settings icon
share icon
سوال

عامل مهم و اصلی در شهادت ایمان مسیحی به مسلمانان چیست؟

جواب


برای پیش زمینه به مقاله ما در مورد «اسلام چیست، و مسلمانان به چه چیزی معتقدند؟» مراجعه کنید. خداوند از طریق انجیل عیسی مسیح - که شاگردان واقعی آن را دریافت کرده اند – امکان توبه و بخشیده شدن گناهان را برای همه انسان ها از جمله مسلمانان فراهم کرده است تا بتوانند به آغوش پدر آسمانی خود بازگردند، یعنی خالقی که هر یک از ایمانداران می توانند یک رابطه شخصی با او برقرار کنند و زندگی همراه با او را تجربه کنند. کلید طلایی شهادت دادن عیسی مسیح به یک مسلمان این است که او را متوجه این حقیقت بکنیم که اسلام هیچکدام از این موارد ذکر شده را ارائه نمی دهد، در صورتیکه مسیحیت به طور حتم همه این موارد را به یک شخص هدیه می دهد. در واقع، مسیحیت تنها دینی است که این کار را می کند.

مسلمانان از بیشتر اصطلاحات بکار رفته در کتاب مقدس مانند گناه، نجات، بهشت، جهنم، خدای یگانه، قانون و مجازات استفاده می کنند. اما واژه «نجات دهنده» در لغت نامه آنها وجود ندارد. یک مسلمان باور ندارد که نیاز به نجات دهنده دارد. او معتقد است که خودش باید با انجام یک سری از کارها کفاره گناهان را بپردازد. اسلام به پیروان خود می گوید انسان بی گناه به دنیا می آید، بنابراین ذات گناه آلودی نداشته و نیازی به نجات ندارد. بی گناهی او تحت تاثیر عوامل خارجی آلوده شده است بنابراین کارهایی که برای الله انجام می دهد می تواند این آلودگی ها را پاک کند. قرآن به مسلمانان می گوید اعمال خوب آنها می تواند اعمال بدشان را پاک کند (سوره هود آیه 114)، اما هیچ کسی نمی داند که چه مقدار از کارهای خوب برای رسیدن به این هدف لازم است. مسلمانان معتقدند که می توانند برای گناهان خود از الله طلب بخشش کنند، اما الله شاید آنها را ببخشد شاید هم نه. به همین دلیل مسلمانان هیچ ضمانتی برای رستگار شدن ندارند.

مسلمانان معتقدند که باید از گناه خود شرمنده باشند و توبه کنند، اما این عقیده که پرداخت بهای گناه باید توسط خدای مقدس انجام شود در الهیات اسلامی وجود ندارد. بشارت به آنها را باید با رساندن این مطلب آغاز کنیم که شرمنده بودن از گناهان در روزی داوری در برابر خدا کمکی به مسلمانان نخواهد کرد. از یک مسلمان بپرسید که آیا ابراز پشیمانی از قتل در دادگاه باعث آزادی او می شود؟ اکثر مسلمانان معتقدند که اگر قاضی انسان خوبی باشد باید از برقراری عدالت اطمینان حاصل کند. شرمنده و پشیمان بودن یک قاتل باعث آزادی او نمی شود. سپس از یک مسلمان بپرسید که آیا اعتقاد دارد که به بهشت خواهد رفت؟ مسلمانان به قوانین موسی اعتقاد دارند، بنابراین از او بپرسید که آیا می تواند همه قوانین را مو به مو و کامل انجام دهد. وقتی قبول کرد که گاهی در زندگی دروغ گفته یا به یک زن نظر شهوت آلود داشته است، از او بپرسید که اگر یک قاضی زمینی نمی تواند از قتل تنها به دلیل پشیمان بودن قاتل بگذرد پس الله چگونه می تواند او را در حالیکه اعتراف به دروغ گویی و زنا در ذهن خود کرده ببخشد؟ اگر او واقعا صادق باشد قبول می کند که غیرممکن است. در این زمان می توانید به او بگویید که خداوند راه ورود به بهشت را برای او حتی اگر با کارهای خوب خود قادر به رسیدن به آن نباشد فراهم کرده است. به او بگویید که عیسی مسیح کفاره گناهان ما است، او نجات دهنده ما از گناهانی است که خودمان نمی توانیم کفاره آنها را پرداخت کنیم. اگر این موضوع که عیسی پسر خداوند است یا تثلیث را پیش بکشید انتظار بحث گسترده تری را داشته باشید، چراکه این مفاهیم از نظر مسلمانان کفر و ارتداد محسوب می شود.

باز هم تاکید می کنیم که کلید اصلی برای بشارت به مسلمانان پرداختن به مسئله عدم ضمانت نجات برای آنهاست. اسلام می گوید الله منبع اصلی کتاب مقدس و قرآن است، بنابراین تمایل به گوش دادن به کتاب مقدس در آنها وجود دارد. متن هایی که درباره شرارت قلب انسان صحبت می کند (مزامیر فصل 14 آیه های 1-3، ارمیا فصل 17 آیه 9، رومیان فصل 3 آیه های 9-18)، پاکی و قداست خدا (خروج فصل 15 آیه 11، اول سموئیل فصل 2 آیه 2، یوشع فصل 24 آیه 19، مزامیر فصل 93 آیه 5) و نفرت او از گناه (تثنیه فصل 25 آیه 16، امثال فصل 6 آیه های 16-19) نیاز به نجات دهنده را در او ایجاد خواهد کرد. تا زمانیکه یک مسلمان معتقد است می تواند کفاره گناهان خود را بپردازد، پیام انجیل از نظر او احمقانه است. اگر به این درک برسد که «با اجرای شريعت، كسی هرگز نمی‌تواند رضايت خدا را حاصل كند» (رومیان فصل 3 آیه 20)، راه تابیدن پیام انجیل به قلب او باز می شود.

البته که هیچ کسی از طریق مدافعان خوب دینی به حقیقت نخواهد رسید. انسان به طور طبیعی « شخص بی‌ايمان قادر نيست افكار و اسرار خدا را كه روح‌القدس به ما می‌آموزد، درک كند و بپذيرد. اين امور به نظر او پوچ و بی‌معنی می‌آيند. زيرا فقط آنانی كه روح خدا در وجودشان قرار دارد، می‌توانند مقصود او را درک كنند؛ اما سايرين قادر نيستند اين مطالب را بفهمند» (اول قرنتیان فصل 2 آیه 14). قبل از بشارت دادن باید دعا کنیم و از خدا بخواهیم تا قلب و فکر آن مسلمان را آماده کند، سپس انجیل را همراه با عشق به او بشارت دهیم تا خداوند نجات را به او هدیه دهد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

عامل مهم و اصلی در شهادت ایمان مسیحی به مسلمانان چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries