settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس در مورد چیست؟

جواب


کتاب مقدس در اصل درباره برنامه و اهداف خدا برای معاشرت با انسان های روی زمین است. خداوند همه چیز را آفرید از جمله انسان که به شکل خدا و به منظور برقراری ارتباط و معاشرت با او آفریده شد.

کتاب پیدایش خلقت اولین انسان ها یعنی آدم و حوا را برای ما روایت می کند، آنها در باغ عدن بودند و با خداوند معاشرت می کردند تا زمانیکه از فرمان خدا سرپیچی کردند و معاشرت و دوستی آنها با خدا شکسته شد. انسان از خدا سرپیچی کرد و نتیجه آن ورود مرگ و رنج به این دنیا بود. جهان در حال حاضر به همان شکلی نیست که ابتدا خلق شد. با این وجود، خداوند آدم و حوا و فرزندانشان را به راحتی حذف نکرد. او همچنان با وجود گناه آنها را به سمت خود جلب کرد.

فصل های آغازین کتاب پیدایش، تباهی و فساد انسان را نشان می دهد. قابیل برادر خود هابیل را کشت. جهان پس از چندین نسل از انسان چنان فاسد شده بود که خدا تصمیم گرفت همه چیز را با طوفان نابود کند. خداوند به نوح دستور داد تا برای نجات خانواده اش و حیوانات یک کشتی بسازد. نوح حتی پس از طوفان هم نشان داد که او نیز یک انسان گناهکار است. سپس جمعیت جهان افزایش پیدا کرد و مردم جهان تصمیم گرفتند برجی بسازند که به آسمان برسد. انسان به خیال خودش می خواست به خدا برسد. خداوند از این کار خشنود نشد، پس زبان های آنها را تغییر داد و این کار باعث شد انسان ها بر روی زمین پراکنده شوند.

در پیدایش فصل 12 می بینیم که خداوند ابراهیم و فرزندانش را انتخاب کرد تا به وسیله آنها معاشرت و رابطه انسان با خودش را دوباره احیا کند. او قول داد که به همه جهان از طریق ابراهیم برکت خواهد داد. مابقی عهد قدیم داستان خانواده ابراهیم (قوم اسرائیل) و تعامل خداوند با آنهاست. او همچنین به ابراهیم قول داد که سرزمین کنعان را به فرزندان او به ارث خواهد داد.

مابقی کتاب پیدایش داستان هایی برای ما روایت می کنند، برخی از این داستان ها درباره شکست ها و خطاهای ابراهیم، پسرش اسحاق و نوه اش یعقوب (که بعدها اسرائیل نامید شد) و دوازده فرزند یعقوب است. برادران یوسف به او حسادت می کردند و در نهایت او را به بردگی فروختند. خداوند با یوسف بود و او در مدت 20 سال از بردگی تا حکومت مصر یعنی نفر دوم بعد از فرعون ارتقا پیدا کرد. برادران یوسف زمانیکه قحطی همه جا را فرا گرفته بود برای خرید غله به مصر رفتند در آنجا با یوسف آشتی کردند، یوسف آنها را بخشید و همگی شان را به مصر آورد تا غذا و ذخیره کافی داشته باشند.

کتاب خروج قرنها بعد آغاز می شود. جمعیت اسرائیلی ها افزایش پیدا کرده بود و همین موضوع باعث ترس مصریان و به بردگی گرفتن اسرائیلی ها بود. فرعون دستور داد تا همه نوزادان پسر یهودی کشته شوند. یک مادر نوزاد خود را تا زمانیکه ممکن بود پنهان می کند سپس سبدی ساخت که در آب شناور بماند، فرزندش را درون سبد قرار داد و به روخانه سپرد جاییکه دختر فرعون برای حمام به آنجا رفته بود. پرنسس سبد را پیدا کرد و تصمیم گرفت که از آن پسر نگهداری کند، او نام پسر را موسی گذاشت و به عنوان نوه ی فرعون او را بزرگ کرد. بعدها، موسی ظلم و ستم نسبت به قوم خودش را دید. یک روز یک سرباز مصری را که در حال کتک زدن یک اسرائیلی بود، کشت. فرعون خبردار شد و موسی مجبور به فرار از کشور شد. او چهل سال بعدی زندگی خودش را به عنوان یک چوپان چادرنشین سپری کرد.

خداوند به موسی نازل می شود و به او می گوید باید به مصر بازگردد و قوم اسرائیل را از آنجا خارج کند. موسی نزد فرعون می رود اما فرعون با درخواست خدا موافقت نمی کند. خداوند بلاهای وحشتناکی به مصر می فرستد، این بلاها با کشته شدن فرزندان اول پسر به اوج خود می رسد. با این وجود، هرکسی، اسرائیلی یا مصری، که خون بره قربانی را روی تیرهای عمودی دو طرف در و سر در خانه‌هایشان مالید نجات پیدا می کرد و مجازات الهی از آن خانه گذر می کرد. فرعون با آخرین مصیبت وارده شده بر مصر به موسی و قوم اسرائیل اجازه خروج داد. زمانیکه قوم اسرائیل به سواحل دریای سرخ رسید فرعون تصمیم خودش را تغییر داد و همراه با ارتش دست به تعقیب بردگان قدیمی خود زد. خداوند دریا را به دو نیم کرد تا اسرائیلی از میان آن عبور کنند اما دریا به محض ورود مصریان بسته شد و همه آنها نابود شدند.

در ادامه کتاب خروج، موسی وظیفه خود برای هدایت قوم اسرائیل به سمت سرزمینی را آغاز می کند که خدا به ابراهیم و فرزندانش قول داده بود. در میان راه، قوم اسرائیل قوانین خدا را دریافت می کنند، این قوانین به آنها می گفت که برای خشنودی خدا چگونه باید پرهیزکارانه عمل کنند. آنها همچنین دستور ساخت خیمه عبادت (معبد متحرک) را نیز دریافت کردند جایی که خداوند آنها را ملاقات می کرد. در کتاب لاویان، خداوند به قوم اسرائیل دستورات لازم مذهبی و قوائد اهدای قربانی برای تقرب گناهکار به خدای پاک را داد. گرچه مردم قول دادند از دستورات خدا اطاعت کنند و به او احترام بگذارند اما کتاب اعداد نافرمانی ها و خطاهای مستمر قوم اسرائیل را نشان می دهد. در حقیقت، اسرائیلی ها در نهایت نخواستند وارد سرزمین موعود شوند برای اینکه فکر می کنند مردمی که در آنجا هستند بسیار قوی هستند و نمی توانند آنها را شکست دهند. بی ایمانی آنها باعث شد تا چهل سال در بیابان سرگردان شوند تا زمانیکه یک نسل از آنها از دنیا رفت. سپس خداوند فرزندان آنها را به سرزمین موعود برد. کتاب تثنیه آخرین سخنرانی های موسی خطاب به نسل جدید را ثبت کرده است، نسلی که نجات معجزه آسای پدرانشان از مصر را به چشم خود ندیده بودند.

کتاب یوشع داستان پیروزی اسرائیلی ها و فتح سرزمین موعود با قدرت خداوند را روایت می کند. کتاب داوران درباره سازش کاری های مذهبی و پرستش خدایان دروغین کنعان سخن می گوید. چرخه شورش و نافرمانی قوم اسرائیل و مجازات الهی و سپس نجات آنها توسط یک داور پس از توبه را در کتاب داوران مشاهده می کنیم. کتاب روت داستان یک زن خداشناس موآبی را روایت می کند که به اسرائیل می پیوندد و نسل مادری داوود می شود یعنی کسی که به بزرگترین پادشاه اسرائیل تبدیل شد.

کتاب اول سموئیل داستان پیامبری به نام سموئیل و چگونگی تدهین اولین پادشاه اسرائیل یعنی شائول به دست او را توضیح میدهد. اما شائول نسبت به خدا نافرمان است به همین دلیلی سموئیل داوود را تدهین می کند. داوود به معاون شائول تبدیل می شود و شائول در نهایت به این نتیجه می رسد که سرنوشت داوود پادشاهی اسرائیل است، بنابراین تصمیم به قتل او می گیرد. شائول در نهایت در یک نبرد کشته شده و داوود پادشاه می شود. دوم سموئیل و اول تواریخ داستان فرمانروایی داوود را روایت می کنند. داوود گرچه خطاهای چشمگیری داشت اما خدا را دوست داشت و به او احترام می گذاشت. خداوند به داوود قول داد که همیشه یکی از فرزندان او به پادشاهی خواهد رسید.

کتاب مقدس همچنین شامل کتاب هایی است که با عنوان ادبیات حکیمانه شناخته می شوند. کتاب ایوب داستان مردی را روایت می کند که همه چیز خود را از دست می دهد اما همچنان به خدا ایمان دارد. نکته کتاب ایوب این است که گاهی مردمان خوب و پرهزکار بدون هیچ دلیل مشخصی رنج می کشند. اما خداوند همیشه دلیلی برای کارهایش دارد حتی اگر نخواهد آن را برای ما آشکار کند. مزامیر کتاب اشعار یا دعا و سرودهاست، داوود بسیاری از آنها را نوشته است. این متون شامل سرود و دعاهای پرستشی درباره نجات در مراحل مختلف تاریخ اسرائیل می باشد. امثال شامل مجموعه ای از سخنان حکیمانه و کاربردی است که اصولا به سلیمان نسبت داده می شوند. کتاب جامعه بیهودگی زندگی سلیمان پس از دور افتادن او از خدا را ثبت می کند. غزل های سلیمان داستان عاشقانه ای است که از لذت های ازدواج صحبت می کند.

کتاب های اول و دوم پادشاهان درباره پادشاهانی صحبت می کند که از داوود پیروی کردند. سلیمان پسر داوود آغاز خوبی داشت ولی بعدها با سازش گری و بت پرستی سقوط کرد. وقتی پسر سلیمان پادشاه شد، ده قبیله شمالی از او جدا شدند و پادشاهی اسرائیل به دو بخش شمالی (اسرائیل) و جنوبی(یهودا) تبدیل شد و تنها قبایل یهودا و بنیامین به نسل داوود وفادار ماندند. هیچ یک از پادشاهان پادشاهی شمالی از خدا اطاعت نکردند و فقط تعداد کمی از پادشاهان جنوبی این کار را کردند. دوم تواریخ بیشتر درباره پادشاهان یهودا یا پادشاهی جنوبی صحبت می کند. پادشاهی های زیادی در شمال تشکیل شدند. همه پادشاهان جنوبی از فرزندان داوود بودند.

خداوند، در سرتاسر دوران پادشاهان، پیامبرانی را فرستاد تا به قوم خود هشدار دهد که اگر توبه نکنند مجازات خواهند شد. هوشع و آموس با پادشاهی شمالی صحبت کردند. اشعیا، ارمیا (نویسنده مراثی ارمیا)، یوئیل، میکاه، ناحوم، حبقوق و صفنیا با پادشاهی جنوبی صحبت می کردند. عوبدیا و یونس با ملت های خارجی صحبت کردند. مردم توبه نکردند و خداوند در نهایت آنها را مجازات کرد. پادشاهی شمالی در سال 722 ق.م توسط آشوری ها نابود شد و پادشاهی جنوبی در سال 586 ق.م توسط بابلی ها شکست خورد. اورشلیم و معبد مقدس نابود شد و بسیاری از اهالی یهودا به بابل بازگردانده شدند. حزقیال و دانیال در زمان تبعید، پیامبران خدا بودند. کتاب استر تاریخ زندگی یهودیان در سرزمین پارس در آن زمان را بیان می کند.

پس از اینکه یهودا هفتاد سال در تبعید سپری کرد، خداوند فرایند بازگرداندن مردمش به اورشلیم و بازسازی آن را آغاز کرد. نحمیا و عزرا این دوره بازسازی را ثبت کرده اند و زکریا، حجی و ملاکی در این دوره پیامبرانی بودند که کلام خدا را به مردم می رساندند. پیامبران در تمام آن مدت درباره پادشاهی احیا شده، یک عهد جدید و یکی از فرزندان داوود صحبت می کردند که می آمد تا برای همیشه پادشاهی کند. آنها حتی به این موضوع نیز اشاره کردند که غیریهودیان نیز این برکت را دریافت خواهند کرد. اما اینکه همه این اتفاقات چگونه رخ می داد هنوز مشخص نبود. ملاکی آخرین پیامبر عهد قدیم است و بعد از او در حدود 400 سال هیچگونه سخن الهی و وحی از طرف خداوند در کتاب مقدس ثبت نشد.

در انجیل های عهد جدید (متی، مرقس، لوقا و یوحنا) یک پیامبر جدید به نام یحیی تعمید دهنده پس از چهار قرن ظهور کرد و به همه اعلام کرد که پادشاهی خدا نزدیک است و مسیحی موعود آمده است. او عیسی را همان مسیح موعود معرفی کرد. هر یک از چهار انجیل درباره زندگی و ماموریت مسیح سخن می گویند. گرچه او در بیت لحم متولد شد اما آغازش در آنجا نبود برای اینکه او در واقع خدا در جسم انسان بود که آمده بود تا پیش ما زندگی کند. انجیل ها معجزات او و ادعاهای الهی او مانند برابری او با پدر، بخشش گناهان و پذیرش پرستش را ثبت می کنند. عیسی مسیح یک گروه کوچک دوازده نفری از شاگردان را برای تعلیم دور خود جمع کرد. او به آنها گفت که برای بخشش گناهان جهان کشته خواهد شد. آنها در آن زمان منظور او را متوجه نشدند و قبول نکردند. چگونه مسیح پادشاه می تواند کشته شود؟ اما همانطوری که خودش گفته بود به او خیانت شد، مصلوب شد و پس از سه روز زنده شد. او به جای تاسیس یک پادشاهی سیاسی زمینی به شاگردانش گفت که خبر خوش زندگی، مرگ و رستاخیز او را به گوش جهانیان برسانند. هر کسی که به او ایمان بیاورد بخشیده و به پادشاهی او وارد خواهد شد. وقتی زمانش فرا برسد به طور علنی و باقدرت بازخواهد گشت. احکام شریعت توسط او به سرانجام رسید و به خاطر او، معبد، قربانی ها و کاهنی دیگر کاربردی ندارد و او دوباره باز خواهد گشت و پادشاهی خودش را بر پا خواهد کرد.

کتاب اعمال رسولان، نزول روح القدس و گسترش پیام انجیل در سراسر جهان توسط رسولان مسیح را ثبت کرده است، البته به جز رویدادهای مرتبط به خیانت یهودا، جایگزینی او با ماتیاس و همچنین رسول جدیدی به نام پولس. پولس کلیسای مسیح را شکنجه می کرد اما مسیح به او ظاهر شد و به او ماموریت داد تا رسول او برای غیریهودیان باشد.

رساله های عهد جدید نامه هایی هستند که پولس به مسیحیان نواحی مختلف امپراتوری روم نوشته است و به آنها عقاید درست مسیحیت و رفتار درست را توضیح می دهد. سیزده نامه توسط پولس نوشته شده است و عناوین آنها مشخص کننده مخاطبان آن نامه هاست: رومیان، اول و دوم قرنتیان، غلاطیان، افسسیان، فیلیپیان، کولسیان، اول و دوم تسالونیکیان به کلیساهای قرنتس، غلاطیه، افسس و غیره. اول و دوم تیموتائوس، تیتوس، فلیمون به اشخاص نوشته شده اند. همه این نامه های ماهیت واقعی مسیح و ارتباط انجیل به زندگی روزمره را بیشتر توضیح می دهند.

چندین نامه هم به نام نویسندگان آنها ثبت شده اند: یعقوب، اول و دوم پطرس، اول، دوم و سوم یوحنا و یهودا. نویسنده عبرانیان ناشناس است اما خطاب به یهودیان نوشته شده است و توضیح می دهد که چگونه تمامی عهد قدیم در عیسی مسیح محقق شده است.

مکاشفه آخرین کتاب در کتاب مقدس است. یوحنای رسول رویاهایی که از عیسی مسیح دریافت کرده را در آن به ثبت رسانده است. مکاشفه سرشار از تشبیهات شگفت انگیز و اسرار آمیز است، اما همه آنها به این حقیقت اشاره می کنند که روزی عیسی مسیح بازخواهد گشت و پادشاهایی خود را به شکل علنی و انکارناپذیر برپا خواهد کرد. همه قول هایی که به ابراهیم و نسل بشر داده شد در عیسی مسیح محقق می شوند. کسانی که او را رد می کنند به دریاچه آتش افکنده خواهند شد. انسان به دلیل زندگی، مرگ و رستاخیر اوست که بخشیده می شود و می تواند معاشرتی را که آدم و حوا در ابتدا با خدا داشتند و سپس آن را از دست دادند احیا کنند. در آخر خداوند زمین و آسمان های جدیدخلق خواهد ساخت. نقطه اوج تاریخ انسان مکاشفه فصل 21 آیه 3 است: « از تخت، صدایی بلند شنیدم که می‌گفت: «خوب نگاه کن! معبد از این پس در میان آدمیان خواهد بود. از این پس خدا با ایشان زندگی خواهد کرد و ایشان خلق‌های خدا خواهند شد. بله، خود خدا با ایشان خواهد بود.»

کتاب مقدس حماسه ای است که سرتاسر تاریخ انسان را فرا می گیرد. داستان کتاب مقدس این است که معاشرت و رابطه قطع شده ما با خدا از طریق ماموریت عیسی مسیح احیا شده است. انسان در آسمان ها و زمین جدید این معاشرت را تجربه خواهد کرد اما کسانی که به عیسی مسیح ایمان می آورند در حال حاضر هم می توانند با کمک روح القدس تا اندازه ای از این معاشرت لذت ببرند.

بهترین راه برای شناخت کتاب مقدس مطالعه آن است. اگر تازه می خواهید شروع کنید می تواند خط داستانی کتاب مقدس را با خواند این کتاب ها به ترتیب دنبال کنید:

پیدایش، خروج، اعداد، یوشع، داوران، اول و دوم سموئیل، اول و دوم پادشاهان، عزرا، نحمیا، لوقا (یا یکی دیگر از انجیل ها)، اعمال رسولان و مکاشفه

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس در مورد چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries