settings icon
share icon
שאלה

מורמוניזם זה כת? במה בדיוק מאמינים המורמונים?

תשובה


הדת המורמונית נוסדה לפני פחות ממאתיים שנה בידי ג'וזף סמית. סמית טען שזכה לביקור אישי מאלוהים האב וישוע המשיח שאמרו לו שהקהילות המשיחיות בימיו ועקרונות הדת עליהם הן מושתתות הן תועבה ותו לא. סמית שאף לאכוף דת חדשה שטענה להיות "הקהילה האמיתית היחידה ביקום". הבעיה עם הדת המורמונית היא שהיא סותרת, משנה ומרחיבה את הכתובים. אין לנו שום סיבה להאמין שכתבי הקודש אינם האמת לאמיתה. אמונה ובטחון באלוהים משמעם להאמין לדברו – להאמין לנאמר בכל הכתובים שנכתבו בהשראת אלוהים, כתובים שבאים ממנו (השנייה לטימותיאוס ג' 16).

ביסודו של דבר, המורמונים מאמינים שלמעשה קיימים ארבע מקורות להשראה אלוהית במקום מקור אחד בלבד. 1) כתבי הקודש "כל עוד הם מתורגמים נכונה". פסוקים שתורגמו שלא במדויק אינם ברורים תמיד. 2) ספר המורמונים ש"תורגם" על ידי סמית והוצא לאור בשנת 1830. לטענתו של סמית ספר זה הוא "הספר המדויק ביותר" בעולם, וציות להוראותיו הוא שיכול להוביל אדם להתקרב לאלוהים "יותר מכל ספר אחר". 3) ספר הדוקטרינה והבריתות נחשב מקודש בעיני המורמונים ומכיל אוסף של התגלויות מודרניות בקשר ל"כנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית הימים". 4) הספר מרגלית יקרת הערך נחשב על ידי המורמונים "כהבהרה" של דוקטרינות ולימוד שהושמטו מהתנ"ך והברית החדשה ומכיל את המידע שנעלם מהם אודות בריאת העולם.

אודות אלוהים, המורמונים מאמינים שלמרות שהוא תמיד היה הישות העליונה בעולם, הוא הגיע למעמדו זה דרך חיי צדקה ושקדנות. הם מאמינים שלאלוהים האב יש "גוף של בשר ועצמות מוחשי כמו של האדם". בריגם יאנג לימד שאדם בעצם היה אלוהים ואביו של ישוע המשיח, למרות שבימינו לימוד זה נזנח בידי מרבית המנהיגים המורמונים.

בניגוד לתפיסה המורמונית, המאמינים המשיחיים יודעים שיש רק אלוהים אחד אמיתי (דברים ו' 4; ישעיהו מ"ג 10; מ"ד 8-6), שהוא תמיד היה ויהיה קיים (דברים ל"ג 27; תהילים צ' 2, הראשונה לטימותיאוס א' 17), ושהוא לא נברא, אלא הוא הבורא (בראשית פרק א; תהילים כ"ד 1; ישעיהו ל"ז 16). הוא מושלם ואין מי שישווה לו (תהילים פ"ו 8; ישעיהו מ' 25). אלוהים האב אינו אדם ומעולם לא היה (במדבר כ"ג 19; שמואל א' ט"ו 29;הושע י"א 9). הוא רוח (יוחנן ד' 24), ורוח אינה נבראת מבשר ועצמות (לוקס כ"ד 39).

המורמונים מאמינים בקיומן של דרגות שונות של מלכויות אליהן מגיע אדם לאחר מותו: הממלכה השמימית, הממלכה הארצית וממלכת החושך החיצוני. המקום בו אדם ימצא את עצמו תלוי במה שהאמין בהיותו בן תמותה. כתבי הקודש, מאידך, אומרים לנו כי לאחר המוות, אדם יגיע לגן העדן אם האמין בישוע כמשיח, או לגהינום אם לאו. כשהמאמין המשיחי נפטר, זאת אומרת שהוא נמצא עם האדון (השנייה לקורינתים ה' 8-6). אלה שלא נושעו ישלחו לגיהינום, או אל השאול (לוקס ט"ז 23-22). כשישוע ישוב אל העולם, אנחנו, המאמינים בו נקבל גוף חדש, בלתי מתכלה (הראשונה לקורינתים ט"ו 54-50). המאמינים בישוע יזכו לחזות בשמים חדשים ובארץ חדשה (התגלות כ"א 1), לעומתם, הלא נושעים יושלכו לאגם האש הנצחי (התגלות כ' 15-11). אין הזדמנות שנייה לגאולה לאחר המוות (אל העבריים ט' 27).

מנהיגים מורמונים לימדו כי ישוע נולד כתוצאה מיחסים פיזיים בין אלוהים האב ומרים. המורמונים מאמינים שישוע הוא אל, אבל בה במידה, כל אדם יכול להיות אל. המשיחיים, מאידך, מלמדים שאלוהים קיים באופן נצחי כאב, הבן ורוח הקודש (מתי כ"ח 19). איש אינו יכול להגיע למעמד של אלוהים; הוא לבדו קדוש (שמואל א' ב' 2). רק דרך אמונה באלוהים אנחנו יכולים להיות קדושים בעיניו (הראשונה לקורינתים א' 2). ישוע הוא בנו יחידו של אלוהים (יוחנן ג' 16) והוא היחיד שחי מעולם ללא חטא ופגם, וכעת הוא יושב במקום הנכבד ביותר בשמים (אל העברים ז' 26). ישוע ואלוהים אחד הם מיסודם. ישוע הוא היחיד שהיה קיים עוד טרם לידתו הפיזית (יוחנן א' 8-1; ח' 56). ישוע נתן את עצמו עבורנו כקורבן, ואלוהים הקים אותו מן המתים. יום יבוא וכולם יודו כי ישוע המשיח הוא האדון (אל הפיליפים ב' 11-6). ישוע אמר שאין ביכולתנו להגיע למלכות השמים באמצעות מעשים, אלא רק דרך אמונה בו (מתי י"ט 26). רבים לא יבחרו בו. "הכנסו דרך הפתח הצר, כי רחב הפתח ומרווחת הדרך המוליכה לאבדון ורבים ההולכים בה" (מתי ז' 13). לכולנו מגיע עונש נצחי עבור חטאינו, אך אהבתו וחסדו הנצחיים של אלוהים סיפקו בידנו דרך מוצא. "כי שכר החטא הוא מוות, אבל מתנתו של אלוהים היא חיי עולם במשיח ישוע אדוננו" (רומים ו' 23).

יש רק דרך אחת שמובילה לישועה והיא לדעת את אלוהים ואת בנו, ישוע (יוחנן י"ז 3). אי אפשר להשיג אותה באמצעות מעשים, אלא אך ורק על ידי אמונה (אל הרומים א' 17; ג' 28). כשאמונה היא שמנחה את חיינו, אנו באופן אוטומטי נציית למצוות אלוהים ונפעל מתוך אהבה אליו, ולא בגלל הדרישות שלו לישועה. אנחנו יכולים לקבל את המתנה הזו, לא משנה מי אנחנו או מה עשינו (אל הרומים ג' 22). "ואין רפואה (ישועה) באחר, כי אין שם אחר נתון לבני אדם תחת השמים, ובו עלינו להרפא (להיוושע)" (מעשי השליחים ד' 12). למרות שבדרך כלל המורמונים הם ידידותיים, אוהבים ונעימים לאחרים – הרי שדתם ואמונתם הן שקר, והם למעשה מסלפים את אופיו של אלוהים, של ישוע המשיח, ואת הדרך לישועה.

Englishחזור לעמוד הבית בעברית

מורמוניזם זה כת? במה בדיוק מאמינים המורמונים?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries