settings icon
share icon
שאלה

?האם אלוהים קיים? האם ישנן הוכחות קיומו של אלוהים

תשובה


האם אלוהים קיים? מעניין שכל כך הרבה תשומת לב הוקדשה לוויכוח הזה. הסקרים האחרונים מראים שיותר מ- 90% מהאנשים בעולם כיום מאמינים בקיומו של אלוהים או כוח עליון כלשהו. ובכל זאת איכשהו מוטלת האחריות להוכחת קיומו של אלוהים על אלה שכבר מאמינים שהוא קיים. אני חושב שהמצב צריך להיות הפוך.

כך או אחרת, אי אפשר להוכיח או להפריך את קיומו של אלוהים. הכתובים עצמם אומרים שעלינו לקבל באמונה את העובדה שאלוהים קיים: "ובלי אמונה אי אפשר להיות רצוי לאלוהים, כי כל הקרב אל אלוהים צריך להאמין שהוא קיים והוא נותן גמול לדורשיו" (עברים י"א 6). אם אלוהים רוצה הוא יכול פשוט להופיע ולהוכיח את קיומו בפני העולם כולו. אבל אם זה מה שהוא היה עושה, הרי שלא היה לנו צורך עוד באמונה. "אמר לו ישוע: מפני שראית אותי האמנת. אשרי אלה שאינם רואים ועם זאת מאמינים" (יוחנן כ' 29).

אני לא מנסה לומר שלא נמצאות הוכחות לקיומו של אלוהים. בכתובים נאמר: "השמים מספרים כבוד אל ומעשה ידיו מגיד הרקיע. יום ליום יביע אומר ולילה ללילה יחווה דעת. אין אומר ואין דברים בלי נשמע קולם. בכל הארץ יצא קוום ובקצה תבל מיליהם לשמש שם אוהל בהם" (תהילים י"ט 4-1). כשאדם נושא מבטו אל הכוכבים, קולט כמה גדול העולם, רואה את נפלאות הטבע ואת יופיה של השקיעה – כל אלה מדריכים אותו אל אלוהים הבורא. ואם לא די בכך, הרי שקיימות הוכחות לקיומו של אלוהים גם בליבנו. בספר קוהלת ג' 11 נאמר: "... גם את העולם נתן בליבם..." יש משהו עמוק בתוכנו שמזהה את העובדה שקיים משהו בנוסף לחיים האלה ויש מישהו שעומד מאחורי העולם הזה. אנחנו יכולים להתעלם מהעובדה הזו באופן אינטלקטואלי, אבל נוכחותו של אלוהים בקרבנו ודרכנו עדיין עומדת על תילה. ולמרות כל זאת, הכתובים מזהירים שיהיו כאלה שלאורך ההיסטוריה ובתרבויות שונות ידחו את אלוהים, "אמר נבל בלבו אין אלוהים ..." (תהילים י"ד 1). העובדה ש- 98% מהאנשים לאורך ההיסטוריה, ובקרב תרבויות וציוויליזציות שונות האמינו באיזה שהוא סוג של בורא עליון מוכיחה שיש משהו (או מישהו) שגורם לנו להאמין.

בנוסף לטענות המקראיות לקיומו של אלוהים, קיימות גם טענות הגיוניות. בראש ובראשונה, הטענה האנתולוגית. הנימוק הפופולרי ביותר במסגרת הטיעון האנתולוגי מעוגן בקונספט של אלוהים במטרה להוכיח את קיומו של אלוהים. הוא פותח בהגדרה של אלוהים כמי "שאין זה מתקבל על הדעת שמתקיים משהו חשוב ממנו". הטענה הבסיסית היא שקיום חשוב יותר מאשר חוסר קיום, ולכן הדבר החשוב ביותר חייב להיות קיים. אם אלוהים לא היה קיים אז אלוהים לא היה הדמות החשובה ביותר – דבר שהיה עומד בסתירה להגדרה הבסיסית של אלוהים.

הטיעון השני הוא הטיעון התאולוגי. הטיעון התאולוגי אומר שבריאת העולם היא יצירה מופלאה. על מנת לעצב יצירה מופלאה שכזו מן ההכרח הוא שהיה בורא אלוהי. אם הארץ, לדוגמה, הייתה קרובה או מרוחקת אפילו מילימטר מהשמש, קיום חיים על כדור הארץ לא היה אפשרי כפי שהוא כעת. אם האלמנטים באטמוספירה שלנו היו שונים אפילו בחלקיק המאית, כל יצור חי עלי אדמות היה נכחד. הסיכויים שמולקולת חלבון אחת תיווצר במקרה הם 1243. תא אחד מכיל מיליוני מולקולות חלבון.

טענה הגיונית שלישית לקיומו של אלוהים מכונה הטיעון הקוסמולוגי. לכל פעולה יש סיבה. לעולם הזה ולכל דבר בו יש סיבה. חייב להיות משהו שגרם לכל הדברים להיווצר. בשורה התחתונה, חייב להיות משהו "שלא-נגרם" על מנת לגרום לכל דבר אחר להיווצר. אותו גורם "לא-נגרם" הוא אלוהים.

הטיעון הרביעי הוא הטיעון המוסרי. לכל תרבות בהיסטוריה היו חוקים מסוימים. כל אדם יכול להבדיל בין טוב לרע. כמעט כל תרבויות העולם מגנות רצח, שקר, גניבה וחוסר מוסריות. מהיכן נובעת היכולת להבדיל בין טוב לרע אם לא מאלוהים קדוש?

ולמרות כל זאת, הכתובים אומרים לנו שאנשים דחו את הידע על אלוהים שאי אפשר להכחישו ובמקום זאת האמינו בשקר. באגרת אל הרומים א' 25 אנחנו קוראים על: "אנשים שהמירו את אמת האלוהים בשקר וכיבדו ועבדו את הנברא במקום את הבורא המבורך לעולמים. אמן".הכתובים מצהירים גם שאין לאף אדם תירוץ שלא להאמין באלוהים, "הלא עצמותו הנעלמת, היא כוחו הנצחי ואלוהותו, נראית בברור מאז בריאת העולם בהיותה נתפסת בשכל באמצעות הדברים שנבראו. לכן אין להם במה להצטדק" (אל הרומים א' 20).

יש אנשים שמצהירים שהם אינם מאמינים באלוהים מכיון שאמונה שכזו היא "לא מדעית" או "מכיוון שלא קיימת הוכחה כלשהי לקיומו". הסיבה האמיתית היא שברגע שבני אדם מודים בכך שאלוהים קיים, הם חייבים גם להודות בכך שהם אחראים בפני אלוהים והם זקוקים לסליחתו (אל הרומים ג' 23; ו' 23). אם אלוהים קיים, הרי שעלינו לתת לו דין וחשבון על כל מעשינו ופעולותינו. אם אלוהים לא קיים, אנחנו יכולים לעשות ככל העולה על רוחנו מבלי לדאוג שיש מי שישפוט אותנו. אני מאמין שזו הסיבה לכך שהאבולוציה חדרה לכל כך הרבה חברות ותרבויות – כמעין אלטרנטיבה אחרת שמאפשרת לאדם שלא להאמין באלוהים שברא את העולם. בשורה התחתונה אלוהים קיים כדי שכולם יכירו בקיומו. העובדה שרבים מנסים באופן אגרסיבי לנסות ולסתור את קיומו רק מוכיחה את עצם קיומו.

תרשה לי להעלות נקודה אחת אחרונה לתמיכה בקיומו של אלוהים. איך אני יודע שאלוהים קיים? אני יודע שאלוהים קיים כי אני מדבר איתו בכל יום. אני אמנם לא שומע את קולו מדבר אלי, אבל אני בהחלט מרגיש את נוכחותו, אני מרגיש את הדרכתו, ואני מכיר את אהבתו. אני זקוק לחסדו. דברים רבים קרו בחיי שאין לי אפשרות להסביר אותם אלא כפעולתו של אלוהים. אלוהים הושיע אותי באורח נס ושינה את חיי כך שאני לא יכול לעשות דבר חוץ מאשר להכיר בו ולעבוד אותו. הטיעונים האלה כשלעצמם אינם יכולים לשכנע מישהו שמסרב להכיר במה שכל כך ברור. בסופו של דבר, אפשר להכיר בקיומו של אלוהים רק דרך אמונה (אל העבריים י"א 6). אמונה היא לא קפיצה עיוורת אל החושך, אלא כניסה לחדר מואר צעד אחרי צעד, למקום בו 90% מבני האדם כבר נמצאים.

Englishחזור לעמוד הבית בעברית

אלוהים באמת קיים? יש הוכחות לקיומו?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries