settings icon
share icon
سوال

روش درست پرستش خدا چیست؟

جواب


پرستش یعنی احترام و عشق به الوهیت، بت و یا شخص. عمل پرستش کردن یعنی اینکه خود را کاملا وقت عبادت و شکرگزاری از آن الوهیت، شخص و یا بت کنیم. پرستش از سر بی میلی نیست، و فقط زمانی می توانیم به این سوال پاسخ دهیم که تشخیص دهیم چه کاری پرستش است و چه کاری نیست، پرستش واقعی و کتاب مقدسی توسط ای.دبلیو پینک (1886-1952) در تفسیر او از انجیل یوحنا اینگونه تعریف شده است: «قلبی که آزاد شده و توسط خداوند اشغال شده است و خدا را تحسین و شکرگزاری می کند». ای دبلیو توزر هم می گوید، «پرستش واقعی یعنی اینکه به شدت عاشق خدا باشیم تا اندازه ای که حتی ترک این عشق هم غیرقابل تصور باشد».

بنابراین، پرستش واقعی خداوند را می توانیم بر اساس معیارهای زیر مشخص کنیم: معیار اول، از قلب آزاد شده ای سرچشمه بگیرد که توسط خداوند و بر اساس ایمان به عیسی مسیح به عنوان تنها نجات دهنده، تبرئه شده باشد. چگونه یک فردی که هنوز فکری برای گناهانش نکرده خدا را پرستش کند؟ چنین پرستشی که از قلب تحت سلطه شیطان، شخص و دنیا سرچشمه می گیرد هرگز قابل قبول نیست (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 26، اول یوحنا فصل 2 آیه 15). هر پرستشی غیر از پرستش برآمده از قلب تبرئه شده (ایمان به عیسی مسیح به عنوان تنها نجات دهنده) بی فایده است.

معیار دوم، پرستش واقع از قلبی سرچشمه می گیرد که فقط خدا را طلب می کند. این نکته دقیقا همان چیزی است که سامری ها راجع به آن اشتباه می کردند، آنها می خواستند هم خدا و هم بت ها را پرستش کنند (دوم پادشاهان فصل 17 آیه های 28 تا 41). این موضوع با توضیح عیسی مسیح درباره پرستش واقعی در داستان زن سامری دوباره تایید شد، «شما سامریان دربارهٔ كسی كه می‌پرستيد چيزی نمی‌دانيد» (یوحنا فصل 4 آیه 22). این مردم خدا را نیمه کاره پرستش می کردند برای اینکه تمامی محبت شان بر روی خدا متمرکز نبود. حتی ایمانداران واقعی هم ممکن است به این اشتباه دچار شوند. ما نباید مانند سامری ها به داشتن بت راضی باشیم، اما چه چیزهایی باید خواسته های ما، زمان ما، و امکانات ما را به خود جلب کنند؟ آیا شغل، اموال، پول، سلامتی و یا حتی خانواده ما هستند که باید تمامی حواس ما را به خود جلب کن د؟ بیایید مانند داوود فریاد بزنیم و بگوییم «جان من سير خواهد شد و با شادی خداوند را ستايش خواهد كرد» (مزامیر فصل 63 آیه 5). هیچ چیز جز خدا نباید باعث رضایت قلب یک فرد دگرگون شده (ایماندار) شود، و پاسخ او از سر این رضایت نباید هیچ چیزی جز گشودن دهان برای پرستش او باشد (عبرانیان فصل 13 آیه 15).

معیارسوم، پرستش واقعی خداوند یعنی اینکه تمایل بیشتری برای شناخت او داشته باشیم. ما امروزه این تمایل را از دست داده ایم! در کنار مطالعه روزانه کتاب مقدس باید کتاب های مفید دیگر نیز بخوانیم. باید ذهن خود را به طور مستمر از خداوند پر کنیم، خداوند باید همیشه در ذهن ما باشد، و هرکاری که می کنیم باید با ارجاع به او باشد (کولسیان فصل 3 آیه 17، اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). معنی یونانی کلمه ای که در رومیان فصل 12 آیه 1 برای پرستش آمده می تواند به معنی «خدمت » هم باشد. پس زندگی روزمره ما باید به عنوان پرستش در نظر گرفته شود. هرروز باید خود را مانند قربانی زنده، پاک و شاد به خدا تقدیم کنیم. کلیسا قرار است با پرستش خداوند دنیا را تحت تاثیر خود قرار دهد. متاسفانه در بسیاری از موارد برعکس شده است.

اگر واقعا به دنبال پرستش خداوند تثلیث هستیم، باید قلب های خود را تصفیه کنیم. خداوند ما پاک و مقدس است. نمی توانیم عشق به او را با هر شیء دیگری به اشتراک بگذاریم. خداوند عشق ما را به دلیل پاکی و تقدسش با هیچ شیء دیگری شریک نمی شود. ما خلق شدیم تا موجوداتی ستایشگر باشیم اما سقوط باعث تباهی ما شد. پرستش یک امر طبیعی برای انسان است، اما تا زمانی که با خداوند از طریق عیسی مسیح آشتی نکنیم، پرستش هیچ فایده ای ندارد. بلکه آتشی غیرمجاز (غریبه) بر قربانگاه خواهد بود (لاویان فصل 10 آیه 1).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

روش درست پرستش خدا چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries