settings icon
share icon
שאלה

?מיהו ישוע המשיח

תשובה


בשונה מהשאלה: "האם אלוהים קיים?", מעטים האנשים שמטילים ספק בכך שישוע אכן התהלך עלי אדמות. לרוב מקובל לחשוב שישוע היה אדם שחי ופעל בישראל לפני כאלפיים שנה. הויכוח מתחיל כשעולה שאלת זהותו האמיתית של ישוע. כמעט כל הדתות העיקריות בעולם מלמדות שישוע היה נביא או מורה טוב, או איש צדיק. אבל כל ההגדרות האלה הן בעייתיות ובלתי מספקות שכן לפי הכתובים ישוע הוא נצחי והוא הרבה יותר מאשר נביא, מורה טוב או איש צדיק.

בספרו "משיחיות גרידא" כתב ק.ס. לואיס: "אני מנסה כאן למנוע ממישהו להגיד דברי שטות כפי שאנשים בדרך כלל אומרים עליו (ישוע המשיח). דברים כמו 'אני מוכן לקבל שישוע היה מורה מוסרי דגול, אבל לא את טענתו שהוא אלוהים'. זהו אחד הדברים שאסור שנאמר. אדם שהיה רק בן אנוש ותו לא, ואמר את הדברים שישוע אמר לא יכול להיחשב כמורה מוסרי. או שהוא מטורף – ממש כמו אדם שיגיד על עצמו שהוא ביצה שלוקה – או שהוא השטן בעצמו. הבחירה בידיך. או שהאיש ההוא, ישוע, היה ועודנו בן אלוהים או שהוא מטורף או אף גרוע מזה ... אתה יכול להגיד עליו שהוא טיפש, אתה יכול לירוק בפניו או להרוג אותו בטענה שהיה אדם מזיק; או שאתה יכול ליפול לרגליו ולקרוא לו אדוני ואלוהי. אבל אסור לנו לבוא בדברי הבל והתנשאות ולומר שהוא היה בן אדם ומורה דגול. הוא לא השאיר בפנינו ברירה. לא זו הייתה כוונתו".

אז מי ישוע טען שהוא? מה אומרים הכתובים על מי שהוא היה? תחילה, בוא נבחן את דבריו של ישוע בבשורת יוחנן י' 30, "אני והאב אחד אנחנו". במבט ראשון אולי זה לא נראה שמדובר בהצהרת אלוהות. אבל, שים לב לתגובתם של היהודים בימיו להצהרה זו, "ענו לו: לא על מעשה טוב נרגום אותך, אלא על חילול שם שמיים, ועל שבהיותך אדם אתה עושה את עצמך אלוהים" (יוחנן י' 33). שומעיו של ישוע הבינו את הצהרתו כטענה להיותו אלוהים. בהמשך אנחנו רואים שישוע אינו מתקן אותם ואומר משהו בסגנון של, "לא אמרתי שאני אלוהים". מכך אנחנו יכולים ללמוד שישוע למעשה אכן טען להיותו אלוהים כשאמר, "אני והאב אחד אנחנו". בבשורת יוחנן ח' 58 אנחנו מוצאים דוגמא נוספת. ישוע אמר: "אמן אמן אני אומר לכם, בטרם היות אברהם, אני הוא!" שוב, בתגובה מרימים שומעיו אבנים במטרה לרגום אותו (ח' 59). ישוע מצהיר על זהותו האמיתית כ"אהיה אשר אהיה" – ביצירת אסוציאציה ישירה לשם אלוהים המפורש בתנ"ך (שמות ג' 14). מדוע רצו היהודים לרגום את ישוע אילולא אמר דברים שבעיניהם נתפסו כדברי נאצה? דברים שנשמעו כאילו הוא טוען שהוא אלוהים?

בבשורת יוחנן א' 1 נאמר "והדבר היה עם האלוהים", ובפסוק 14 אנחנו קוראים ש"הדבר נהיה בשר". פסוקים אלה מעידים באופן שאינו משתמע לשתי פנים על כך שישוע היה אלוהים בבשר. השליח תומא זעק וקרא לישוע, "אדוני ואלוהי" (יוחנן כ' 28), וישוע לא תיקן אותו. שאול השליח מתאר אותו כ"... אלוהינו הגדול ומושיענו ישוע המשיח" (טיטוס ב' 13). גם השליח שמעון כיפא אומר את אותו הדבר, "...אלוהינו ומושיענו ישוע המשיח" (השנייה לפטרוס א' 1). אלוהים האב הוא שמעיד על זהותו האמיתית של ישוע , "כיסאך, אלוהים, עולם ועד; שבט מישור שבט מלכותך" (תהילים מ"ה 6). בספר ישעיהו אנחנו מוצאים נבואה שמדברת על אלוהותו של ישוע: "כי ילד יולד לנו, בן ניתן לנו, ותהי המשרה על שכמו, ויקרא שמו פלא יועץ, אל גיבור, אביעד, שר שלום" (ט' 6).

ק.ס. לואיס טען שאי אפשר להסכים עם האפשרות שישוע היה מורה טוב ותו לא. ישוע טען לאלוהותו בברור ולא הכחיש אותה כשהנושא עלה על הפרק. אם הוא לא אלוהים כפי שטען להיות, אזי הוא שקרן, ולכן הוא גם לא יכול להיות נביא, מורה טוב או איש צדיק. בניסיון להסביר את דבריו של ישוע, טוענים "חוקרים" בימינו כי "ישוע ההיסטורי" לא אמר רבים מן הדברים שמשייכים אליו. מי אנחנו שנתווכח עם דבר אלוהים לגבי מה שישוע אמר או עשה? כיצד יכולים "חוקרים" שמרוחקים אלפיים שנה מימיו של ישוע עצמו לדעת מה הוא אמר או לא אמר לאלו שחיו איתו, שירתו איתו וישבו לרגליו ללמוד את משנתו (לוקס י"ד 26)?

מדוע יש חשיבות תהומית כל כך לשאלת זהותו של ישוע? מה זה משנה אם ישוע הוא אלוהים או לא? מעל לכל, החשיבות שיש להיותו של ישוע אלוהים טמונה בכך שאם הוא לא אלוהים, הרי שמותו לא היה די בו בכדי לשלם את מחיר העונש שמגיע לכל יושבי העולם עבור חטאיהם ועוונותיהם (הראשונה ליוחנן ב' 2). רק אלוהים יכול היה לשלם את המחיר הנדרש (אל הרומים ה' 8; השנייה אל הקורינתים ה' 21). כדי לשלם את חובנו, ישוע חייב להיות אלוהים. כדי שיוכל למות בעבורנו, ישוע חייב היה להיות בן אדם. ישועה ניתן להשיג רק דרך אמונה בישוע! אלוהותו של ישוע היא הסיבה להיותו הדרך היחידה לישועה. אלוהותו של ישוע היא הסיבה שהוא הצהיר, "אני הדרך והאמת והחיים. אין איש בא אל האב אלא דרכי" (יוחנן י"ד 6).

Englishחזור לעמוד הבית בעברית

מיהו ישוע המשיח?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries