settings icon
share icon
سوال

روح القدس چه کارهایی انجام می دهد؟

جواب


کتاب مقدس به وضوح می گوید روح القدس در این دنیا حضور فعال دارد. کتاب اعمال رسولان که به کارهایی رسولان مسیح می پردازد را می توان با نام دقیق تری یعنی «کتاب اعمال روح القدس از طریق رسولان» نیز نام برد. روح القدس پس از دوران رسولان مسیح، دیگر کارهایی مانند الهام کلام بیشتری از خدا را انجام نمی دهد اما او همچنان به کار خود در این دنیا ادامه می دهد.

روح القدس کارهای زیادی در زندگی مسیحیان انجام می دهد. او تسلی بخش ایمانداران است (یوحنا فصل 14 آیه 26). در وجود ایمانداران ساکن می شود و تا روز رستگاری آنها را مهر و موم می کند. این یعنی حضور روح القدس در وجود ایمانداران تغییر ناپذیر است. او نجات کسانی که در آنها ساکن می شود را تضمین کرده و از نجات شان محافظت می کند (افسسیان فصل 1 آیه 13؛ فصل 4 آیه 30). روح القدس در دعا نیز به ایمانداران کمک می کند (یهودا فصل 1 آیه 20) و طبق خواست خداوند به جای آنها دعا می کند (رومیان فصل 8 آیه های 26 تا 27).

روح القدس ما را از نو می سازد و به انسان جدیدی تبدیل می کند (تیتوس فصل 3 آیه 5). او ایمانداران را در لحظه ی نجات در عیسی مسیح تعمید می دهد (رومیان فصل 6 آیه 3). ایمانداران با قدرت روح القدس دوباره متولد می شوند (یوحنا فصل 3 آیه ها 5 تا 8). روح القدس با شادی و معاشرتی که برای ایمانداران فراهم می کند تحمل رنج های این دنیای متخاصم را برای آنها آسان می کند و به آنها آسودگی خیال می دهد (اول تسالونیکیان فصل 1 آیه 6؛ دوم قرنتیان فصل 13 آیه 14). او ایماندارانی را که به خدا اعتماد می کنند با قدرت عظیم خود از شادی و آرامش لبریز و قلب آنها را سرشار از امید می کند (رومیان فصل 15 آیه 13).

تقدیس ایمانداران، کار دیگری است که روح القدس در زندگی آنها انجام می دهد. او در نقطه مقابل تمایلات جسمانی قرار می گیرد و ایمانداران را به سمت پاکی و تقدس هدایت می کند (غلاطیان فصل 5 آیه های 16 تا 18). با این کار، تمایلات و اعمال جسمانی کم رنگ تر شده و ثمره های روح القدس پر رنگ تر می شوند (غلاطیان فصل 5 آیه های 19 تا 26). از ایمانداران خواسته شده تا از روح القدس پر شوند (افسسیان فصل 5 آیه 18) این یعنی آنها باید به طور کامل تحت کنترل روح القدس قرار بگیرند.

روح القدس به ایمانداران هدایای روحانی مختلفی اعطا می کند، «گرچه عطایا گوناگونند، اما سرچشمۀ همۀ آنها همان روح‌القدس است» (اول قرنتیان فصل 12 آیه 4). همه ایمانداران هدایای معنوی دارند و روح القدس تصمیم می گیرد که به هر کس چه هدیه ای بدهد (آیه 11).

او در میان غیرایمانداران نیز فعالیت می کند. عیسی مسیح قول داد که روح القدس را بفرستد «تا جهان را در رابطه با گناه، عدالت خدا و داوری آینده محکوم خواهد کرد» (یوحنا فصل 16 آیه 8). او به عیسی مسیح شهادت می دهد (یوحنا فصل 15 آیه 26) و مردم را به سمت خداوند هدایت می کند. او در حال حاضر نیز جلوی گناه را می گیرد و با «قدرت مخفی بی ایمانی» مبارزه می کند. این کار روح القدس از ظهور ضدمسیح (دجال) جلوگیری می کند (دوم تسالونیکیان فصل 2 آیه های 6 تا 10).

روح القدس کار مهم دیگری نیز انجام می دهد، او به ایمانداران خرد لازم برای شناخت خدا را می دهد. «اما خدا این امور را توسط روح خود بر ما آشکار ساخته است، زیرا روح خدا از عمیق‌ترین اسرار خدا آگاهی دارد و آنها را بر ما آشکار می‌سازد. هیچ‌کس نمی‌تواند بداند که در باطن شخصی دیگر چه می‌گذرد، مگر خود آن شخص. به همین ترتیب، هیچ‌کس نمی‌تواند افکار و نقشه‌های خدا را درک کند، مگر روح خدا» (اول قرنتیان فصل 2 آیه های 10 تا 11). ایمانداران در وجودشان هدیه شگفت انگیز روح خداوند را دارند، به همین دلیل می توانند افکار خدا را همانطوری که در کتاب مقدس آشکار شده است بفهمند. روح القدس به ما کمک می کند تا بفهمیم و درک کنیم. این خرد از طرف خداوند است و یک خرد انسانی نیست. هیچ اندازه ای از دانش بشری نمی تواند جایگزین تعلیمات روح القدس شود (اول قرنتیان فصل 2 آیه های 12 تا 13).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

روح القدس چه کارهایی انجام می دهد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries