settings icon
share icon
سوال

منظور کتاب مقدس از «شما خدایان هستید» در مزامیر فصل 82 آیه 6 و یوحنا فصل 10 آیه 34 چیست؟

جواب


بیایید با نگاهی بر مزامیر فصل ۸۲ شروع کنیم. مزامیری که عیسی از آن در یوحنا فصل 10 آیه 34 نقل قول می‌ کند. معادل کلمه ای که در مزامیر فصل 82 آیه 6 «خدایان» ترجمه شده، الوهیم می ‌باشد. این کلمه معمولاً به خدای واحد حقیقی اشاره دارد، اما کاربردهای دیگری نیز دارد. مزامیر فصل 82 آیه 1 می گوید: «خدا در دادگاه آسمانی ايستاده است تا قضات را به پای ميز محاكمه بكشاند». از سه آیه بعد مشخص است که کلمه «خدایان» به حاکمان، داوران و افراد دیگری اشاره دارد که در مقام قدرت و فرمانروایی هستند. «خدا» خواندن یک حاکم بشری نشان دهنده سه چیز است: ۱) او بر انسانهای دیگر اقتدار دارد، ۲) قدرتی که او به عنوان حاکم دارد و قابل ترس و احترام است، ۳) او قدرت و اقتدارش را از خود خدا می گیرد، کسی که در آیه ۸ به عنوان داور کل دنیا به تصویر کشیده شده است.

استفاده از کلمه «خدایان» در اشاره به انسان، کمیاب می باشد، اما در عهد قدیم یافت می شود. به عنوان مثال، زمانی که خدا موسی را نزد فرعون فرستاد، گفت «تو فرستادهٔ من نزد فرعون هستی» (خروج فصل 7 آیه 1). این صرفاً بدین معناست که موسی، به عنوان پیامبر خدا، کلام او را اعلام می کرد و بنابراین، نماینده خدا در برابر پادشاه است. کلمه عبری الوهیم در خروج فصل 21 آیه 6 و فصل 22 آیه های 8-10 و 28 «قضات» ترجمه شده است.

مقصود کلی مزامیر فصل ۸۲ این است که قضات یا داوران زمینی باید با بی طرفی و عدالت راستین عمل کنند زیرا حتی داوران باید روزی در مقابل داور اصلی بایستند. آیه های ۶ و ۷ به حاکمان بشری هشدار می دهد که آنها نیز باید مورد قضاوت قرار گیرند: «من شما را خدايان خواندم و لقب فرزندان خدای متعال را به شما دادم. اما شما مانند هر انسان ديگر خواهيد مرد و همچون ساير رهبران خواهيد افتاد». این متن می گوید که خدا انسانهایی را به منصب قدرت گماشت که به عنوان خدایان مردم تلقی شده اند. آنها باید به یاد داشته باشند که هرچند نماینده خدا در این زمین هستند، اما فانی هستند و باید در نهایت بخاطر اینکه چگونه از آن اقتدار استفاده کرده اند نزد خدا جوابگو باشند.

حال بیایید نگاهی بیاندازیم بر اینکه عیسی چگونه از این متن استفاده می کند. عیسی ادعا کرده بود که پسر خداست (یوحنا فصل 10 آیه های 25-30). یهودیان بی ایمان، او را به کفرگویی متهم می کنند. زیرا عیسی ادعا کرده بود که خداست (آیه ۳۳). سپس عیسی از مزامیر فصل 82 آیه 6 نقل قول می کند و به یهودیان یادآوری می کند که شریعت فقط به انسانها- البته انسانهایی که در مقام قدرت و اعتبار هستند- تحت عنوان «خدایان» اشاره می کند. منظور عیسی این است که شما بخاطر لقبی که من استفاده می کنم، یعنی «پسر خدا» مرا به کفرگویی متهم می کنید، اما کتب مقدس شما از این اصطلاح برای حاکمان بطور کلی استفاده می کند. اگر کسانی که از طرف خداوند به مقامی منصوب شده اند را می توان «خدایان» تلقی کرد، چقدر بیشتر می توان کسی را که خدا انتخاب کرده و فرستاده، خدا دانست (آیات ۳۴-۳۶)؟

برعکس، ما در باغ عدن، دروغ مار به حوا را مشاهده می کنیم. جمله او، یعنی «بلكه خدا خوب می‌داند زمانی كه از ميوۀ آن درخت بخوريد، چشمان شما باز می‌شود و مانند خدا می‌شويد و می‌توانيد خوب را از بد تشخيص دهيد» (پیدایش فصل 3 آیه 5)، نیمی ار حقیقت بود. چشمان آنها باز شد (آیه ۷)، اما شبیه خدا نشدند. در واقع، آنها اقتدار خود را از دست دادند، بجای آنکه آن را بدست آورند. شیطان در مورد شبیه شدن به خدای یگانه و حقیقی حوا را فریب داد و به او دروغ گفت. عیسی مسیح بر اساس زمینه های کتاب مقدسی و معنایی از ادعای خود مبنی بر فرزند خدا بودن دفاع کرد. مفهومی وجود دارد که می گوید مردان بانفوذ می توانند مانند خدایان فرض شوند؛ بنابراین، مسیح بدرستی این مفهوم را در رابطه با خودش بکار برد. انسان ها «خدایان» یا «خدایان کوچک» نیستند. ما خدا نیستیم. خدا، خدا است و ما به عنوان کسانیکه به مسیح ایمان داریم فرزندان او هستیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

منظور کتاب مقدس از «شما خدایان هستید» در مزامیر فصل 82 آیه 6 و یوحنا فصل 10 آیه 34 چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries