?אם ישוע הוא אלוהים, איך יכול להיות שהוא התפלל לאלוהים? הוא התפלל לעצמו


שאלה: אם ישוע הוא אלוהים, איך יכול להיות שהוא התפלל לאלוהים? הוא התפלל לעצמו?

תשובה:
כדי להבין איך ישוע כאלוהים עלי אדמות התפלל לאביו שבשמים, אנחנו צריכים תחילה להבין שהאב והבן חלקו מערכת יחסים נצחית לפני שישוע עטה על עצמו גוף בשר ודם. קרא את יוחנן ה' 27-19, ובייחוד את פסוק 23, שם ישוע מלמד שהאב שלח את הבן (ראה גם י וחנן ט"ו 10). ישוע לא הפך לבן אלוהים כשנולד בבית לחם. הוא תמיד היה בן אלוהים, בעבר הנצחי, הוא עודנו בן אלוהים, ולנצח יהיה.

בישעיהו ט' 6 אנחנו קוראים שבן ניתן לנו וילד יולד לנו. ישוע תמיד היה חלק מהאחדות המשולשת שמונה את אלוהים האב, את ישוע ואת רוח הקודש. השילוש תמיד התקיים – אלוהים האב, אלוהים הבן, ואלוהים רוח הקודש – לא שלושה אלים שונים, אלא אלוהים אחד בעל שלושה היבטים, או ישויות. ישוע לימד שהוא והאב אחד הם (יוחנן י' 30), כלומר שהוא והאב הם בעלי אותה מהות בדיוק. האב, הבן והרוח הם שלושה ישויות שוות ערך שביחד הן אלוהים. ביניהם תמיד היתה ותמשיך להיות מערכת יחסים נצחית.

כשישוע, בן אלוהים הנצחי, לקח על עצמו דמות אדם נטול חטא, הוא עטה על עצמו גם דמות עבד, וויתר על כבודו השמימי (פיליפים ב' 11-5). כאלוהים בבשר, היה עליו ללמוד לציית לאביו (עברים ה' 8) כשהשטן ניסה לפתות אותו, כשהסובבים אותו הטיחו בו האשמות שווא, כשבני עמו דחו אותו, ובסופו של דבר כשהוא נצלב. תפילותיו לאב נועדו לבקש כוח (יוחנן י"א 42-21) וחוכמה (מרקוס א' 35, ו' 46). התפילות שלו העידו על התלות שלו באב בהיותו כאדם כדי שיוכל להוציא לפועל את תוכנית הגאולה של האב, כפי שניתן לראות בתפילתו של ישוע ביוחנן י"ז. התפילות שלו העידו על כך שבשורה התחתונה הוא נכנע לרצונו של האב – כלומר ללכת אל הצלב ולמות כתשלום על חטאינו והפרתנו את מצוות אלוהים (מתי כ"ו 46-31). וכמובן, הוא קם לתחייה בבשר, והשיג סליחה וחיי עולם לכל מי שיחזור בתשובה מחטאיו ויאמין בו כמושיע.

אין שום בעיה בכך שאלוהים הבן מדבר עם אלוהים האב. כפי שציינו, הרי היתה ביניהם מערכת יחסים הדוקה עוד לפני שישוע הפך לאדם. מערכת היחסים הזו מתוארת בספרי הבשורה כדי שנוכל לראות איך בן אלוהים בדמותו האנושית הוציא לפועל את רצון אביו, ובעשותו כך, שילם את מחיר גאולת ילדיו (יוחנן ו' 38). חיי התפילות של ישוע היו הכוח המניע שאיפשר לו לשמור על כניעה מתמשכת לאביו שבשמים ועל ריכוז. ישוע הציג בפנינו דוגמה לחיי התפילה אותם עלינו לחיות.

ישוע המשיח לא היה פחות אלוהים עלי אדמות כשהתפלל לאביו שבשמים. ישוע הדגים עבורנו איך אפילו כאדם נטול כל חטא התפילה היתה חלק חיוני שנועד לסייע בידיו לעשות את רצון אביו. תפילת ישוע לאב היתה מיצג של מערכת היחסים בתוך השילוש ודוגמה עבורנו לאופן בו עלינו להסתמך על אלוהים באמצעות תפילה לכוח ולחוכמה שנדרשים לנו. אם ישוע, כאלוהים בבשר, זקוק היה לחיי תפילה תוססים, מן הסתם גם אנחנו, כחסידיו, צריכים להפוך את התפילה לחלק חיוני מחיי היום יום שלנו.

English


חזור לעמוד הבית בעברית
אם ישוע הוא אלוהים, איך יכול להיות שהוא התפלל לאלוהים? הוא התפלל לעצמו?

גלה כיצד ...

לבלות את הנצח עם אלוהיםלקבל סליחה מאלוהים