settings icon
share icon
שאלה

?מדוע עלינו לקרוא וללמוד את כתבי הקודש

תשובה


התשובה לשאלה זו פשוטה – חשוב שנקרא ונלמד את כתבי הקודש כי זהו דבר אלוהים אלינו. באגרת השנייה לטימותיאוס ג' 16 נאמר "כל הכתוב נכתב ברוח אלוהים”. במילים אחרות, זהו דבר אלוהים אלינו. אלוהים מספק בכתובים מענה לשאלות רבות כמו: מהי מטרת החיים? מאיפה באנו? יש חיים אחרי המוות? מה קורה לאחר המוות? איך אוכל להגיע לגן העדן? מדוע יש כל כך הרבה רשע בעולם? למה אני נאבק לעשות את הטוב? בנוסף לשאלות "הגדולות" האלו, הכתובים מספקים מענה גם לשאלות פרקטיות כמו: מה עלי לחפש בבן זוג? איך אוכל להצליח בחיי הנישואין? איך אוכל להיות חבר טוב? איך אוכל להיות הורה טוב? מהי הצלחה ואיך אוכל להשיג אותה? איך אוכל להשתנות? מה באמת חשוב בחיים? איך אוכל לחיות את חיי בלי חרטות? איך אוכל לרצות את אלוהים? איך אוכל לזכות בסליחה? איך אוכל להתמודד עם מצבים לא הוגנים ולחיות את חיי כמנצח?

עלינו לקרוא וללמוד את הכתובים כי הם מהימנים ונטולי טעויות. כתבי הקודש עומדים יחידים במינם לעומת כל שאר הכתבים "הקדושים". הם לא רק מספקים לימוד מוסרי ואומרים, “בטח בי”. אלא גם מספקים בידינו אפשרות לבחון את הדברים באמצעות מאות נבואות מפורטות ותיאורים היסטוריים אותם ביכולתנו למצוא בכתבי הקודש, כמו גם על ידי בחינת עובדות מדעיות שהכתובים מתייחסים אליהן. אלה שטוענים שיש טעויות בכתובים אוטמים את אוזניהם לשמיעת האמת. ישוע שאל מה יהיה קל יותר לומר, “נסלחו לך חטאייך”, או "קום, קח את האלונקה והתהלך”? הוא אז הוכיח את יכולתו לסלוח על חטאים (דבר שאיננו יכולים לראות בעין אדם) כשריפא את הנכה (דבר שקהל הנוכחים ראו והיו עדים לו). באותו האופן, ניתנת לנו ההבטחה שדבר אלוהים הוא אמת כשהוא דן בנושאים רוחניים שאין ביכולתנו לבחון באמצעות ההיגיון שלנו, כשאותם נושאים מתגלים כאמת לאמיתה באמצעות דברים שאנחנו כן יכולים לראות (דיוק היסטורי, דיוק מדעי ודיוק נבואי).

עלינו לקרוא וללמוד את כתבי הקודש מכיוון שאלוהים אינו משתנה, ומאחר שטבעו של האדם בעקרון גם הוא נותר בעינו – הרי שהנאמר בכתובים רלבנטי עבורנו היום ממש כמו שהיה כשהועלה על הכתב. בעוד הטכנולוגיה משתנה סביבנו, הרי שרצונותיו וטבעו של האדם אינם משתנים. אם תקרא את ההיסטוריה המקראית, תמצא שלא משנה אם מדובר באדם בודד או בחברה כולה, הרי ש“אין שום דבר חדש תחת השמש”. ובעוד האדם ממשיך לחפש אחר אהבה וסיפוק בכל המקומות הלא נכונים, אלוהים, הבורא הטוב והרחמן שלנו, מדריך אותנו לדעת מה באמת יביא לנו אושר נצחי. דבר ה', שמתועד בכתבי הקודש, חשוב עד כדי כך שישוע עצמו אמר "...לא על הלחם לבדו יחיה האדם, כי על כל מוצא פי ה'” (מתי ד' 4). במילים אחרות, אם אתה רוצה לחיות את חייך במלואם, בהתאם לתכניתו של אלוהים עבורך, הקשב לדברו הכתוב של אלוהים ... זה חשוב אפילו יותר מלאכול!

עלינו להקדיש זמן לקריאת ולימוד הכתובים מכיוון שלא מעט לימוד שקרי עוטף אותם וחשוב שנדע להבחין בין האמת לבין השקר. הכתובים מספקים בידינו את קנה המידה באמצעותו נוכל לדעת מהי אמת ומהו שקר. הם מעידים על טבעו של אלוהים. אם בידינו מידע מוטעה על אלוהים, הרי זה כאילו אנחנו עובדים "אלילים”. אנחנו עובדים משהו שהוא איננו נכון! הכתובים מראים לנו איך נוכל להגיע לגן העדן ... לא באמצעות מעשים טובים או טבילה, או כל דבר אחר שנעשה בכוחות עצמנו (ישעיהו נ"ג 6; יוחנן י"ד 6; אל הרומים ג' 10; ה' 8; ו' 23; י' 13-9; אל האפסים ב' 10-1). בנוסף לכך, דבר אלוהים מראה לנו גם עד כמה אלוהים אוהב אותנו (ישעיהו נ"ג 1; אל הרומים ה' 8-6), וכשאנחנו לומדים על אהבתו אותנו, אנחנו נמשכים לאהוב אותו בחזרה (הראשונה ליוחנן ד' 19).

כתבי הקודש מציידים אותנו בכל מה שנדרש לנו כדי שנוכל לשרת את אלוהים (השנייה לטימותיאוס ג' 17; אל האפסים ו' 17; אל העברים ד' 12) .כתבי הקודש מלמדים אותנו איך נוכל להיוושע מחטאנו ומתוצאותיו (השנייה לטימותיאוס ג' 15). הגות בדבר אלוהים וציות למשנתו יובילו להצלחה בחיינו (יהושע א' 8; יעקב א' 25). דבר אלוהים עוזר לנו לראות את החטא בחיינו ולהיפטר ממנו (תהילים קי"ט 9, 11). הוא מדריך ומכוון אותנו, ומחכים אותנו (תהילים ל"ב 8; קי"ט 99; משלי א' 6).כתבי הקודש מגנים עלינו מפני בזבוז שנות חיינו על דברים מתכלים וחסרי חשיבות (מתי ז' 27-24).

קריאה ולימוד הכתובים עוזרים לנו להמנע מליפול בפח הפיתוי או משיכת החטא, כשאנחנו לומדים מטעויותיהם של אחרים במקום לעשות אותם בעצמנו. ניסיון הוא מורה נהדר, אבל כשהלימוד נעשה דרך נפילה בחטא, השיעור הוא קשה מאוד. עדיף ללמוד מטעויותיהם של אחרים. הכתובים מתעדים דמויות רבות ושונות מהן ביכולתנו ללמוד, הן לחיוב והן לשלילה. לפעמים אנחנו יכולים ללמוד שיעורים ולקחים חיוביים ושליליים גם יחד מאותו אדם בנקודות שונות בחייו. דוד, לדוגמה, כשהביס את גוליית, מלמד אותנו שאלוהים גדול יותר מכל דבר שהוא מבקש מאיתנו להתמודד איתו (שמואל א' 17). אבל, כניעתו לפיתוי שהובילה לניאוף שלו עם בת שבע, מלמדת אותנו מהן התוצאות הנוראיות של "רגע הנאה אחד" (שמואל ב' 11). בידיעה שכתבי הקודש מעניקים תקווה אמתית ושלום כשכל הסובב אותנו נראה כאילו הוא עומד להתנפץ לרסיסים (אל הרומים ט"ו 4; תהילים קי"ב 7; חבקוק ג' 19-17).

כתבי הקודש הם לא רק ספר לקריאה. הם ספר שצריך ללמוד וליישם את הנאמר בו. אחרת, זה כמו לבלוע אוכל בלי ללעוס אותו ואז להקיא אותו... אין בכך שום ערך תזונתי. כתבי הקודש הם דבר אלוהים. כפועל יוצא מכך, אנחנו מחוייבים לשעות לחוקים ולמצוות המתועדים בהם. אתה יכול להתעלם מהם, אבל התעלמות שכזו רק תוביל לכאב, בדיוק כמו שאם תתעלם מחוק כוח המשיכה, התוצאות יהיו הרסניות. אנחנו לא יכולים להדגיש מספיק כמה רבה חשיבותם של כתבי הקודש לחיינו. אפשר להשוות את לימוד הכתובים למכרה זהב. אם לא תשקיע מאמץ מספיק "לסנן את הזהב", תמצא רק אבק זהב. אבל ככל שתשקיע יותר ותנסה "לחפור" במכרה, הגמול שתקבל יעמוד בקו אחד עם מאמציך ויהיה הזהב האמיתי.

Englishחזור לעמוד הבית בעברית

מדוע חשוב לקרוא וללמוד את כתבי הקודש?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries