הכתובים מעידים כיצד מצא כל אחד מהשליחים את מותו?


שאלה: הכתובים מעידים כיצד מצא כל אחד מהשליחים את מותו?

תשובה:
השליח היחיד שמותו מוזכר באופן ספציפי בכתבי הקודש הוא יעקב (מעשי השליחים י"ב 2). הכתובים מתארים שהמלך הורדוס הוציא להורג את יעקב "בחרב" – כשהכוונה בכך היא ככל הנראה לעריפת ראשו. על הנסיבות שהובילו למותם של השליחים האחרים אנחנו למדים רק מתוך מסורות כנסייתיות, לא מהכתובים עצמם, ולפיכך עלינו לקחת את אמיתות הדברים בערבון מוגבל. המסורת שנחשבת לאמינה ביותר נסובה סביב נסיבות מותו של השליח שמעון כיפא, שנצלב במהופך ברומא, והגשים בכך את נבואתו של ישוע (יוחנן כ"א 18). להלן "המסורות" הפופולריות ביותר באשר למותם של השליחים האחרים:

מתי הומת בחרב על קידוש השם באתיופיה. יוחנן סבל על קידוש השם והונח בתוך סיר ענקי של שמן רותח בתקופה של רדיפות שנערכו ברומא. הוא ניצל מהמוות הזה בנס. נגזר עליו להיכלא במכרה של האי פטמוס. שם הוא העלה אל הכתב את החזיונות שמתועדים בספר ההתגלות. בהמשך הוא שוחרר ממקום גלותו ושב לאזור שמוכר בימינו כתורכיה. הוא מת כאיש זקן, היחיד בקרב שליחיו של ישוע שמת בשלווה.

יעקב, אחי ישוע (שבאופן רשמי לא היה שליח), היה רועה הקהילה בירושלים. הוא הושלך מגובה של 100 מטרים מהמגדל הדרום-מערבי של המקדש לאחר שסרב להכחיש את אמונתו בישוע כמשיח. כשאויביו גילו שהוא שרד את הנפילה, הם היכו אותו למוות באלה. המגדל ממנו הושלח יעקב היה אותו המגדל אליו לקח השטן את ישוע בזמן שפיתה אותו.

נתנאל, הכריז את בשורת ישוע באסיה. הוא העיד על המשיח בתורכיה והוצא להורג לאחר שהכריז את הבשורה בארמניה; עורו הופשט תודות להלקאות שספג. אנדרי נצלב ביוון כשגופו מסודר בצורת האות X. לאחר שהוכה אנושות בידי שבעה חיילים, הם קשרו את גופו לצלב באמצעות מיתרים במטרה להאריך את סבלו. תלמידיו העידו שכשהובל אל הצלב, הוא קידם את מותו במילים:"זה זמן רב חפצתי וציפיתי לשעה שמחה זו. הצלב קדוש כי גופו של המשיח היה תלוי עליו". במשך יומיים הוא המשיך להכריז אודות ישוע באוזני מעניו, עד שמת. השליח תומא נדקר בכידון בהודו באחד ממסעותיו לשם במטרה לכונן שם קהילה. מתתיהו, השליח שנבחר למלא את מקומו של יהודה איש קריות שבגד בישוע, נסקל ולאחר מכן ראשו נערף. שאול השליח עונה וראשו נערף בימי שלטונו של הקיסר הזדוני נירו ברומא בשנת 67 לספירה. ישנן מסורות נוספות באשר למה שעלה בגורלם של השליחים האחרים, אבל אף אחת מהן אינה מהימנה מבחינה היסטורית או זוכה לתמיכה מבחינה מסורתית.

מען האמת, זה ממש לא משנה איך מת כל שליח. מה שכן חשוב הוא העובדה שאותם שליחים היו מוכנים למות עבור אמונתם. אם ישוע לא היה קם לתחייה, השליחים היו מודעים לכך. איש לא מוכן למות עבור דבר מה שהוא יודע בוודאות שהוא שקר. העובדה שכל השליחים היו מוכנים למות מוות נוראי, בסירובם להתכחש לאמונתם בישוע היא הוכחה ניצחת לכך שהם אכן חזו בתחייתו.

English
חזור לעמוד הבית בעברית
הכתובים מעידים כיצד מצא כל אחד מהשליחים את מותו?

גלה כיצד ...

לבלות את הנצח עם אלוהיםלקבל סליחה מאלוהים