settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Wielki Czwartek?

Odpowiedź


Wielki Czwartek jest czwartkiem należącym do Tygodnia Pasyjnego, dniem poprzedzającym Wielki Piątek (czwartek przed Wielkanocą). Wielki Czwartek jest nazwą odnoszącą się do dnia, w którym Jezus świętował Paschę ze swoimi uczniami, , co nazwane jest Ostatnią Wieczerzą. Dwa szczególne wydarzenia tego dnia stanowią istotę Wielkiego Czwartku.

Pierwsze wydarzenie, gdy Jezus świętuje Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami i ustanawia pamiątkę Wieczerzy Pańskiej, nazywanej również Komunią (Wspólnotą- Ew. Łukasza 22.19-20). Niektóre kościoły mają specjalne nabożeństwo z Wieczerzą w Wielki Czwartek na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Jezusa z uczniami. Po drugie, Jezus obmył nogi swoim uczniom na znak uniżenia i pokory, dając nam przykład w jaki sposób powinniśmy kochać i służyć sobie wzajemnie w uniżeniu (Ew. Jana 13.3-17). Niektóre kościoły praktykują akt obmywania nóg w Wielki Czwartek, aby uczcić gest obmycia nóg uczniów przez Jezusa.

Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy dał uczniom nakaz, aby miłowali się i służyli sobie wzajemnie. Czy powinniśmy przestrzegać Wielkiego Czwartku? Biblia w żadnym miejscu tego nie nakazuje ani nie zabrania. Jest czymś dobrym i właściwym, aby wspominać pamiątkę Wieczerzy Pańskiej i złożenie ofiary Jezusa w naszym imieniu. Jest również czymś dobrym, aby pamiętać przykład uniżenia i pokory Jezusa. Ale równocześnie powinniśmy unikać rytualnego przestrzegania jakichś praktyk, chyba że szczerze i prawdziwie skupione są one na Bogu i naszej relacji z nim.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Wielki Czwartek?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries