settings icon
share icon
שאלה

מדוע דוחים רוב היהודים את ישוע כמשיח?

תשובה


יהודים בימי ישוע דחו אותו ולא קיבלו אותו כמשיח שכן על פי ראות עיניהם הוא לא קיים את מה שהם ציפו מהמשיח לקיים. הם ציפו שהמשיח יבוא וישמיד את כל הרע ויכחיד את אויבי ישראל, כמו הרומאים למשל, ואז יקים את מלכותו כשעם ישראל שולט לצידו. הנבואות בישעיהו ובתהילים כ"ב מתארות את המשיח הסובל שנרדף ומת, אבל העם בחר להתמקד רק בנבואות שמדברות על משיח מנצח וכובש, לא על משיח צלוב.

פרשנות התלמוד, שנכתבה קודם לתקופה הנוצרית מתארת בפירוש את ישעיהו נ"ג ואת תהילים כ"ב כנבואות משיחיות לצד התהייה איך הן יתגשמו בעת הקמת מלכותו המפוארת של המשיח. לאחר שגוף המשיח החל לשעות לאותן נבואות במטרה להוכיח את משיחיות של ישוע, אימצו היהודים עמדה לפיה נבואות אלה אינן מתייחסות למשיח, אלא לישראל או לאדם אחר.

כאמור, היהודים האמינו כי המשיח, הנביא עליו דיבר משה, יבוא ויושיע אותם משעבוד לרומאים ויקים את מלכותו כשהם שולטים לצידו. שניים מתלמידיו של ישוע, יעקב ויוחנן אפילו ביקשו ממנו את הזכות לשבת לימינו ולשמאלו במלכותו כשיגיע לתהילתו. אנשי ירושלים חשבו שהוא יושיע אותם. הם שבחו את אלוהים על פעליו של ישוע להם הם היו עדים, וקראו "הושע-נא" כשרכב על עייר בן אתונות בדרכו אל ירושלים (מתי כ"א 9). הם התייחסו אליו כאל מלך כובש. וכשישוע התיר את מאסרו, משפטו וצליבתו, הפסיקו האנשים להאמין שהוא היה הנביא המובטח. הם דחו את המשיח שלהם (מתי כ"ז 22).

שאול אמר לקהילה שהעוורון הרוחני של ישראל הוא "סוד" שטרם התגלה (אל הרומים פרקים ט'-י"א). לאורך אלפי שנים ישראל היתה האומה שנשאה עיניה אל אלוהים בעוד עמי הגויים דחו את האור ובחרו להתהלך בחשכה רוחנית. ישראל ונביאיה מלאי ההשראה העידו על האמונה באל אחד, אל שמעוניין באופן אישי בבני האדם ובייעודם – מי לגן עדן ומי לגהינום. הדרך לישועה מתוארת במילה הכתובה, דבר אלוהים שכולל את עשרת הדיברות. ובכל זאת ישראל דחו את המשיח עליו ניבאו הנביאים, וההבטחה לביאת מלכות השמיים נדחתה. המסך נפל על עיניהם של היהודים שקודם היו האומה הרוחנית ביותר עלי אדמות. כפי שהסביר שאול, קשי לבבם של ישראל הביא ברכה לגויים שישימו מבטחם בישוע ויאמינו בו כמושיעם.

מרבית היהודים מאמינים שלא צריך להיות להם שום קשר לישוע. רובם מאמינים שהרדיפות אותן סבלו במשך אלפיים שנה היו פרי ידיהם של המאמינים בישוע - הנוצרים. מהצלבנים לאינקוויזיציה, לפרוגרומים באירופה ועד לשואה – יהודים האמינו שהם מואשמים במותו של ישוע המשיח וכי זו היא הסיבה לרדיפתם. זוהי הסיבה העיקרית כיום לדחייתם את ישוע בנוסף לסיבות ההיסטוריות שכבר הוזכרו.

החדשות הטובות הן שאלוהים לא זנח את עמו והוא עדיין שומר את בריתו איתם. ברית שהיא ללא תנאי ואינה תלויה בתגובתו של העם אלא באהבתו הנצחית של אלוהים לעמו. כיום, למרבה הצער, ישנם רק יהודים מעטים ששמו את מבטחם בישוע, אך כשאלוהים יגשים את תכניתו עבור עם ישראל "כל ישראל יוושע, כמו שכתוב: 'ובא מציון גואל וישיב פשע ביעקב נאום ה'. ואני זאת בריתי אותם, כי אסלח לעוונם' " (אל הרומים י"א 27-26).

English



חזור לעמוד הבית בעברית

מדוע דוחים רוב היהודים את ישוע כמשיח?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries