settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są popularne ilustracje Trójcy Świętej?

Odpowiedź


Przedstawienie ilustracji Trójcy Świętej jest szlachetnym celem, ale ostatecznie wyczynem skazanym na porażkę. Teologowie przez wieki łamali sobie głowę w dążeniu do sformułowania doktrynalnie poprawnej, w pełni satysfakcjonującej ilustracji Trójjedynego Boga. Tym, co utrudnia ich wysiłki, jest fakt, że Bóg jest transcendentny, a niektóre Jego cechy są niepoznawalne (Ks. Izajasza 55.8-9).

Trójca Święta jest terminem teologicznym użytym w odniesieniu do Boga, aby wskazać Jego wieczne istnienie jako trzech odrębnych Osób (Ojciec, Syn i Duch Święty), które jednak pozostają jednym, niepodzielnym Bogiem. Koncepcja Trójjedynego Boga jest więcej niż trudna do zrozumienia- jest niemożliwa do zrozumienia z tego prostego powodu, że nie mamy w naszym świecie niczego, co odpowiadałoby temu istnieniu. Ludzie, najbardziej złożone stworzenia jakie znamy, istnieją jako pojedyncze osoby, a nie zjednoczone wielokrotności.

Pomimo faktu, że nic w tym świecie nie może w pełni zobrazować Trójcy Świętej, nauczyciele i teologowie przez wieki proponowali kilka analogii wyciągniętych z rzeczywistości przyrody i matematyki, aby pomóc wyjaśnić niewyjaśnione. Tutaj kilka z tych ilustracji:

Jedną popularną i prostą ilustracją Trójcy jest jajko. Jajko kurze zawiera skorupkę, żółtko i białko, jednak razem tworzą jedno jajko. Trzy części tworzą połączoną całość. Wadą tego przykładu i jemu podobnych jest to, że Boga nie można podzielić na „części”. Ojciec, Syn i Duch Święty są jednym w swojej istocie, ale tego samego nie można powiedzieć o skorupce, żółtku i białku jajka.

Podobna ilustracja wykorzystuje jabłko: skórka, miąższ i pestki w całości składają się na jabłko, tak jak Ojciec, Syn i Duch tworzą Boga. Ilustracja ta ma tą samą słabość co ilustracja z jajkiem, mianowicie części jabłka, rozpatrywane oddzielnie, nie są jabłkiem. W przeciwieństwie do tego, każda Osoba Trójcy Świętej brana oddzielnie, jest nadal Bogiem.

Mówi się, że inna ilustracja pochodzi od św. Patryka. Kiedy Patryk ewangelizował mieszkańców starożytnej Irlandii, wyjaśniał koncepcję Trójcy, używając bardzo popularnej w Irlandii rośliny: koniczyny, rodzaj rośliny z rodziny bobowatych, z trzema małymi, zielonymi liśćmi na jednej łodydze. Jedna z legend głosi, że Patryk podczas swoich podróży natknął się na irlandzkich wodzów na łące. Przywódcy plemienni byli zdziwieni doktryną Trójcy, więc Patryk pochylił się i zerwał koniczynę. Trzy liście, powiedział Patryk, są nadal jedną rośliną, tak jak trzy Osoby Trójcy są jednym Bogiem. Inna legenda jest podobna, poza tym, że Patryk naucza w prowincji Connaught, gdzie rozmawiał z córkami króla Laoghaire'a, Etną i Fedelm. Analogia z koniczyną jest być może lepsza niż analogia z jajkiem i jabłkiem, chociaż podziela słabość możliwego podziału Boga na „części”.

Inna powszechna ilustracja Trójcy dotyczy różnych stanów materii (stałej, ciekłej i gazowej). W tej ilustracji zazwyczaj używano wody jako przykładu: woda istnieje jako ciało stałe (lód), ciecz i gaz (para wodna). Niezależnie od tego, w jakim stanie jest woda, nadal jest wodą. Jej skład chemiczny pozostaje taki sam — to H20, bez względu na to, czy unosi się niezauważona w atmosferze, tworząc wilgoć, czy zalewa herbatę, aby wydobyć odpowiedni smak. Problem z tą ilustracją polega na tym, że płyn wodny gdy zamarza "zmienia" się z cieczy w zwartą formę, a gdy się gotuje "zmienia" się w parę. Jednak Bóg nie "zmienia" stanu czy trybu. Ciekła woda może stać się zwartą formą lub parą, ale Bóg Ojciec nigdy nie staje się Synem czy Duchem Świętym. Koncepcja, że Bóg manifestuje się odmiennie w innym czasie i w różnych kontekstach (jak woda ukazuje się w różnorodny sposób jako zwarta forma- lód, ciecz czy para) nazywa się modalizmem i jest herezją, której należy unikać.

Niektórzy ludzie znaleźli przydatne ilustracje Trójcy w projektach geometrycznych. Na przykład trójkąt ma trzy niezależne boki połączone w jeden kształt. Innym projektem jest triquetra, w której znajdują się trzy przystające, przeplatające się łuki, tworzące rodzaj trójkąta pośrodku:

Rozwijająca się na planie trójkąta/triquetra jest ilustracją Trójcy:

Wyjaśnienie pojęć angielskich z rysunku: FATHER- OJCIEC, SON- SYN, SPIRIT- DUCH ŚWIĘTY, GOD- BÓG, 'is'- jest; 'is not'- nie jest

W swojej krótkiej książce Flatland: A Romance of Many Dimensions, opublikowanej w 1884 roku, [w polskiej wersji językowej Flatlandia czyli Kraina Płaszczaków. Powieść o wielu wymiarach, Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe- wyjaśnienie od tłum.] Edwin Abbott pisze o Kwadracie żyjącym we Flatlandii, krainie mającej tylko dwa wymiary. Podczas przemieniającego życie spotkania Kwadrat zostaje odwiedzony przez Kulę, mieszkającą we Spacelandzie, królestwie trzech wymiarów. Choć Kwadrat nie wyobraża sobie więcej niż dwóch wymiarów (nie ma niczego w swoim świecie do czego mógłby się odnieść), akceptuje słowo Kuli o istnieniu trzeciego wymiaru. Jednak, gdy próbuje przekazać swoją nowo odkrytą wiedzę innym mieszkańcom Flatlandii, Kwadrat jest traktowany jak wariat i zamknięty w więzieniu. W pewnym sensie sytuacja Kwadratu we Flatlandii jest podobna do naszej. Nie możemy zrozumieć koncepcji Trójjedynej Istoty, tak samo jak Kwadrat nie mógł pojąć Kuli. Ale przyjmujemy Słowo Boże i przez wiarę rozumiemy, że Bóg istnieje w sferze i w sposób wykraczający poza nasze doświadczenie. Jajko, jabłko, koniczyna, stany materii i różne kształty geometryczne są tak bliskie zilustrowaniu Trójcy, jak tylko możemy to sobie zilustrować. Nie możemy całkowicie zrozumieć istnienia Boga. Nieskończonego Boga nie można w pełni nakreślić w skończonej ilustracji.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są popularne ilustracje Trójcy Świętej?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries