settings icon
share icon
سوال

محمد چه کسی بود؟

جواب


محمد بنیانگذار اسلام است و مسلمانان و بهائیان او را پیامبر خود می دانند. در واقع، برای گرویدن به دین اسلام تنها کافیست که بگویید، «خدایی جز الله وجود ندارد و محمد پیامبر اوست.»

محمد (570-632 میلادی) اهل مکه شهری در نزدیکی دریای سرخ واقع در عربستان سعودی امروزی بود. او در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و تحت سرپرستی عموی خوی ابوطالب قرار گرفت و یک تاجر شد. محمد مردی مذهبی بود و بسیاری از اوقات برای خلوت و دعا به کوه ها می رفت. او در یکی از این گوشه نشینی ها ادعا کرد که جبرئیل را ملاقات کرده است و از طرف الله (نام اسلامی خدا) به او وحی شده است. محمد ادعا کرد چندین بار دیگر از طرف الله به او وحی شده است، مسلمانان او را به عنوان آخرین و بزرگترین پیامبر خدا در نظر می گیرند.

محمد اعلام کرد خدا یکی است، بنابراین تثلیث وجود ندارد و عیسی نیز در کنار آدم، نوح، ابراهیم، موسی، داوود و البته خود محمد تنها یک پیامبر بوده است. او همچنین به پیروان خود آموزش می داد که تسلیم شدن به الله (اسلام در لغت به معنی به طور کامل تسلیم شدن است) تنها راه خشنود کردن اوست. مسلمانان محمد را کسی می دانند که دین حقیقی اسلام را در این دنیای فاسد احیا کرده است.

محمد در آغاز نتوانست پیروان زیادی را دور خود جمع کند؛ بسیاری از قبایل مکه دشمن او شدند و با پیامش مخالفت کردند. او برای حفاظت از خود به مدینه مهاجرت کرد. او پس از 8 سال جنگ با قبایل مکی حدود ده هزار پیرو جمع گردآوری کرد، سلاح بدست آورد و به مکه لشگرکشی کرد. او و پیروانش مکه را تصرف کرده و بت ها را نابود کردند. اهالی مکه در برابر محمد مقاومت زیادی نکردند و شهر با کمترین خون ریزی و نسبتا بسیار راحت به دست محمد افتاد.

محمد و پیروانش تخریب تمامی معابد بت پرستان در سرتاسر شبه جزیره عربستان آغاز کردند و موفق به انجام این کار شدند. باقی زندگی محمد صرف ترویج و رشد اسلام در دنیای عرب شد. محمد گاهی از ثروت عظیم خود که از غارت و چپاول به دست آورده بود استفاده می کرد تا مردم را برای گرویدن به اسلام بخرد. در موقعیت های دیگر نیز از تروریسم و فتح برای رسیدن به هدف خود استفاده کرد. محمد با ورود به هر شهر شرایط صلح را عنوان می کرد که عبارت بود از: اسلام که تنها دین واقعی است را بپذیرید، تسلیم محمد شوید و از او اطاعت کنید، در این صورت است که صلح برقرار می شود. اگر مردم آن شهر این شرایط را نمی پذیرفتند محمد آنجا را غارت می کرد. بر اساس گفته عبدالله بن عمر، دوست محمد، «پیامبر خدا محمد گفت: من از طرف الله دستور دارم تا با مردم بجنگم تا زمانیکه اعتراف کنند خدایی جز الله نیست و محمد پیامبر الله است، نماز بخوانند و ذکات (صدقه اجباری) دهند، اگر همه این کارها را انجام دادند جان و اموال شان در امان هستند» (صحیح بخاری: جلد اول، کتاب دوم، شماره 24).

محمد مدعی بود که تا لحظه مرگ از طرف الله به او وحی می شده است، این وحی ها پس از مرگ او در یک جا جمع آوری شد و قرآن امروزی (کتاب مقدس مسلمانان) را تشکیل داد. گفته ها، اعمال و تعالیمی که شاهدان عینی از محمد نقل کرده اند را حدیث می نامند که دومین منبع دینی مورد احترام مسلمانان می باشد.

مسیحیان مکاشفات محمد را دروغین می دانند و دلایل آنها، محتویات مکاشفات محمد، رد تثلیث توسط او، انکار عیسی مسیح و تاکید اسلام در دستیابی به نجات از طریق اعمال انسان است و منبع آن را جایی غیر از خداوند یگانه می دانند. در واقع، تفاوت های بین خدای کتاب مقدس و الله بسیار بیشتر از چیزی هستند که بتوان این دو را یکی دانست، در صورتیکه محمد ادعا میکرد از طرف خدای آدم، ابراهیم، عیسی و غیره به او وحی می شده است. لطف الله به اعمال و تلاش پیروان او بستگی دارد. در عوض، خدای کتاب مقدس همراه به پیروان خود قول داده که آنها را بر اساس لطف و مهربانی خود می بخشد نه اعمال آنها (پیدایش فصل 15 آیه 6، خورج فصل 34 آیه های 6-9، مزامیر فصل 130 آیه 3).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

محمد چه کسی بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries