settings icon
share icon
سوال

شیطان کیست؟

جواب


تصور مردم در رابطه با شیطان از یک سری تصورات احمقانه تا موارد ذهنی و تخیلی تشکیل شده است. برخی شیطان را یک مرد کوچک قرمز با شاخ هایی بر روی شانه هایش تصور می کنند که شما را برای ارتکاب گناه ترغیب می کند و برخی دیگر حالت های دیگر ظاهری برای او به تصویر می کشند که شخصیت شیطانی او را نشان دهند. با همه این احوال، کتاب مقدس شکل واضح و روشن شیطان را برای ما ترسیم کرده و به ما می گوید که او چگونه می تواند بر روی زندگی ما تاثیر بگذارد. به بیان ساده تر، کتاب مقدس شیطان را به عنوان فرشته ای معرفی می کند که از جایگاه خویش در بهشت به دلیل گناه رانده شده و در حال حاضر کاملا بر ضد خدا و دشمن خدا می باشد و از تمام قدرت خود برای جلوگیری از انجام اهداف خدا استفاده می کند.

شیطان مانند یک فرشته پاک آفریده شد. اشعیا فصل 14 آیه 12 نام شیطان قبل از رانده شدن را لوسیفر عنوان می کند. حزقیال فصل 28 آیه های 12 تا 14، از شیطان به عنوان یک فرشته کروب یاد کرده است که ظاهرا بالاترین مقام یک فرشته می باشد. اما جایگاه و زیبایی او باعث غرورش شد و تصمیم گرفت که در جایگاهی بالاتر از خدا تکیه بزند (اشعیا فصل 14 آیه های 13 تا 14؛ حزقیال فصل 28 آیه 15؛ اول تیموتائوس فصل 3 آیه 6). غرور شیطان باعث سقوط و رانده شدن او شد. به عبارات "من خواهم..." در اشعیا فصل 14 آیه های 12 تا 15 توجه کنید که همه این عبارات نشان دهنده غرور و تکبر شیطان است. خداوند شیطان را به دلیل گناهی که مرتکب شد از مقام و موقعیتی که به او داده بود برای همیشه پایین کشید.

شیطان به فرمانروای این دنیا تبدیل شد (یوحنا فصل 12 آیه 31؛ دوم قرنتیان فصل 4 آیه 4؛ افسسیان فصل 2 آیه 2). او یک متهم کننده (مکاشفه فصل 12 آیه 10)، وسوسه کننده (متی فصل 4 آیه 3؛ اول تسالونیکیان فصل 3 آیه 5) و یک گمراه کننده ( پیدایش فصل 3؛ دوم قرنتیان فصل 4 آیه 4؛ مکاشفه فصل 20 آیه 3) است. معنای اسم او "مخالف" و "دشمن" می باشد یعنی کسی که همواره مخالفت و دشمنی می کند. لقب دیگر او "افترا زننده" است.

اگرچه او از بهشت رانده شد ولی همچنان در پی بدست آوردن جایگاهی بالاتر از خدا می باشد. او همه کارهایی که خدا انجام می دهد را جعل می کند، به امید اینکه مردم او را ستایش کنند و مردم را بر ضد پادشاهی خدا ترغیب کند. شیطان سرچشمه اصلی همه فرقه ها و ادیان دروغین می باشد. شیطان با استفاده از تمام توان و قدرت خویش هر کاری که لازم باشد برای دشمنی با خدا و پیروان خدا انجام میدهد. با این وجود، سرنوشت نهایی شیطان که دریاچه آتش برای ابد می باشد، مشخص و تضمین شده است ( مکاشفه فصل 20 آیه 10).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

شیطان کیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries