zmarłych?

Odpowiedź


Chrzest za zmarłych jest niebiblijną praktyką podczas której osoba żyjąca chrzci się w miejsce osoby nieżyjącej, wyznając w ten sposób publicznie wiarę osoby umarłej. Ogólnie możemy stwierdzić, że jest to praktyka chrzczenia umarłej osoby.

Praktyka ta opiera się na niezrozumieniu fragmentu z 1 Koryntian 15,29: "Cóż tedy uczynią ci, którzy się dają chrzcić za umarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie bywają wzbudzeni, to po cóż się dają chrzcić za nich?" Jest to trudny fragment, jednak porównując go z pozostałą częścią Pisma Świętego wiemy, że osoba która umarła nie może być zbawiona przez chrzest innej osoby w jej imieniu, ponieważ chrzest nie jest warunkiem zbawienia (Efezjan 2,8; Rzymian 3,28; 4,3; 6,3-4). Cały fragment (wersety 12-29) dotyczy pewności zmartwychwstania, a nie chrztu za umarłych.

Czym zatem był chrzest za umarłych? Jest to dość tajemniczy fragment i mamy ponad trzydzieści różnych koncepcji interpretacyjnych w odniesieniu do tego tematu. 1. Podstawowe znaczenie greckiego słowa użytego w wersecie 29 jest takie, że jacyś ludzie dają się chrzcić zamiast tych co już umarli- a skoro nie wierzą oni w zmartwychwstanie to po co właściwie się chrzczą? 2. Być może Apostoł Paweł odnosi się do pogańskiego zwyczaju (zauważ, że używa on słowa "oni" a nie "my") lub do przesądnej i niebiblijnej praktyki w kościele korynckim, która polegała właśnie na zastępczym chrzcie za wierzących, którzy umarli zanim zostali ochrzczeni. 3. Tak czy owak na pewno nie pochwala tej praktyki; tylko mówi, że skoro nie wierzą w zmartwychwstanie, to skąd wziął się ten zwyczaj? Praktyka chrztu za umarłych występująca u mormonów nie jest ani biblijna ani rozsądna. Chrzest za zmarłych jest praktyką, która była znana w greckich religiach pogańskich i wciąż jest praktykowana przez niektóre kulty; jednak nie zmienia ona wiecznego przeznaczenia danej osoby, ponieważ to jest rozstrzygane za życia danej osoby (Łukasza 16,26).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest chrzest za zmarłych?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries