settings icon
share icon
שאלה

?האם כתבי הקודש הם באמת דבר אלוהים

תשובה


תשובתנו לשאלה זו תעיד איך אנחנו רואים את הכתובים ואיזו חשיבות אנחנו מעניקים להם בחיינו. בשורה התחתונה, לשאלה זו יש השפעה נצחית על חיינו. אם הכתובים הם אכן דבר אלוהים, אזי עלינו לאהוב אותם, ללמוד אותם ולבטוח בנאמר בהם. אם כתבי הקודש הם אכן דבר אלוהים אזי אם נתייחס אליהם בזלזול, משמע כאילו זלזלנו באלוהים עצמו.

העובדה שאלוהים העניק לנו את כתבי הקודש היא אות ועדות לאהבתו אותנו. משמעות המונח "התגלות" היא שאלוהים תקשר עם בני האדם וגילה להם מי הוא באמת ואיך הם יכולים להתהלך במערכת יחסים הולמת ואינטימית איתו. אלו הם דברים שלא היינו יכולים לדעת אם אלוהים לא היה מתגלה אלינו בצורה מופלאה דרך הכתובים. למרות העובדה שהתגלות אלוהים בכתובים ניתנה בהדרגתיות לאורך יותר מ-1500 שנה, היא תמיד כללה את כל מה שאדם צריך היה לדעת בכדי להכיר ולדעת את אלוהים. אם הכתובים הם אכן דבר אלוהים, הרי שהם הסמכות האולטימטיבית לכל הדברים שקשורים לאמונה, מצוות ומוסר.

השאלה שעלינו לשאול את עצמנו היא איך נוכל לדעת שהכתובים הם דבר אלוהים ולא סתם איזה ספר מוצלח? מה מיוחד בכתבי הקודש בשונה מכל הכתבים שנכתבו על דתות אחרות? האם קיימות הוכחות לכך שהכתובים הם באמת דבר אלוהים? מהו סוג השאלות שעלינו לשקול באופן רציני ואיך עלינו לבחון את טענת הכתובים שהם דבר אלוהים שנכתב בהשראת רוח קודשו ושדי והותר בהם בכל הקשור לעניינים של אמונה ומצוות?

אין עוררין על העובדה שהכתובים טוענים להיותם דבר אלוהים. אפשר לראות זאת זה בברור בקטעים כמו השניה לטימותיאוס ג' 17-15, שם נאמר: "ומנעוריך אתה יודע את כתבי הקודש היכולים להחכימך לישועה על ידי האמונה במשיח ישוע. כל הכתוב נכתב ברוח אלוהים, ומועיל הוא להוראה, לתוכחה, לתיקון, לחינוך במעגלי צדק, למען יהיה איש האלוהים מושלם, ומוכשר לכל מעשה טוב".

כדי לענות על השאלות שהועלו עלינו לבחון קודם כל את ההוכחות הפנימיות והחיצוניות להיותם של הכתובים דבר אלוהים האמיתי. ההוכחות הפנימיות הן העובדות שנמצאות בכתובים עצמם ומעידות על מקורם מידי שמים. אחת ההוכחות לכך שהכתובים הם אכן דבר אלוהים נובעת מאחדותם ואחידותם. למרות העובדה שכתבי הקודש מתחלקים לשישים ושישה ספרים שונים, שנכתבו בשלוש ארצות, בשלוש שפות, ובמשך תקופה של למעלה מ-1500 שנים על ידי יותר מארבעים סופרים (שהגיעו מרקעים שונים), כתבי הקודש עדיין נחשבים למקשה אחת מאוחדת מתחילתם ועד סופם, ללא ניגודים וסתירות. האחדות של כתבי הקודש ייחודית רק להם ומהווה הוכחה למקור של הכתובים שנכתבו בהשראת אלוהים.

הוכחה פנימית נוספת שמעידה על כך שהכתובים הם אכן דבר אלוהים נמצאת בנבואות המקרא. הכתובים מכילים מאות נבואות מפורטות שנוגעות לעתידם של יחידים ושל אומות, ובייחוד ישראל; נבואות שמנבאות את עתידן של ערים מסוימות, את עתידם של בני האדם ככלל ואת בואו של האחד שיהיה המשיח, המושיע, לא רק של ישראל אלא של כל מי שיאמין בו. שלא בדומה לנבואות שמופיעות בכתבי דת אחרים, נבואות המקרא נכתבו בפרטי פרטים ותמיד התגשמו. התנ"ך מכיל קרוב לשלוש מאות נבואות שמדברות על ישוע המשיח. לא רק שנאמר בהן היכן הוא יוולד ולאיזו משפחה הוא ישתייך, אלא גם שהוא ימות ויקום לתחייה ביום השלישי. אין דרך פשוטה והגיונית להסביר את התגשמותן של נבואות הכתובים מעבר לעובדה שמקורן מאלוהים. אין ספר ששייך לדת אחרת כלשהי שמכיל כמות או סוג של נבואות כמו אלה אותן אנחנו מוצאים בכתבי הקודש.

הוכחה נוספת למקורם של כתבי הקודש משמים מעוגנת בסמכותיות ובחוסן שיש להם. למרות שהוכחה זו היא סובייקטיבית יותר משתי ההוכחות הקודמות, היא עדיין מהווה עדות איתנה למקורם של הכתובים מידי שמים. בכתובים עצמם ניתן לראות אחדות בסמכותיות שאינה דומה לשום ספר אחר שהועלה אי פעם על הכתב. הסמכותיות והחוסן של הכתובים באים לידי ביטוי בעיקר בחייהם של אין ספור אנשים שהשתנו לאחר שקראו בהם. אנשים שהיו מכורים לסמים נרפאו. הומוסקסואלים זכו בשחרור מאורח חייהם, מאות פושעים חזרו למוטב. חוטאים ננזפו ושנאה הפכה לאהבה בעקבות קריאת הכתובים. לכתובים כשלעצמם אין כוח דינמי שמביא לשינוי כלשהו, השינוי אפשרי אך ורק מעצם היותם דבר אלוהים.

מלבד ההוכחות הפנימיות ישנן גם הוכחות חיצוניות לכך שהכתובים הם אכן דבר אלוהים. אחת מההוכחות האלה מושרשת בעובדות ההיסטוריות שמהוות את הרקע לכתיבת הספרים השונים שמרכיבים את כתבי הקודש. מכיוון שכך, כל התיאורים ההיסטוריים בכתובים טעונים אישור כמו כל אירוע היסטורי אחר. דרך ממצאים ארכיאולוגיים וכתבים אחרים הוכחו ואומתו העובדות ההיסטוריות שמתארים הכתובים בכל פעם מחדש. למעשה כל הממצאים הארכיאולוגיים והכתבים העתיקים תומכים בעובדה שכתבי הקודש מהווים את התיעוד המהימן ביותר מהעת העתיקה. עובדה זו מהווה הוכחה לאמיתות הכתובים בבואנו להתמודד עם נושאי דת ותוראות ומעידה שוב על כך שהכתובים הם דבר אלוהים.

הוכחה חיצונית נוספת לכך שכתבי הקודש הם דבר אלוהים טמונה במוסריות של הכותבים. כפי שהזכרנו קודם, אלוהים השתמש באנשים מרקעים שונים בכדי להעלות את דברו על הכתב. בבואנו ללמוד על חייהם של מחברים אלה, אין לנו כל סיבה מוצלחת להאמין שהם לא היו אנשים ישרים וכנים. בחינת חייהם והעובדה שהם היו מוכנים למות (לעיתים מוות אכזרי) עבור מה שהם האמינו בו, מבהירה לנו שאנשים פשוטים וישרים אלה האמינו באמת שאלוהים דיבר אליהם. מחברי הברית החדשה ומאות רבים אחרים של מאמינים (הראשונה אל הקורינתים ט"ו 6) ידעו את אמיתות המסר שהביאו ספרי הברית החדשה שכן הם ראו את ישוע ובילו זמן איתו לאחר תחייתו מן המתים. לראיית המשיח לאחר שקם לתחייה היתה השפעה עצומה על האנשים האלה. אותם אנשים שהתחבאו בפחד ויראה, עברו שינוי בעטיו הם היו מוכנים למות עבור המסר שאלוהים גילה להם. חייהם ומותם מעידים על העובדה שהכתובים הם אכן דבר אלוהים.

ההוכחה החיצונית האחרונה לכך שהכתובים הם אכן דבר אלוהים טמונה בעובדה שאי אפשר היה להשמיד ולהאביד אותם. מעצם חשיבותם הרבה והטענה שהם דבר אלוהים חיים, סבלו הכתובים התקפות חריפות וניסיונות השמדה והרס יותר מכל ספר אחר בהיסטוריה. מקיסרים רומאים קדומים ועד לדיקטטורים קומוניסטים, אתיאיסטים ואגנוסטיים, עמדו הכתובים והאריכו ימים למרות כל ההתקפות, והם עודם נחשבים לספר הנפוץ ביותר בעולם כיום.

לאורך הזמן התייחסו ספקנים לכתובים כמיתולוגיה, אבל הארכיאולוגיה ביססה את הנאמר בהם כעובדות היסטוריות מהימנות. המתנגדים תקפו את הלימוד בכתובים כדבר פרימיטיבי שאינו מתאים לימינו, אך המוסר, החוקים ורעיונות הלימוד שמכילים כתבי הקודש היוו השפעה חיובית על כל חברה ותרבות בעולם כולו. כתבי הקודש נתונים גם היום למתקפה מצד אסכולות המדע, הפסיכולוגיה ותנועות פוליטיות שונות, ובכל זאת הם עודם האמת לאמיתה ורלוונטיים לתקופתנו כמו גם לתקופה שבה נכתבו לראשונה. כתבי הקודש הם ספר ששינה חיים ותרבויות אין ספור לאורך אלפיים השנים האחרונות. לא משנה איך יתקפו אותם המתנגדים לכתובים, ינסו להשמיד אותם או לערער עליהם, התקפותיהם מהוות עדות נוספת לעובדה שהם אכן דבר אלוהים. אנחנו לא צריכים להיות מופתעים מכך שהכתובים סובלים מתקפות חוזרות ונשנות. בשורה התחתונה הם לעולם לא ישתנו או יינזקו. אחרי הכול, ישוע אמר, "השמים והארץ יעברו, ודברי לא יעברו" (מרקוס י"ד 31). עתה, משבחנו את ההוכחות אנחנו יכולים להגיד בפה מלא וללא כל ספקות, "כן, כתבי הקודש הם אכן דבר אלוהים".

Englishחזור לעמוד הבית בעברית

כתבי הקודש הם אכן דבר אלוהים?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon שתף את הדף הזה
© Copyright Got Questions Ministries