settings icon
share icon
سوال

چرا باید کتاب مقدس را باور داشته باشم؟

جواب


چرا باید کتاب مقدس را باور داشته باشم؟

کتاب مقدس، آفرینش جهان هستی، ماهیت خداوند یعنی خالق و فرمانروای آن، و سرنوشت بشر را حکایت می کند. اگر این ادعاها درست باشد پس کتاب مقدس مهمترین کتاب تاریخ بشر است. اگر کتاب مقدس درست باشد پس جواب مهمترین پرسش های زندگی را در دارد: از کجا آمده ام؟ چرا اینجا هستم؟ و چه اتفاقی پس از مرگ برای من خواهد افتاد؟ اهمیت پیام کتاب مقدس مستلزم بررسی دقیق است، و حقیقت پیام آن قابل مشاهده، قابل آزمایش و گنجایش موشکافی دقیق را دارد.

نویسندگان کتاب مقدس ادعا می کنند که آن کلام الهام شده خداوند است. پولس می گوید «تمامی کتاب مقدس را خداوند الهام کرده است» (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16). این یعنی تمامی کلمات کتاب مقدس از زبان خدا به ذهن نویسنده آن جاری شد. پطرس نیز در این رابطه می نویسد: «اين را بدانيد كه هيچيک از پيشگويی‌های كتاب آسمانی، از فكر خود انبیا تراوش نكرده، بلكه روح‌القدس در وجود اين مردان خدا قرار می‌گرفت و حقيقت را به ايشان عطا می‌كرد تا بازگو نمايند» (دوم پطرس فصل 1 آیه های 21 تا 22). نوشتن کتاب مقدس توسط روح القدس هدایت شده است. کتاب مقدس از انسان سرچشمه نگرفته است بلکه محصول خداوند و نشان حاکمیت اوست.

نباید اجازه دهیم که دلیل باور کتاب مقدس به استدلال دایره ای تبدیل شود. ما نمی توانیم بگوییم که انسان باید کتاب مقدس را قبول کند برای اینکه کتاب مقدس این را گفته است. اگر بتوان درستی حقایق گفته شده در کتاب مقدس را با کشفیات تاریخی و علمی آزمایش و ثابت کرد، ادعاهای خود کتاب مقدس قانع کننده تر می شوند. مدارک داخل کتاب مقدس در کنار شواهد خارجی، موثر خواهند بود.

شواهد و مدارک داخلی کتاب مقدس مبنی بر صحت ودرستی آن، دلایل کافی برای ایمان به آن را فراهم می کند. اول اینکه، پیام منحصر به فرد کتاب مقدس، آن را از دیگر متون دینی جدا می کند. به عنوان مثال، کتاب مقدس می گوید انسان ذاتا شرور است و سزاوار مرگ ابدی می باشد. اگر کتاب مقدس کار دست انسان بود چنین نگاهی به بشر نداشت، چراکه انسان عادت دارد خودش را خوب نشان دهد. همچنین می گوید که انسان خودش نمی تواند این حالت را درمان کند. این ادعا هم بر ضد غرور انسانی است.

یکی دیگر از دلایل موجه برای ایمان آوردن به کتاب مقدس، یگانگی پیام آن است. کتاب مقدس طی مدت 1550 سال توسط 40 نویسنده مختلف نوشته شد که اکثر آنها یکدیگر را نمی شناختند و زمینه های کاملا متفاوتی نسبت به هم داشتند (پادشاه، ماهی گیر، مامور وصول مالیات، چوپان و غیره). کتاب مقدس در مکان های متفاوتی هم نوشته شد (بیابان، زندان، قصر و غیره). کتاب مقدس به سه زبان متفاوت نوشته شد و باوجود مباحث چالشی، فقط یک پیام واحد را می رساند. شرایط نگارش کتاب مقدس جایزالخطا بودن آن را تضمین می کند، با این وجود از پیدایش تا مکاشفه، همه مطالب کاملا با هم هماهنگی و تطبیق دارند.

یک دلیل دیگر برای ایمان آوردن به کتاب مقدس، درستی و دقت آن است. کتاب مقدس را نباید با کتاب علمی اشتباه بگیریم، اما بدین معنی نیست که درباره مطالب علمی حرفی نزده است. چرخه آب قرن ها قبل از کشف آن توسط علم در کتاب مقدس عنوان شده بود. در برخی موارد، به نظر می رسد که علم و کتاب مقدس در نقطه مقابل هم قرار می گیرند. اما وقتی علم پیشرفت کرد ثابت شد که تئوری های علمی غلط و تئوری های کتاب مقدسی درست است. برای مثال، یک از روش های درمان بیماران خارج کردن خون از بدن آنها بود. بسیاری از بیماران به دلیل کاهش شدید خون جان خود را از دست می دادند. امروزه متخصصان می دانند که این روش برای درمان بسیاری از بیماری ها زیان بخش است. کتاب مقدس همیشه گفته است که زندگی موجودات به خون بستگی دارد (لاویان فصل 17 آیه 11).

ادعاهای تاریخی کتاب مقدس نیز با دلیل و مدرک اثبات شده اند. شک گرایان، موضع کتاب مقدس نسبت به حیتی ها را انتقاد می کردند (به عنوان مثال در دوم پادشاهان فصل 7 آیه 6). فقدان شواهد وابسته به باستان شناسی برای اثبات وجود قبیله حیتی ها اغلب به عنوان مدرکی بر ضد کتاب مقدس استفاده می شد. اما در سال 1876، باستان شناسان مدارکی از حیتی ها پیدا کردند، و در قرن بیستم، گستردگی فرهنگ حیتی ها و تاثیر آن بر دنیای باستان بر همگان روشن شد.

گرچه صحت علمی و تاریخی کتاب مقدس مدرک مهمی برای قابل اعتماد بودن آن است اما کتاب مقدس هم حاوی پیشگویی های محقق شده می باشد و این امر موضوع قابلیت اعتماد آن را تایید می کند. برخی از نویسندگان کتاب مقدس درباره چندین قرن بعد از خود صحبت کردند. به واقعیت پیوستن حتی یکی از این پیشگویی ها هم بسیار حیرت انگیز بود. کتاب مقدس دارای پیشگویی های محقق شده بسیار زیادی می باشد. برخی از این پیشگویی ها در فاصله زمان کمی به وقوع پیوستند (ابراهیم و سارا صاحب فرزند شدند، پطرس عیسی مسیح را سه بار انکار کرد، پولس به شاهدی برای عیسی مسیح در روم تبدیل شد و غیره). دیگر پیشگویی ها صدها سال بعد به وقوع پیوستند. سیصد پیشگویی مسیحایی توسط عیسی مسیح به وقوع پیوست، منطقا یک فرد نمی تواند این تعدا پیشگویی را به تنهایی به واقعیت تبدیل کند، مگراینکه قدرتی والاتر در کار باشد. پیشگویی های خاصی مانند محل تولد عیسی مسیح، کارهای او، نوع مرگ و رستاخیز او نشان دهنده صحت و درستی معجزه آمیز کتاب مقدس است.

وقتی حرف از آزمایش و امتحان می شود، کتاب مقدس در هر زمینه ای سربلند بیرون می آید. حقیقت آن به امور روحانی نیز گسترش می یابد. به این معنی که اگر کتاب مقدس می گوید حیتی ها وجود داشتند پس می توانیم حرف آن را باور کنیم، و وقتی می گوید که همه گناهکارند (رومیان فصل 3 آیه 23) و جزای گناه مرگ است (رومیان فصل 6 آیه 23) پس باید این را هم باور کنیم. و وقتی به ما می گوید « خدا چقدر ما را دوست داشت كه با وجود اينكه گناهكار بوديم، مسيح را فرستاد تا در راه ما فدا شود» (رومیان فصل 5 آیه 8) و اینکه « خدا به قدری مردم جهان را دوست دارد كه يگانه فرزند خود را فرستاده است، تا هر كه به او ايمان آورد، هلاک نشود بلكه زندگی جاويد بيابد» (یوحنا فصل 3 آیه 16) پس می توانیم و باید به این هم ایمان بیاوریم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا باید کتاب مقدس را باور داشته باشم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries