settings icon
share icon
שאלה

חייזרים או עב"מים – יש דבר כזה?

תשובה


בשימוש במונח "חייזר" אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שמדובר ביצור שמסוגל לקבל החלטות מוסריות, בעל תבונה ורצון. אז קודם כל, מספר עובדות מדעיות:

+ לאורך העשורים האחרונים, נשלחו חלליות לכל כוכב לכת במערכת השמש שלנו, פרט לפלוטו. אחרי בחינת המערכות השונות בכוכבי לכת אלה, נשללה האפשרות שמי מהם, פרט למאדים ואולי הירח של צדק, מסוגלים לתמוך בקיום של חיים.

+ בשנת 1976, אמריקה שלחה שתי נחתות למאדים. כל אחת מהן נשאה מכשירים שיכלו לחפור באדמת מאדים ולשלוח ניתוח ופרוט על כל אות "חיים". הן לא גילו דבר. בניגוד לכך, לו הייתם חופרים במדבר הכי לא-פורה בעולם, או בעפר הקפוא של אנטארקטיקה ובוחנים את הממצאים שם, הייתם מוצאים אורגניזם זעיר של חיים! בשנת 1997, אמריקה שלחה את הגישושית "פאת'פיינדר" לפני השטח של מאדים. מכונה זו אספה דוגמאות מאדמת מאדים וערכה ניסויים רבים במקום. גם ניסויים אלה לא העלו עדות לקיומם של חיים כלשהם במאדים. מאז, שוגרו משלחות נוספות למאדים, וכולן שבו עם תוצאות דומות.

+ אסטרונומים מגלים באופן עקבי כוכבי לכת חדשים במערכות שמש שקרובות לזו שלנו. יש מי מהם שטוענים שהקיום של כוכבי לכת כה רבים מוכיח את קיומם של חיים כלשהם במקומות אחרים ביקום. העובדה היא, עם זאת, שלא נמצאה הוכחה כלשהי לכך ואף אחד מאותם כוכבי לכת לא נתגלה ככוכב שתומך בקיומם של חיים. המרחק העצום בין כדור הארץ לאותם כוכבי לכת הופך את הבדיקה אם אותם כוכבי לכת מסוגלים לתמוך בקיומם של חיים לבלתי אפשרית. מתוך הידיעה שכדור הארץ הוא היחידי במערכת השמש שלנו שמסוגל לתמוך בקיומם של חיים, תומכי האבולוציה מנסים באופן נואש למצוא כוכב לכת כלשהו במערכות השמש הסובבות את זו שלנו, שמסוגל לתמוך בקיומם של חיים כדי שיוכלו לבסס את טענתם על התפתחות צורות החיים. יש אומנם כוכבי לכת רבים אחרים, אבל אנחנו לא יודעים דבר כלשהו אודותם שיכול להעיד, במידה כזו או אחרת, שהם תומכים בקיומם של חיים.

אז מה אומרים כתבי הקודש בנושא? לכדור הארץ ובני האדם יש מקום של כבוד בבריאתו של אלוהים. בבראשית א' אנחנו לומדים שאלוהים ברא את הארץ עוד לפני שהוא ברא את השמש, הירח, או את הכוכבים. במעשי השליחים י"ז 24, 26 נאמר "האל אשר עשה את העולם וכל אשר בו. הוא אדון השמים והארץ ... מאדם אחד הוא יצר את כל עממי בני אדם להושיבם על פני כל הארץ, ויעד זמנים קבועים וקבע את גבולות מושבם".

מיד לאחר הבריאה, אדם וחווה התהלכו ללא חטא וכל דבר בעולם היה "טוב מאוד" (בראשית א' 31). חטאו של אדם הראשון (בראשית ג') הוביל לנפילת כל בני האדם בחטא, ונפילה זו גררה בעטיה בעיות שונות, מחלות ומוות. למרות שבעלי החיים אינם חוטאים לאלוהים (הם אינם ישויות מוסריות) גם הם סובלים ואפילו מתים (אל הרומים ח' 22-19). ישוע המשיח מת בכדי להסיר את קללת העונש שאנחנו ראויים לו בגלל חטאינו. כשהוא ישוב אלי אדמות, הוא יבטל את כל השפעות הקללה שמתקיימות מאז ימי אדם, ויסיר את כל ההיבטים השונים של אותה קללה (התגלות כ"א-כ"ב). שים לב שבפסוקים שהבאנו מהאגרת אל הרומים נאמר שכל הבריאה מחכה בציפייה לזמן הזה! ישוע בא לכדור הארץ על מנת למות עבור בני האדם, והוא מת רק פעם אחת (אל העברים ז' 27; ט' 28-26; י' 10).

כשמחברים אמיתות אלה יחדיו עולה שאלוהים ברא את כדור הארץ ובני האדם באופן מיוחד. כל הבריאה סבלה מתוצאות חטאו של אדם. ישוע בא אלי אדמות על מנת להקריב את עצמו פעם אחת ולתמיד בכדי לשלם עבור חטאינו. לא רק שהמאמינים בו יוושעו, אלא גם כל הבריאה כולה.

אז, אם כל הבריאה סובלת, זה אומר שכל חיים אחרים מחוץ לכדור הארץ יסבלו גם הם. לשם הוויכוח, אם ישנם יצורים מוסריים אחרים כלשהם בכוכבי לכת אחרים, הרי שגם הם יסבלו; ואם לא כעת, אז ביום מן הימים כש"השמים בשאון יחלפו והיסודות יבערו ויתפרקו..." (השנייה לפטרוס ג' 10). אם הם מעולם לא חטאו, אז איפה הצדק של אלוהים בהענישו אותם? אבל אם הם חטאו, וישוע יכל למות רק פעם אחת (והוא עשה את זה בכדור הארץ) הרי שהם יישארו בחטאיהם, מה שגם הוא עומד בניגוד לטבעו של אלוהים (השנייה לפטרוס ג' 9). זה מותיר אותנו עם פרדוקס שאי אפשר לפתור ... אלא אם כן, כמובן, יצורים מוסריים כלשהם אינם מתקיימים מחוץ לכדור הארץ.

ומה לגבי סוגי חיים אחרים שאינם ישויות מוסריות או ישויות בעלי רגשות? האם אצות או אפילו כלבים או חתולים יכולים להתקיים בכוכב לא מוכר כלשהו? נניח שכן, ושקיום שכזה לא מעיב על המסר המקראי. אבל קיום שכזה בהחלט יהיה בעייתי אם ננסה לענות על שאלות כמו, "אם כל הבריאה סובלת, איזו מטרה יכולה להיות לאלוהים לברוא יצורים חסרי מוסריות וחסרי רגשות בפלנטה רחוקה, רק בשביל לסבול?"

המסקנה המתבקשת היא שכתבי הקודש אינם מספקים לנו סיבה כלשהי להאמין בקיומם של חיים במקום אחר כלשהו ביקום. למעשה, ההפך הוא הנכון. הכתובים מספקים בידינו מספר סיבות מרכזיות ששוללות את האפשרות לקיומם של חיים כאלה. נכון, ישנם דברים מוזרים שמתרחשים לעיתים בעולם. אבל אין כל סיבה לייחס תופעות אלה לקיומם של חייזרים או עצמים בלתי מזוהים. ואם בכל זאת קיום של חוצנים או חייזרים הוא הוא הסבר אפשרי לאירועים כלשהם, סביר להניח שהמקור שלהם הוא רוחני, וליתר דיוק, שטני.

Englishחזור לעמוד הבית בעברית

חייזרים או עב"מים – יש דבר כזה?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries