settings icon
share icon
שאלה

?מי היו שנים-עשר התלמידים/ שליחים של ישוע המשיח

תשובה


באגרת אל הרומים י"ב 8-3 ובראשונה אל הקורינתים י"ב נאמר בברור שכל מאמין משיחי זוכה לקבל מתנות רוחניות בהתאם לבחירת ורצון אלוהים. מתנות רוחניות ניתנות לנו המאמינים לשם בניית גוף המשיח וחיזוקו (הראשונה לקורינתים י"ב 7, י"ד 12). התזמון המדוייק של נתינת המתנות האלה לא מוזכר באופן ספציפי. הרוב מאמינים שמתנות הרוח ניתנות בשעת הלידה הרוחנית של המאמין (ברגע הישועה). עם זאת, ישנם פסוקים מסויימים שנדמה שמעידים על כך שאלוהים מעניק מתנות רוחניות גם בשלב מאוחר יותר. בראשונה לטימותיאוס ד' 14 ובשנייה לטימותיאוס א' 6 אנחנו מוצאים התייחסות למתנה שטימותיאוס קיבל "על פי נבואה" בסמיכת ידי הזקנים. סביר להניח שהכוונה בכך היא שאחד הזקנים בעת הסמכתו של טימותיאוס התנבא על מתנה רוחנית שטימותאוס עתיד היה לעשות בה שימוש בפעילותו בעתיד לתפארת המשיח.

בראשונה לקורינתים י"ב 31-28 וי"ד 13-12 נאמר לנו גם שאלוהים (לא אנחנו) הוא שבוחר את מתנות הרוח שלנו. הקטעים האלה מצביעים גם על כך שלא כולם יזכו לקבל מתנה רוחנית ספציפית. שאול השליח אומר למאמינים בקורינתוס שאם הם משתוקקים או מתאווים למתנות רוחניות, עליהם להשתוקק למתנות שבונות יותר אחרים, כמו נבואה (הכרזת דבר אלוהים לבניית אחרים).

מדוע, אם כן, שאול אומר למאמינים הקורינתיים בכזו תקיפות שעליהם להשתוקק ביתר שאת למתנות הנעלות יותר אם הם כבר קיבלו את כל המתנות שביכולתם לקבל, ואין אפשרות כלשהי שתאפשר להם לקבל מתנות רוחניות נוספות? דבריו של שאול יכולים אולי להוביל אותנו לחשוב שכמו שלמה שביקש מאלוהים חוכמה כדי שיוכל לשלוט בצורה הטובה ביותר על עמו, כך אלוהים גם יעניק לנו את אותן מתנות להן אנחנו זקוקים כדי להועיל לגוף המשיח ולחזק אותו.

ובכל זאת, האמת נותרת בעינה, אלוהים הוא שבוחר אילו מתנות להעניק למאמינים בו, לא אנחנו. גם אילו כל המאמינים בקורינתוס התאוו לקבל מתנה מסויימת אחת, כמו למשל מתנת הנבואה, אלוהים לא היה מעניק לכולם את אותה המתנה פשוט מכיוון שהם התאוו והשתוקקו לה. אם הוא היה מעניק לכולם את אותה המתנה, מי היה משרת בכל התפקידים האחרים של גוף המשיח?

יש דבר אחד שברור מכל וכל – כשאלוהים מצווה, אלוהים מאפשר. אם אלוהים מצווה אותנו לעשות משהו (כמו להעיד, לאהוב את אלה שקשה לאהוב, להדריך את האומות בדרכיו, וכדומה), הוא יספק לנו את היכולת והכלים למלא את מצוותו. יש מי שאינם מוכשרים במלאכת הבישור כמו אחרים, אבל אלוהים מצווה על כל המאמינים המשיחיים להעיד על ישוע ולהדריך את אומות העולם אליו (מתי כ"ח 20-18; מעשי השליחים א' 8). כולנו נקראים לבשר בין אם יש לנו את מתנת הרוח של הבישור, אם לאו. מאמין משיחי מסור ששואף ללמוד את דבר אלוהים ולפתח את יכולתו ללמד עשוי להפוך למורה טוב יותר ממאמין שיש לו את מתנת הלימוד, אבל הוא מזניח אותה.

אז, מתנות הרוח ניתנות לנו כשאנחנו מקבלים את ישוע לליבנו כמושיענו ומשיחנו, או שמא הן דבר שאנחנו מפתחים באמצעות ההליכה שלנו עם אלוהים? התשובה היא גם וגם. בדרך כלל, מתנות רוחניות מוענקות למאמין המשיחי בשעת הישועה, אבל עליו גם לפתח ולטפח אותן באמצעות צמיחה וגדילה רוחנית. אם יש בליבך רצון עמוק כלשהו לדבר מה, זה יכול להפוך למתנה רוחנית? אתה יכול לבקש מתנה רוחנית כלשהי? להתאוות לה? מהראשונה לקורינתים י"ב 31 נדמה שהתשובה לשאלה היא כן: "ובכן השתוקקו למתנות החשובות יותר". אתה יכול להשתוקק למתנה רוחנית מאלוהים ולפעול בשקידה כדי לפתח את יכולותיך באותו התחום. בו בזמן, אם אותה מתנה אינה חלק מתוכניתו ורצונו של אלוהים בעבורך, הרי שלא תזכה לקבל אותה, ולא משנה עד כמה תשתוקק לקבלה. אלוהים חכם מעל לכל הבנתנו, והוא יודע בדיוק אילו מתנות יסייעו בידך לפעול בצורה הפורייה והמועילה ביותר לתפארת מלכותו.

לא משנה באיזו מידה הוענקה לנו מתנה כזו או אחרת, כולנו נקראנו לפתח מספר תחומים שמוזכרים ברשימות המתנות הרוחניות: להסביר פנים לאורחים, להפגין חסד ורחמים לאחרים, לשרת זה את לזה, לבשר, וכיוצא בכך. כשאנחנו מבקשים לשרת את אלוהים מתוך אהבה ולתכלית של בנייה אחד את השני לתפארתו, הוא יביא כבוד לשמו, יגדל את קהילתו, ויתגמל אותנו (הראשונה לקורינתים ג' 8-5, י"ב 31- י"ד 1). אלוהים מבטיח שככל שנתענג עליו, הוא יעניק לנו את משאלות ליבנו (תהילים ל"ז 5-4). בכך מן הסתם נכללת גם ההכנה שלו אותנו לשרת אותו באופן שימלא אותנו בתכלית וסיפוק.

English


חזור לעמוד הבית בעברית

איך אלוהים מחלק את מתנות הרוח? אלוהים יעניק לי את מתנות הרוח שאבקש ממנו?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries