settings icon
share icon
سوال

رایج ترین ادیان دنیا چه هستند؟

جواب


ادیان بسیار زیادی در دنیا وجود دارد و اکثر آنها به شعبه ها و فرقه های مختلفی در درون خود تقسیم شده اند. به طور کلی، همه ادیان به پیروانشان کمک می کنند تا برای زندگی خود در این دنیا هدف و مفهوم ایجاد کنند، زندگی پس از مرگ را به آنها توضیح می دهند، درباره وجود یا عدم وجود خداوند به آنها می گویند و در صورت وجود خداوند، برای آنها توضیح می دهند که ما چگونه به او مرتبط هستیم. هفت مذهبی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، 95% پیروان ادیان دنیا را تشکیل می دهند.

کاتولیک روم و مسیحیت
تقریبا 1.2 میلیارد نفر در سرتاسر جهان پیرو کلیسای کاتولیک روم هستند. گرچه کلیسای کاتولیک روم در اغلب موارد مسیحی معرفی شده است اما تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد. کاتولیک های روم هم عموما خود را مسیحی معرفی می کنند؛ اما پیروان کلیسای کاتولیک روم را کاتولیک می نامند، در حالی که پیروان غیر کاتولیک کلیسای روم را مسیحی می نامند. تقریبا 900 میلیون نفر مسیحی واقعی غیر کاتولیک در جهان وجود دارد. نام مسیحی از زمان کلیسای اولیه به جا مانده است؛ در آن زمان پیروان عیسی ناصری را مسیحی می خواندند (اعمال رسولان فصل 11 آیه 26)، که در واقع به معنی مسیح های کوچک است. گرچه مسیحیان نیز با گروه های مختلفی مانند باپتیست ها، متدیست ها، مسیحیت مشایخی، لوتریانیست ها، پنطیکاستیست ها و ناصریان شناخته می شوند اما همه آنها خود را مسیحی معرفی می کنند. مسیحیت در اکثر مواقع «کلیسا» نامیده می شود؛ این کلمه به نوعی گیج کننده بوده است، برای اینکه از این واژه هم برای نامیدن گروه های اعتقادی خاص استفاده شده است و هم برای اشاره به ساختمانی که مسیحیان برای عبادت و معاشرت در آن جمع می شوند.

اسلام
کلمه اسلام به معنی «تسلیم شده» است، یعنی کسی که تسلیم خداوند است. پایه و اساس اسلام نوشته های محمد در قرآن می باشد. حدودا 1.3 میلیارد مسلمان در سرتاسر دنیا وجود دارند. آنها بیشتر در کشورهای خاورمیانه و آسیایی هستند. اندونزی، مالزی، پاکستان، بنگلادش، و هند جمعیت کثیری از مسلمانان را دربردارند.

هندوئیسم
هندوئیسم واژه ای است که توسط دنیای غرب برای اشاره به سیستم اجتماعی و دینی حاکم بر هند به کار می رود. هندو اشاره به دین آنها دارد و به معنی «راه» و یا «آیین» است. تقریبا 900 میلیون هندو در دنیا وجود دارند، طبیعتا اکثر آنها در هند زندگی می کنند. اما از آنجایی که هندی ها به نقاط مختلف دنیا مهاجرت کرده اند، اجتماعات آنها را در کشورهای مختلف می توانیم مشاهده کنیم. تعداد کلی هندوها در هند بحث برانگیز است، برای اینکه این تعداد شامل 300 میلیون دالیت ها (به معنی زمین خورده ها) می باشد، آنها به عنوان آن قسمت از ساختار اجتماعی هند شمرده می شوند که از مشارکت کامل در هندوئیسم منع شده اند.

بودایی
اساس آیین بودایی تعلیمات شخصی به نام بودا است. بودا به معنی کسی است که در اصلاح بیدار شده و به روشنگری رسیده است. آیین بودایی هم دارای شاخه های مختلفی می باشد اما همه آنها خود را بدون توجه به تفاوت هایی که با هم دارند «بودایی» می نامند. تعداد پیروان بودا تقریبا 360 میلیون نفر است که در مقام چهارمین دین دنیا پس از مسیحیت، اسلام و هندوئیسم قرار دارد. بودیسم از هند سرچشمه می گیرد و در کشورهای سریلانکا و کشورهای آسیای شرقی (تایلند، میانمار، لائوس، کامبوج) رواج دارد. علاوه بر این، اشکال مختلفی هم در دیگر کشورهای آسیایی مانند تبت، کره، چین و ژاپن به خود گرفته است. امروزه غربی ها هم به بودیسم، حتی شکل سنتی آن، گرایش پیدا کرده اند.

یهودی

یهودی برگرفته از نام یهودا یکی از 12 قبیله اسرائیل باستان است. پس در واقع دین کسانی است که متعلق به قبیله یهودا می باشند، به همین دلیل آنها را یهودی می نامند. با این وجود، یهودی بودن علاوه بر اینکه به دین خاصی اشاره می کند به قومیت و نژاد هم اشاره دارد. امروزه یهودیان زیادی هستند که به آیین یهودی عمل نمی کنند، اما به هرحال از اینکه از نظر قومیتی و فرهنگی یهودی خطاب می شوند خوشحال هستند. امروزه به صورت تخمینی حدود 15 میلیون یهودی مذهبی وجود دارد، اما بیشتر یهودیان پیرو هیچ دینی نیستند.

بهائی
واژه بهائی به معنای پیروان بهاء الله (پایه گذاری دین بهائی) می باشد. دین بهائی بیش از هفت میلیون عضو دارد. خاستگاه این دین ایران می باشد. دین بهائی بعد از مسیحیت و اسلام (از نظر پراکندگی جغرافیائی) در بیش از 200 کشور دنیا رواج دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

رایج ترین ادیان دنیا چه هستند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries