settings icon
share icon
سوال

خدا چیست؟

جواب


ای دبلیو توزر می گوید: «خدا شبیه چیست؟ اگر منظور ما از این پرسش این است که خدا به خودی خود چیست؟ پاسخی وجود ندارد. اما اگر منظور از این پرسش این است که او چه چیزی در مورد خودش آشکار کرده که قابل درک باشد؟ باید گفت که پاسخ کامل و قانع کننده ای وجود دارد».

حق با توزر است که می گوید ما نمی دانیم خداوند به خودی خود چیست. کتاب ایوب می گوید « آيا تو افكار و مقاصد خدا را می‌دانی؟ آيا با تحقيق و تجسس می‌توانی به آنها پی ببری؟ افكار او بلندتر از آسمان و وسيعتر از زمين و گسترده‌تر از درياهاست. پس تو با عقل خود در برابر او چه می‌توانی بكنی؟ » (ایوب فصل 11 آیه های 7 تا 9).

با این وجود می توانیم بپرسیم که خداوند چه چیزهایی را درمورد خودش در کتاب مقدس و خلقت آشکار کرده است.

وقتی موسی از طرف خدا مامور شد تا به نزد فرعون برود و درخواست کند تا اسرائیلی ها را آزاد کند از خدا پرسید: « اگر پيش بنی‌اسرائيل بروم و به ايشان بگويم كه خدای اجدادشان، مرا برای نجات ايشان فرستاده است، و آنها از من بپرسند: ”نام او چيست؟“ به آنها چه جواب دهم؟ » (خروج فصل 3 آیه 13).

جواب خدا به موسی بسیار ساده و روشن بود: « هستم آنكه هستم! به ايشان بگو ”هستم“ مرا نزد شما فرستاده است. بلی، به ايشان بگو: خداوند يعنی خدای اجداد شما، خدای ابراهيم، اسحاق و يعقوب مرا پيش شما فرستاده است. اين نام جاودانهٔ من است و تمام نسلها مرا به اين نام خواهند شناخت» (خروج فصل 3 آیه 14). متن عبری این عبارت دقیقا می گوید «من همان کسی هستم که هستم».

این نامی که خداوند از خود ارائه می دهد نشان دهنده این حقیقت است که او حیات و یا چیزی که برخی آن را واقعیت محض (امر مسلم) می نامند است. حقیقت محض چیزی است که امکان نبودن و وجود نداشتن ندارد. اجازه بدهید طور دیگری بیان کنیم، خیلی چیزهای می توانند وجود داشته باشند (مانند انسان، حیوان، گیاه) اما فقط یک چیز می تواند خود وجود باشد. بقیه چیزها به وجود آمده اند اما فقط خداست که خود وجود است.

این حقیقت که خداوند وجود است ما را به سمت حداقل پنج حقیقت درباره اینکه او چیست هدایت می کند – خدا چه نوع وجودی است.

• خداوند واجب الوجود و علت همه موجودات دیگر است ولی خودش معلول چیزی یا کسی نیست. یوحنا فصل 5 آیه 26 می گوید خدا در خود حیات دارد. پولس می گوید: «احتياج به دسترنج ما ندارد، چون بی‌نياز است! زيرا خود او به همه نَفَس و حيات می‌بخشد، و هر نياز انسان را رفع می کند» (اعمال رسولان فصل 17 آیه 25).

• وجود خدا ضروری است. واجب الوجود کسی است که وجود نداشتنش غیر ممکن است. فقط خداوند واجب الوجود است و دیگر چیزها ممکن الوجود می باشند یعنی ممکن است وجود نداشته باشند. اگر خدا وجود نداشت هیچ چیز دیگری نمی توانست وجود داشته باشد. او تنها واجب الوجود و علت بقیه موجودات است. ایوب این حقیقت را اینگونه بازگو می کند:« اگر خدا اراده كند كه روح و نفس خود را از انسان بگيرد، اثری از زندگی در او باقی نمی‌ماند و او به خاک باز می‌گردد. » (ایوب فصل 34 آیه های 14 تا 15).

• خداوند یک شخص است. کلمه شخص در اینجا به مفهوم شخصیت نیست (مانند شخصیت سرگرم کننده، خوش برخورد و غیره ). بلکه به معنی هدفدار بودن است. خداوند یک وجود هدفدار است که خواسته دارد، خلق می کند و همه وقایع را به سوی تطابق با خودش سوق می دهد. اشعیا می گوید: «به ياد داشته باشيد كه من بارها شما را از رويدادهای آينده آگاه ساخته‌ام. زيرا تنها من خدا هستم و كسی ديگر مانند من نيست كه بتواند به شما بگويد در آينده چه رخ خواهد داد. آنچه بگويم واقع خواهد شد و هر چه اراده كنم به انجام خواهد رسيد» (اشعیا فصل 46 آیه های 9 تا 10).

• خداوند سه شخص در یک وجود است (تثلیث). این حقیقت یک راز است، در عین حال در سرتاسر کتاب مقدس از آن صحبت شده است. کتاب مقدس خیلی صریح می گوید که فقط یک خدا وجود دارد: «ای بنی‌اسرائيل گوش كنيد: تنها خدايی كه وجود دارد، خداوند ماست» (تثنیه فصل 6 آیه 4). در عین حال، کتاب مقدس به چندگانگی خدا نیز اشاره می کند. عیسی مسیح قبل از صعود به آسمان به شاگردانش دستور داد: « پس برويد و تمام قومها را شاگرد من سازيد و ايشان را به نام پدر و پسر و روح‌القدس غسل تعميد دهيد » (متی فصل 28 آیه 19). به مفرد بودن کلمه «نام» در این آیه دقت کنید، این آیه نمی گوید «نامها» که می تواند به سه خدا اشاره داشته باشد. یک اسم وجود دارد که به سه شخص تعلق دارد که یک خدا هستند.

• کتاب مقدس در بخش های متعددی از خدای پدر، خدای پسر و خدای روح القدس یاد کرده است. به عنوان مثال، این حقیقت که عیسی مسیح واجب الوجود و علت همه مخلوفات است در آیه های نخستین یوحنا آمده است: «هر چه هست، بوسيلهٔ او آفريده شده و چيزی نيست كه آن را نيافريده باشد. زندگی جاويد در اوست و اين زندگی به تمام مردم نور می‌بخشد» (یوحنا فصل 1 آیه های 3 تا 4). کتاب مقدس همچنین به ما می گوید که وجود عیسی مسیح لازم و ضروری است و علت همه مخلوقات می باشد: «پيش از آنكه چيزی بوجود آيد، او وجود داشت، و قدرت اوست كه عالم هستی را حفظ می‌كند» (کولسیان فصل 1 آیه 17).

خداوند خود محبت است. خیلی چیزها می توانند وجود داشته باشند ولی فقط یک چیز می تواند خود وجود و حیات باشد که آن چیز خداست، مردم و دیگر چیزها می توانند عشق و محبت داشته باشند اما فقط یک چیز می تواند خود محبت باشد. اول یوحنا فصل 4 آیه 8 به سادگی می گوید، «خدا محبت است».

خدا چیست؟ خدا تنها کسی است که می تواند بگوید «هستم آنکه هستم». خداوند حیات، واجب الوجود و منشا تمام هستی و هر آن چیزی است که وجود دارد. او تنها چیزی است که وجودش لازم، هدفمند، شخصی است و هم یگانگی و هم گوناگونی (تثلیث) دارد.

خداوند محبت است. او شما را دعوت می کند تا او را جستجو کنید و عشقی را که برای شما در کلامش و زندگی پسرش عیسی مسیح دارد کشف کنید. پسری که برای گناهان شما جان خود را فدا کرد و راه زندگی ابدی با او را برای شما فراهم ساخت.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

خدا چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries