settings icon
share icon
שאלה

?מי היו שנים-עשר התלמידים/ שליחים של ישוע המשיח

תשובה


כשמדברים על סקסיזם הכוונה היא למצב בו מי שמשתייכים למגדר אחד, כלומר גברים, חולשים על המשתייכים למגדר אחר, נשים. הכתובים מכילים אזכורים רבים בקשר לנשים, שבתפיסה המודרנית שלנו נשמעים מפלים כלפי המגדר הנשי. אבל מה שעלינו לזכור הוא שכשכתבי הקודש מתארים פעולה כלשהי, זה לא בהכרח אומר שהכתובים מביעים את תמיכתם באותה פעולה. הכתובים מתארים מצבים בהם גברים נהגו בנשים כלא יותר מאשר רכוש, אבל זה לא אומר שאלוהים תומך בהתנהגות הזו, או מסכים איתה. הכתובים מתמקדים הרבה יותר בשיקום הנפשות שלנו מאשר בחברה בה אנחנו חיים. אלוהים יודע שלב שחווה שינוי אמיתי יוביל לשינוי בהתנהגותו של האדם.

ביסודו של דבר, כמעט כל התרבויות והחברות הקדומות בימי התנ"ך היו פטריארכליות. המבנה החברתי ההיסטורי הזה ברור וניכר – לא רק בכתובים אלא גם בחוקים שהשתמרו מתרבויות העת העתיקה. בראייה מודרנית חילונית, אפשר לקרוא למבנה החברתי הזה "סקסיסטי". אלוהים הוא שכונן את הסדר בחברה, לא האדם, והוא זה שכונן וקבע את עקרונות האחריות והמרות בחברה. עם זאת, כמו כל דבר אחר בעולם, בני אדם חוטאים השחיתו את הסדר שקבע אלוהים, מה שהוביל לחוסר שיוויון בין גברים לנשים לאורך ההיסטוריה. הבידול והאפלייה שאנחנו מוצאים בעולמנו הם לא דבר חדש. הם התוצאה של נפילת האדם בחטא וכניסת החטא לעולם. לפיכך, אנחנו בהחלט יכולים לומר ש"סקסיזם" הוא תוצאה של חטא. ההתגלות ההדרגתית אותה אנחנו מוצאים בכתבי הקודש מובילה אותנו למרפא לסקסיזם, כמו גם לכל מנהגי החטא של המין האנושי.

בכדי למצוא ולשמר איזון רוחני בין עמדות הסמכות שכונן אלוהים, עלינו לשאת עינינו אל הכתובים. הברית החדשה היא ההתגשמות של התנ"ך, ובה אנחנו מוצאים עקרונות שמלמדים אותנו מהו סדר הסמכות ומהרות הנאות ומהו המענה לחטאים, הפגע של כל האנושות כולה, כולל אפלייה שמבוססת על שיוך מגדרי.

הצלב הוא הגורם המשווה. ביוחנן ג' 16 נאמר, "שכל המאמין", וזוהי אמירה כוללנית שאינה מותירה איש (או אישה) מחוץ למשוואה בגלל שיוכם החברתי, יכולתם השכלית, או עצם היותם גבר או אישה. באגרת אל הגלטים אנחנו מוצאים קטע שמדבר על ההזדמנות שוות הערך שניתנה לגברים ונשים כאחד להיוושע. "כולכם בנים לאלוהים על ידי האמונה במשיח ישוע; כי כולכם אשר נטבלתם למשיח, לבשתם את המשיח. אין יהודי אף לא גוי, אין עבד אף לא בן חורין, לא זכר אף לא נקבה, משום שכולכם אחד במשיח ישוע" (גלטים ג' 28-26). אין סקסיזם בצלב המשיח.

הכתובים לא מפלים בין גברים לנשים מבחינת התיאור המדוייק שלהם את תוצאות החטא בקרב גברים ונשים גם יחד. הכתובים מתארים כל מיני חטאים, בין היתר עבדות ושעבוד כמו גם את הכשלונות של גיבורי התנ"ך והברית החדשה. אבל הם גם מספקים לנו את התשובה והמרפא לחטאים האלה נגד אלוהים והסדר שהוא עצמו כונן – מערכת יחסים אינטימית ואישית עם אלוהים. התנ"ך נשא עיניו אל העתיד, אל הקורבן האולטימטיבי, ובכל פעם שקורבן חטאת הוקרב, הוא העיד על הצורך בריצוי עם אלוהים. בברית החדשה ה"שה הנושא חטאת עולם" נולד, מת, נקבר וקם שוב לתחייה, ואז עלה לשבת לימינו של האב בשמים, שם הוא מפגיע בעבורנו. דרך אמונה בו אנחנו מוצאים את המענה והמזור לחטאינו, ובכך נכלל גם חטא הסקסיזם והאפלייה המינית.

הטענה שהכתובים מפלים בין גברים ונשים מבוססת על חוסר ידיעה והבנה של הכתובים. כשגברים ונשים מכל גיל ושלב בחיים לוקחים על עצמם את המקום שאלוהים כונן עבורם וחיים בהתאם לציווי "כה אמר ה'", אנחנו מוצאים איזון נפלא בין המגדרים. האיזון הזה הוא המצב ההתחלתי שברא אלוהים, והוא המצב שיתקיים בסופו של דבר באחרית הימים. תשומת לב מוגזמת ובלתי מרוסנת מוקדשת לתוצאות השונות של החטא במקום לשורש החטא. רק כשאדם חווה ריצוי ושיקום אישי של מערכת היחסים שלו עם אלוהים דרך ישוע המשיח הוא יכול למצוא שיוויון אמיתי. "ותדעו את האמת, והאמת תשחרר אתכם" (יוחנן ח' 32).

חשוב גם להבין שעצם העובדה שהכתובים מתארים הקצאה של תפקידים שונים לגברים ולנשים לא אומרת שהם מפלים בין המינים. הכתובים מבהירים באופן שאינו משתמע לשתי פנים שאלוהים מצפה מהגברים לקחת על עצמם את תפקי ההנהגה במסגרת הקהילה והבית. זה אומר שהאשה נחותה מהגבר? בשום פנים ואופן לא. זה אומר שהנשים פחות חכמות, מוכשרות, כשירות או שאלוהים רואה אותן נחותות מהגברים? חס וחלילה! מה שזה אומר זה שבעולם מוכה החטא שלנו, חייבים להיות הירארכיה ומרות. אלוהים כונן תפקידי סמכות ומרות לטובתנו. אפליה מינית היא השימוש לרעה בתפקידים האלה, לא עצם הקיום שלהם.

English


חזור לעמוד הבית בעברית

אלוהים, או הכתובים, מפגינים דעות קדומות כנגד נשים?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries