settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat raka?

Odpowiedź


Biblia nie podaje żadnych szczegółów na temat choroby nowotworowej. Nie oznacza to jednak, że nie odnosi się do kwestii chorób. Król Hiskiasz był chory na "wrzód" (2 Ks. Królewska 20.6-8), co w rzeczywistości mogło być rakiem tyle, że pod inną nazwą. Gdy Jezus chodził po ziemi uzdrawiał wielu ludzi z chorób z którymi się do niego zgłaszali (co oczywiście dotyczyło także raka), wskazując Żydom, że był Mesjaszem. Jednak rak, jak każda inna choroba, jest efektem przekleństwa związanego z istnieniem grzechu na świecie. W 1 Ks. Mojżeszowej 3.17 czytamy, "...Przeklęta niech będzie ziemia." Ziemia została przeklęta z powodu grzechu i każdy człowiek umiera- zamienia się w proch- a sposobem śmierci może być choroba, która w naturalny sposób wynika z przekleństwa ziemi. Choroby nie są "karami." Są one wynikiem życia w upadłym świecie i przeklętej ziemi, a wierzący i niewierzący doświadczają choroby nowotworowej czy innych chorób, które prowadzą do śmierci. Powinniśmy pamiętać, że w życiu wierzącego, Bóg "wszystko czyni ku dobremu" (Rzymian 8.28); te "wszystkie rzeczy" mogą dotyczyć także raka.

Wspaniałą rzeczą jest to, że mimo iż w tym życiu doświadczamy chorób chociażby takich jak rak, to mamy nadzieję. Psalm 103 jest wspaniałym fragmentem, który daje zapewnienie, że nadejdzie kres wszystkich chorób w świecie. Psalm 103.1-4 mówi, "Błogosław, duszo moja Panu i wszystko, co we mnie, imieniu jego świętemu. Błogosław, duszo moja Panu i nie zapominaj wszystkich dobrodziejstwa jego! On odpuszcza wszystkie winy twoje, leczy wszystkie choroby twoje. On ratuje od zguby życie twoje; On wieńczy cię łaską i litością."

Czy w tym fragmencie jesteśmy zapewnieni, że Bóg uleczy nas z raka czy jakiejkolwiek choroby w tym życiu? Nie, nie takie jest znaczenie tego fragmentu. A raczej takie, że ten sam Bóg, który przebacza nasze grzechy, pewnego dnia zabierze nas do miejsca, które dla nas przygotował (Ew. Mateusza 25.34). Jego odkupienie zachowuje nas od zagłady, a potem nie będzie już więcej przekleństwa czy chorób, ani śmierci i będziemy na wieki z nim ukoronowani jego dobrocią i łaską. Ostateczne zwycięstwo nad przekleństwem grzechu jest już naszym udziałem w Chrystusie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat raka?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries