settings icon
share icon
سوال

صهیونیسم / صهیونیسم مسیحی چیست؟

جواب


صهیونیسم در واقع یک جنبش سیاسی است که امروزه بیشتر به ایدئولوژی تبدیل شده تا هر چیز دیگری. صهیونیسم یک جنبش جهانی برای بازگرداندن یهودیان به صهیون، سرزمین اسرائیل، و احیای حکومت یهود بر سرزمین اسرائیل است و وعده آن در کتاب مقدس داده شده است. ریشه های صهیونیسم به کتاب پیدایش فصل 12 و 15 باز می گردد، جایی که خدا با ابراهیم عهد بست و به او قول داد که فرزندان او وارث سرزمین موعود بین مصر و رودخانه فرات خواهند شد.

صهیونیسم به عنوان یک جنبش سیاسی آغاز به کار کرد؛ در عین حال یک خط فکری در میان غیریهودیان سکولار و یهودیان غیر مذهبی وجود دارد که می گوید یهودیت ربطی به صهیونیسم ندارد. این اعتقاد وجود دارد که صهیونیسم واکنش یهودیان به آزار و اذیت هایی که در دوران جنگ جهانی اول و دوم متحمل شدند بود. هیچ کشوری آنها را قبول نمی کرد، بنابراین مجبور شدند تا کشور خود را تشکیل دهند و سرزمین اجدادی آنها مناسب ترین مکان بود.

جنبش صهیونیسم در سال 1890 آغاز شد و در سال 1848 زمانی که اسرائیل رسما به عنوان یک کشور مستقل در فلسطین به تایید سازمان ملل رسید به ثمر رسید. بنابراین جنبش سیاسی صهیونیست از نظر تکنیکی پایان گرفت و ایدئولوژی صهیونیسم آغاز شد و به همین دلیل به مسئله بسیار بحث برانگیزی تبدیل شد. برخی می گویند که صهیونیسم به انگیزه ای برای نژاد پرستی تبدیل شد، و یا واکنشی بر ضد یهودی ستیزی بود. برخی دیگر معتقدند صهیونیسمی که امروزه وجود دارد فقط حس میهن پرستی یهودیان است.

صهیونیسم مسیحی به صهیونیسم ارتباط دارد. می توان به سادگی گفت که صهیونیسم مسیحی پشتیبانی غیریهودی از صهیونیسم یهودی بر اساس قول هایی که در کتاب مقدس به اسرائیل داده شده است می باشد (ارمیا فصل 32، حزقیال فصل 34). صهیونیست های مسیحی اساسا انجیلی هستند و به هر شکل ممکن از حکومت یهودی اسرائیل حمایت می کنند. بازگشت یهودیان به سرزمین موعود تحقق یک پیشگویی است و به عنوان (مخصوصا از طرف کسانی که به دوره های تاریخی بیان شده در کتاب مقدس ایمان دارند ) نشانه ای برای ورود به زمان های آخر در نظر گرفته می شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

صهیونیسم / صهیونیسم مسیحی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries