?מהו תיאיזם פתוח


שאלה: מהו תיאיזם פתוח?

תשובה:
"תיאיזם פתוח," הידוע גם כ"פתיחות תיאולוגית" ו"פתיחות של אלוהים," הינו הניסיון להסביר את הידע מראש של אלוהים ביחס לבחירה חופשית של האדם. הטיעון של תיאיזם פתוח הינו במהותו: 1) בני האדם באמת חופשיים, 2) אם אלוהים באופן אבסולוטי ידע את העתיד, בני האדם לא יוכלו להיות באמת חופשיים. 3) לפיכך, אלוהים אינו יודע כל דבר על העתיד באופן אבסולוטי. תיאיזם פתוח טוען שהעתיד אינו ידוע. לפיכך, אלוהים יודע כל דבר שיש לדעת- אולם הוא לא יודע את העתיד.

תיאיזם פתוח מבסס את האמונה הזו על פסוקים אשר מתארים את אלוהים "כמשנה את דעתו," או "מופתע", או "נראה כאילו רוכש ידע" (בראשית 6:6; 22:12; שמות 32:14; יונה 3:10). לאור הפסוקים הרבים אשר מצהירים על הידע של אלוהים את העתיד, יש להבין את הפסוקים האלה כאילו שאלוהים מתאר את עצמו בדרכים אשר אנחנו יכולים להבין. אלוהים יודע מה יהיו הפעולות וההחלטות שלנו, אולם הוא "משנה את דעתו" בקשר לפעולותיו בהתבסס על פעולותינו. אלוהים שהיה "מופתע" ומאוכזב מרשעות האנושות אולם אין זה אומר שהוא לא ידע שזה יקרה.

בניגוד לתיאיזם פתוח, בתהילים 139 פסוקים 4 ו 16 מצהירים, "כי אין מלה בלשוני הן, יהוה ידעת כולה, ...ימים יצרו ולא אחד בהם." כיצד אלוהים חזה פרטים מורכבים כל כך בתנ"ך על ישוע המשיח אם הוא לא ידע את העתיד? כיצד אלוהים בכל דרך מבטיח את הישועה הנצחית שלנו אם הוא לא ידע מה יהיה בעתיד?

באופן אולטימטיבי, תיאיזם פתוח נכשל בכך שהוא מנסה להסביר את מה שהינו בלתי ניתן להסברה – היחס בין הידע מראש של אלוהים והבחירה החופשית של האדם. כמו שהצורה הקיצונית של קלוויניזם נכשלה בכך שהיא הופכת את בני האדם ללא יותר מרובוטים מתוכנתים, כך גם תיאיזם פתוח נכשל בכך שהוא דוחה את אלוהים שבאמת יודע הכול. יש להבין את אלוהים דרך אמונה, "ובלי אמונה לא יוכל איש להיות רצוי אל האלוהים" (אל העברים 11:6). הרעיון של תיאיזם פתוח, הנו לפיכך, אינו מבוסס על הכתובים. זוהי רק עוד דרך לאדם מוגבל לנסות להבין את מחשבתו של אלוהים האינסופי, זה דומה לניסיון לשתות אוקיינוס על מנת לייבשו. תיאיזם פתוח צריך להידחות ע"י אלה שהולכים אחרי ישוע. בעוד תיאיזם הינו הסבר ליחס בין הידע מראש של אלוהים לבחירתו החופשית של האדם – זה אינו הסבר המבוסס על כתבי הקודש.

English
חזור לעמוד הבית בעברית
מהו תיאיזם פתוח?

גלה כיצד ...

לבלות את הנצח עם אלוהיםלקבל סליחה מאלוהים