settings icon
share icon
سوال

اَپُلُس چه کسی بود؟

جواب


اَپُلُس یک بشارت دهنده، مدافع، رهبر کلیسا و دوست پولس رسول بود. او یک یهودی اهل اسکندریه مصر بود و یک واعظ سخنور، معلم کتاب مقدس، بشارت دهنده مشتاق، و تعلیم دیده در راه خدا توصیف شده است (اعمال رسولان فصل 18 آیه 24-25). او در سال 54 میلادی به افسس سفر کرد و با شجاعت در کنیسه ها تعلیم می داد. با این وجود، در آن زمان، درک و شناخت او از انجیل کامل نبود و فقط از تعمید توسط یحیی اطلاع داشت (اعمال رسولان فصل 18 آیه 25). این یعنی احتمالا اَپُلُس توبه و ایمان به مسیح را بشارت می داده است – شاید حتی ایمان داشته که عیسی ناصری همان مسیح است – اما از عظمت کامل مرگ و رستاخیز مسیح اطلاعی نداشته است. پرسکلا و اکیلا، دوستان پولس، مدت زمانی را با اَپُلُس گذراندند و درک و شناخت او را از عیسی مسیح کامل تر کردند (اعمال فصل 18 آیه 26). اَپُلُس که حالا درک کاملی از پیام مسیح داشت، بلافاصله خدمت بشارتی خود را آغاز کرد و خدا از او به عنوان یک مدافع موثر انجیل استفاده کرد (اعمال رسولان فصل 18 آیه 28).

اَپُلُس از آخائیه به شهر قرنتس یونان رسید (اعمال رسولان فصل 19 آیه 1) جایی که آنچه پولس کاشته بود را آبیاری کرد (اول قرنتیان فصل 3 آیه 6). دانستن این موضوع هنگام مطالعه کتاب اول قرنتیان بسیار مهم است. اَپُلُس با استعدادهای خود طرفدارانی در کلیسای قرنتس پیدا کرد اما این موضوع به تفرقه در کلیسا دامن زد. بر خلاف خواست اَپُلُس، تفرقه ای در کلیسا شکل گرفته بود، آنها او را به بهای نادیده گرفتن پولس و پطرس، معلم و مربی روحانی خود در نظر می گرفتند. پولس در اول قرنتیان فصل 1 آیه های 12-13 به مشکل طرفداری و تعصب می پردازد و می گوید که مسیح تکه تکه نیست و ما نیز نباید باشیم. ما نمی توانیم ویژگی های شخصیتی یک فرد را بیشتر از حقیقت دوست داشته باشیم.

نام اَپُلُس را برای آخرین بار در نامه پولس به تیطوس می بینیم: «تا حد امكان به «زيناس» و «اپلس» كمک كن تا به سفر خود ادامه دهند، و هر چه احتياج دارند برای ايشان تدارک ببين» (تیطوس فصل 3 آیه 13). مشخص است که در این زمان اَپُلُس هنوز در سفر بشارتی بوده و از کریت (جایی که تیطوس بود) گذر می کرده است. شاهد هستیم که پولس همچنان اَپُلُس را مانند یک دوست و همکار ارزشمند در نظر می گیرد.

برخی معتقدند که اَپُلُس در نهایت - با وجود اینکه جزئیات آن در کتاب مقدس عنوان نشده است - به افسس بازگشت و در کلیسای آنجا خدمت کرد. همچنین برخی اَپُلُس را نویسنده ناشناس کتاب عبرانیان می دانند، اما که این ادعا نیز پشتوانه کتاب مقدسی ندارد. نویسنده عبرانیان همچنان ناشناس است.

به طور خلاصه، اَپُلُس یک ادیب مشتاق مسیح با هدیه بشارت دادن بود. او کوشش بسیار زیادی در راه خدا کرد، و صادقانه به رسولان و ساخت کلیسا کمک کرد. زندگی او باید همه ما را تشویق کند تا «در قدرت روحانی رشد كنيد و در شناخت خداوند و نجات دهنده‌مان عيسی مسيح ترقی نماييد» (دوم پطرس فصل 3 آیه 18) و از استعدادهای خدادادی خود برای ترویج حقیقت استفاده کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اَپُلُس چه کسی بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries