settings icon
share icon
سوال

کمک های خود را به چه کسی اهدا کنیم؟ به کدام موسسه خیریه یا سازمان کمک مالی کنم؟

جواب


با توجه به انبوه گزینه های خیریه ای که وجود دارد، یک مسیحی چگونه می تواند تصمیم عاقلانه ای برای کمک به آنها بگیرد؟ چه سازمان، میسیونری ها، خیریه هایی بیشتر از همه ارزش کمک دارند؟ چگونه پول خود را سرمایه گذاری کنیم تا بیشترین نتیجه ابدی را از آن دریافت کنیم؟ بسیاری از مردم با این سوالات دست و پنجه نرم می کنند. در ادامه اصولی را یادآوری می کنیم که می توانند تا اندازه ای به تصمیم گیری های شما کمک کنند:

به چه کسی کمک کنیم؟ - تعلیم درست

«اما تو شيوهٔ صحيح زندگی مسيحی را تعليم ده » (تیطوس فصل 2 آیه 1)

آیا آن خیریه ها/ سازمان ها/ میسیونری ها پیام انجیل را بشارت می دهند و مرجعیت کلام خدا را تایید می کنند؟ آیا هدف فعالیت های آن حوزه خدماتی مسیحی در نهایت تحقق ماموریت بزرگ است، یعنی پیدا کردن گم شدگان و تجهیز ایمانداران برای تبدیل شدن به پیروان متعهد مسیح (متی فصل 28 آیه هی 19-20، اعمال رسولان فصل 1 آیه 8)؟ حتی اگر هدف اصلی این سازمان تبدیل شدن به دست ها و پاهای مسیح و خدمت به نیازهای فیزیکی مردم باشد، آیا انجیل همچنان در راس کارهای آنها قرار دارد؟

به چه کسی کمک کنیم؟ - تاثیرگذاری و مهارت

«ولی مقداری از اين تخمها روی خاک خوب افتاد، و از هر تخم، سی و شصت و حتی صد تخم ديگر به دست آمد» (متی فصل 13 آیه 8).

آیا انگیزه کار آنها تاثیرگذاری است؟ آیا موسسه خیریه واقعا در حال تحقق ماموریت، اهداف و برنامه هایش است؟ آیا آن سازمان در حل مشکلات مهارت های لازم را به خرج می دهد؟ آیا آن سازمان یا خیریه در مقایسه با دیگر سازمان ها واقعا گامی در جهت تغییر زندگی مردم بر می دارد؟

به چه کسی کمک کنیم؟ - مباشرت و خدمتگزاری

«مهمترین وظيفهٔ يک خدمتگزار اينست كه دستورات اربابش را به طور كامل اجرا كند» (اول قرنتیان فصل 4 آیه 2).

آیا آن مینیستری از بودجه مالی خود عاقلانه استفاده می کند؟ آیا سازمان کمک رسانی از منابع خود برای موارد مهم استفاده می کند؟ آیا آن سازمان، مانند داستان خدمتگزاران در متی فصل 25 آیه ها 14-30، از گنج های خود برای پادشاهی خداوند استفاده می کند؟ آیا اولویت های مالی سازمان خیریه با اولویت های کتاب مقدس مطابقت دارند؟

به چه کسی کمک کنیم؟ - پاسخ گویی

«نقشه‌ای كه بدون مشورت كشيده شود، با شكست مواجه می‌گردد، اما مشورت بسيار، باعث موفقيت می‌شود» (امثال فصل 15 آیه 22).

آیا آن سازمان درباره بودجه مالی و تصمیماتش شفاف و صادقانه عمل می کند؟ آیا یک شخص در آن سازمان بیش از اندازه قدرت دارد و یا مجموعه ای از افراد در جریان تصمیم گیری های مهم مشارکت دارند؟ آیا رهبری آن سازمان پایبند اصل «آهن، آهن را تیز میکند» میباشد (امثال فصل 27 آیه 17)؟ آیا سازمان خیریه مایل به افشای کامل همه اطلاعات مالی خود می باشد؟ آیا آن سازمان کمک رسانی اجازه انتقاد سازنده را می دهد و یا اظهار نظرها را قبول نمی کند (امثال فصل 27 آیه 6)؟

به چه کسی کمک کنیم؟ - دعا

«بخواهيد تا به شما داده شود. بجوييد تا بيابيد. در بزنيد تا به روی شما باز شود» (متی فصل 7 آیه 7).

از خدا طلب حکمت کنید و خواست او برای سرمایه گذاری در سازمان مناسب را شناسایی کنید (یعقوب فصل 1 آیه 5). از خدا بخواهید به شما توانایی بدهد تا از روی عشق کمک کنید. از خدا بخواهید به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را برای کمک رسانی بگیرید تا کار شما نتیاج ابدی داشته باشد.

به چه کسی کمک کنیم؟ - به خدا اعتماد کن و بده

«فراموش نكنيد كه هر كه كم بكارد، كم نيز درو خواهد كرد؛ و هر كه زياد بكارد، زياد درو خواهد كرد. پس اگر كم بدهيد، كم نيز دريافت خواهيد كرد. كسی را مجبور نكنيد كه بيش از آنچه قلباً در نظر دارد، بدهد بلكه بگذاريد همانقدر كه مايل است، بدهد زيرا خدا كسی را دوست دارد كه از روی ميل كمک می‌كند» (دوم قرنتیان فصل 9 آیه های 6-7).

اگر به موارد بالا توجه کنیم دیگر باید و نبایدی برای اینکه به چه سازمانی کمک کنیم وجود نخواهد داشت. ما معتقدیم که مسیحیان باید تمرکز اصلی برای کمک رسانی را بر روی کلیسای محلی خود قرار دهند اما در تصمیمات خود آزادی عمل دارند. آیا یک مسیحی باید به حمایت مالی از یک کودک یا پایان دادن به قاچاق انسان کمک کند؟ آیا یک مسیحی باید به یک پناهگاه نجات محلی یا برنامه بشارت جهانی انجیل کمک کند؟ پاسخ کلی درست یا غلط به این سوالات وجود ندارد. پاسخ این سوالات به بینش، اولویت ها و شور و اشتیاق هرکسی بستگی دارد.

از خدا بخواهید اشتیاق لازم برای مشارکت در برنامه کمک رسانی مورد نظر او را به شما بدهد. با در نظر گرفتن این اصول، تحقیقات خود را انجام دهید، سپس کمک کنید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کمک های خود را به چه کسی اهدا کنیم؟ به کدام موسسه خیریه یا سازمان کمک مالی کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries