settings icon
share icon
سوال

چرا باید در محل کار در مورد ایمانم صحبت کنم؟

جواب


دلایل متعددی وجود دارد که چرا ما مسیحیان باید در مورد ایمان خود در هر شرایطی با دیگران صحبت کنیم. اما در مورد محل کار باید یک موضوع دیگر را هم در نظر بگیریم. ما به عنوان یک کارمند به کارفرمای خود متعهد شده ایم که در زمان اداری نهایت تلاش خود را برای انجام کار مفید به خرج دهیم. ما باید به این تعهد عمل کنیم تا شهادت خوبی برای یک رفتاری مسیحی از خود نشان دهیم. تلاشهای بشارتی (تبلیغ مسیحیت) نباید با وظایفی که نسبت به آنها تعهد داریم تداخل داشته باشند (اول تسالونیکیان فصل 5 آیه های 12 تا 14). اگر به تعهدات کاری خود عمل نکنیم، حرف های خودمان را بی اعتبار کرده ایم و شهادت رفتار درست مسیحی را از بین برده ایم. بنابراین باید بهترین کارمند برای کارفرمای خود باشیم و کار خود را با اشتیاق فراوان انجام دهیم (کولسیان فصل 3 آیه 23). این کار به حرف ما و به بشارت انجیل توسط ما اعتبار می دهد.

دلایل زیادی برای صحبت کردن در مورد ایمانمان با دیگران وجود دارد، سه دلیل مهم در بین این دلایل بسیار ضروری هستند:

1. سرور ما عیسی مسیح دستور انجام این کار را داده است. او در آخرین لحظات زندگی زمینی خود می توانسته هرچیزی به شاگردان گفته باشد. اما چیزی که در آخرین لحظات به آنها گفت، این بود که بروند و تمامی قوم ها را شاگرد او سازند و مطمئن باشند که او همیشه و همه جا همراه آنها خواهد بود (متی فصل 28 آیه های 18 تا 20).

2. اعلام پیام انجیل به دیگران وظیفه ما می باشد. اگر ما توسط عیسی مسیح نجات پیدا کرده ایم، پس به ما چیزی داده شده است که مال ما نیست. بدون لطف خدا امکان داشت تا ابد گمراه بمانیم. دلیل اینکه اکثر ما ایمان آوردیم و نجات پیدا کردیم این بود یک نفر درباره آن با ما صحبت کرده است؛ بنابراین چگونه می توانیم این کار را در حق دیگران انجام ندهیم؟ عیسی مسیح گفت رایگان دریافت کرده ایم و باید رایگان نیز بدهیم (متی فصل 10 آیه 8). خداوند به ما اطمینان کرده و این مسئولیت را بر عهده ما قرار داده تا پیامش را به دیگران برسانیم (اعمال رسولان فصل 1 آیه 8، اول تسالونیکیان فصل 2 آیه 4).

3. با اعلام پیام انجیل از خداوند قدردانی می کنیم. قدردانی و سپاسگزاری قلبی یکی از نشانه های ایماندار واقعی است. هرچه بیشتر و صادقانه تر انحراف و فساد قلبی خود را بررسی می کنیم، بیشتر به بزرگی و ارزش بخششی که دریافت کرده ایم پی می بریم، و همچنین بیشتر از خداوند برای نجاتی که به ما عطا کرده است، قدردانی می کنیم. این شکرگزاری نشان دهنده این است که ارزش و قدر کاری که خداوند برای ما انجام داده است را می دانیم، کاری که با تکیه بر خودمان هرگز قادر به انجام آن نبودیم. بهترین کار برای قدردانی از خداوند این است که با صحبت کردن درباره عشق و محبت خداوند با دیگران، نام او را جلال دهیم.

چگونه درباره ایمان خود در محل کار صحبت کنیم؟ اول اینکه، این شهادت باید آرام و بی سر و صدا انجام شود، یعنی با رفتارمان ایمان خود را فریاد بزنیم بدون اینکه حتی یک کلمه به زبان بیاوریم. باید یک کارمند وفادار و مفید باشیم و درباره کارفرما و همکارانمان حرف بدی نزنیم. هیچیک از کارفرمایان یا همکاران بی عیب و کامل نیستند، اما با عمل به دستور کولسیان فصل 3 آیه 23، «هر کاری را از جان و دل چنان انجام دهید که گویی برای خداوند کار می‌کنید، نه برای انسان،» به خداوند در همه کارهایی که انجام می دهیم احترام گذاشته ایم، یعنی به کسی که تنها رئیس واقعی است. وقتی برای خدا کار می کنیم، توانایی ما در مدیریت استرس کاری و رفتار صبورانه و مهربانانه با دیگران باعث می شود تا در بین همکاران متمایز و برجسته شویم. وقتی دیگران برخورد و رفتار ما را می بینند، درباره آن نظر می دهند، و به ما فرصت می دهند تا به آنها بگوییم که این رفتار از چه چیزی یا از چه کسی در زندگی ما سرچشمه می گیرد. به عبارت دیگر، باید ابتدا عمل کنیم تا فرصت حرف زدن را پیدا کنیم.

وقتی درها به روی ما باز می شوند تا بتوانیم درباره ایمان خود با دیگران صحبت کنیم باید «با خاطری آسوده، خود را به خداوندتان مسيح بسپاريد؛ و اگر كسی علت اين اعتماد و ايمان را جويا شد، حاضر باشيد تا با كمال ادب و احترام به او توضيح دهيد» (اول پطرس فصل 3 آیه 15). همچنین باید در مطالعه کتاب مقدس پیگیر و کوشا باشیم تا برای این درهای باز آمادگی داشته باشیم. اگر اجازه دهیم سخنان خداوند در قلب ما ساکن شوند و به ما حکمت بیاموزند (کولسیان فصل 3 آیه 16)، همیشه آمادگی خواهیم داشت. در نهایت، دعا کنیم تا خداوند فرصت اعلام پیام انجیل به دیگران را به ما بدهد تا کلام خدا را در این «ملاقات های الهی» با کسانی که قلبشان توسط خداوند آماده دریافت حقیقت شده است، در میان بگذاریم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا باید در محل کار در مورد ایمانم صحبت کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries