settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest konserwatywny judaizm?

Odpowiedź


Tradycyjną religią Żydów jest judaizm. Współczesny judaizm jest religią, która kładzie większy nacisk na styl życia i wartości niż na przekonania, więc doktryna nie jest tak bardzo podkreślana jak sposób postępowania. Wielu Żydów utrzymuje związek z synagogą i nadal przestrzega pewnych żydowskich praktyk i tradycji, odrzucając jednocześnie wiele doktryn, które mogą być nauczane w ich konkretnym odłamie judaizmu.

Był czas, kiedy ortodoksyjny judaizm był jedyną formą judaizmu. Obecnie judaizm ma trzy główne "gałęzie": Ortodoksyjny (bardzo tradycyjny), Reformowany (znany również jako Liberalny lub Postępowy) i Konserwatywny, który zajmuje środkową ścieżkę między tymi dwoma pierwszymi. Oczywiście istnieją odgałęzienia, wariacje, a nawet hybrydy między trzema głównymi gałęziami. Większość synagog określa się jako jedna z trzech gałęzi, podobnie jak kościół określa się za pomocą nazwy wyznaniowej.

Judaizm konserwatywny jest również znany jako judaizm masorecki ("tradycyjny") poza Ameryką Północną. Judaizm konserwatywny rozwinął się w Niemczech, ale większość jego dzisiejszych wyznawców to Amerykanie. Judaizm konserwatywny zajmuje pozycję pośrednią między judaizmem ortodoksyjnym i reformowanym. "Konserwatywny" nie wskazuje na polityczny sposób myślenia; raczej podkreśla pragnienie zachowania żydowskich tradycji i wartości zamiast ich reformowania. (W rzeczywistości, konserwatywny judaizm ma społeczno-politycznych konserwatystów i liberałów i był naznaczony wewnętrznymi podziałami dotyczącymi tego, jak radzić sobie z kwestiami takimi jak akceptacja LGBTQ). Teoretycznie konserwatywni Żydzi uważają, że ważne jest utrzymanie koszernych wytycznych żywieniowych, a także świąt religijnych i tradycyjnych praktyk religijnych, ale te zwyczaje maleją wśród konserwatywnych Żydów w Stanach Zjednoczonych.

Dla ortodoksyjnych Żydów autorytet halachy jest najważniejszy. Dla Żydów reformowanych najważniejszy jest autorytet autonomicznej jednostki. Dla konserwatywnych Żydów to doświadczenie, wartości i "zbiorowa wola" narodu żydowskiego są najbardziej wiążące. Na przykład przestrzeganie szabatu jest ważne w judaizmie konserwatywnym nie dlatego, że zostało nakazane przez Boga, ale dlatego, że od tysięcy lat jest wyrazem żydowskiej tożsamości. Dla konserwatywnych Żydów halacha, choć wiążąca, podlega rozwojowi w czasie. Można ją zmieniać, ale tylko z wielką ostrożnością. Wiele z tych zmian i rozwoju wynika z doświadczenia i zmieniających się potrzeb narodu żydowskiego. Względy etyczne są ważne, ale są definiowane przez współczesną wrażliwość. Podejmując decyzje, rabini biorą pod uwagę pragnienia swoich kongregacji, zamiast ściśle "postępować zgodnie z księgą". Konserwatywna gałąź wydała oficjalne orzeczenia zezwalające na innowacje (takie jak jazda samochodem do synagogi w szabat), na które ortodoksi nie zezwalają, a reformowani nie potrzebowaliby oficjalnego orzeczenia. "Podstawowe wartości" narodu żydowskiego są ważniejsze niż doktryny teologiczne w judaizmie konserwatywnym. Wsparcie dla narodu izraelskiego jest jedną z tych podstawowych wartości.

Konserwatyści starają się zrównoważyć tradycję z jednej strony ze zmianami i innowacjami z drugiej. Jest to nieco niejednoznaczny standard, więc przekonania i praktyki teologiczne będą się znacznie różnić wśród konserwatystów. W rzeczywistości porozumienie teologiczne nie jest wymagane, ponieważ pluralizm jest wysoko ceniony i unika się dogmatyzmu. Konserwatyści generalnie trzymają się raczej ogólnej doktryny Boga jako Stwórcy i Przewodnika świata, ale niewiele ponad to.

Judaizm konserwatywny, który niegdyś był największą gałęzią judaizmu w Stanach Zjednoczonych, podupada w USA, ale rośnie w Europie. Niektórzy krytycy twierdzą, że szybko staje się on przestarzały. Mimo, że judaizm składa ustne deklaracje uznania dla autorytetu, dostosowuje się on do zmieniających się trendów kulturowych.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest konserwatywny judaizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries