settings icon
share icon
سوال

عمانوئیل به چه معناست؟

جواب


عمانوئیل یک نام عبری مردانه به معنی «خدا با ما» یا «خدا با ماست» می باشد. نام عمانوئیل سه مرتبه در کتاب مقدس آمده است، دو مرتبه در عهد قدیم کتاب اشعیا (فصل 7 آیه 14 و فصل 8 آیه 8)، و یک مرتبه در انجیل متی (فصل 1 آیه 23).

در کتاب اشعیا، برای کودکی که در زمان آحاز پادشاه به دنیا آمده بود نام عمانوئیل را انتخاب کردند تا نشانه ای باشد برای آسودگی خیال پادشاه یهودا از حملات سوری ها و اسرائیلی ها: «حال که چنین است خداوند خودش علامتی به شما خواهد داد. آن علامت این است که باکره آبستن شده، پسری به دنیا خواهد آورد و نامش را عمانوئیل خواهد گذاشت» (اشعیا فصل 7 آیه 14). نام عمانوعیل حاکی از آن بود که خداوند برای راهنمایی و حفاظت و نجات قوم خود حضور خواهد داشت. دومین اشاره پیشگویی اشعیا به نام عمانوعیل به تولد عیسی، مسیح موعود اسرائیل، است.

هفتصد سال پس از آحاز پادشاه، باکره ای از ناصریه به نام مریم به نامزدی یوسف درآمد. فرشته ی خدا قبل از ازدواج آنها به یوسف ظاهر شد و به او اعلام کرد کودکی که در رحم مریم است از روح القدس می باشد (متی فصل 1 آیه های 20 تا 21). آنها باید نام آن کودک را عیسی می گذاشتند. متی با درک پیشگویی اشعیا، این مکاشفه ی الهام شده را به ما اعلام می کند: «تمام اینها اتفاق افتاد تا آنچه خداوند به‌واسطۀ نبی خود فرموده بود، جامۀ عمل بپوشد که: دختری باکره آبستن شده، پسری به دنیا خواهد آورد، و او را عمانوعیل خواهند خواند (عمانوعیل به زبان عبری به معنی «خدا با ما» است)» (متی فصل 1 آیه های 22 تا 23).

عیسی مسیح پیشگویی اشعیا را از این جهت به سرانجام رسانید که او به معنای واقعی کلمه عمانوعیل یعنی «خدا با ما» است؛ او کاملا انسان و در عین حال کاملا خدا بود. عیسی مسیح همانطوری که اشعیا پیشگویی کرده بود آمد تا در اسرائیل با قوم خود زندگی کند. متی، عیسی مسیح را به عنوان عمانوعیل معرفی می کند، او همان تجسم است یعنی همان معجزه ای که پسر خدا در بدن انسان ظهور کرد تا بین ما زندگی کند و خدا را برای ما آشکار سازد. عیسی مسیح، خدا در بین ما بود و در بدن انسانی خودش را به ما آشکار کرد (اول تیموتائوس فصل 3 آیه 16).

انجیل یوحنا به زیبایی تمام ظهور پسر خداوند در بدن انسان را توضیح می دهد: «کلمه، انسان شد و بر روی این زمین و در بین ما زندگی کرد. او لبریز از فیض و راستی بود. ما جلال او را به چشم خود دیدیم، جلال پسر بی‌نظیر پدر آسمانی ما، خدا. یحیی او را به مردم معرفی کرد و گفت: «این همان است که به شما گفتم کسی که بعد از من می‌آید، مقامش از من بالاتر است، زیرا پیش از آنکه من باشم، او وجود داشت.» از فراوانی او، برکاتی فیض‌آمیز پی‌در‌پی نصیب همگی ما شد. زیرا شریعت به‌واسطۀ موسی داده شد، اما فیض و راستی به‌وسیلهٔ عیسی مسیح آمد. کسی هرگز خدا را ندیده است؛ اما پسر یگانهٔ خدا که به قلب پدرش نزدیک است او را به ما شناساند» (یوحنا فصل 1 آیه های 14 تا 18).

خداوند در بدن عیسی مسیح با ما راه رفت و زندگی کرد دقیقا همانطور که با آدم و حوا در بهشت معاشرت می کرد. ظهور عیسی مسیح به بشریت نشان داد که خداوند به قول های خود وفادار است و آنها را محقق می کند. عیسی مسیح مانند آن کودک در زمان آحاز تنها یک نشانه از «خدا با ما» نبود، بلکه او خدا بود که شخصا در بین ما زندگی کرد.

عیسی مسیح، عمانوعیل است. او تنها یک رونمایی جزئی از خداوند نیست، بلکه خود خداوند است که با تمامی کمال و شکوهش با ما است: «در مسیح طبیعت و ذات الهی، به طور کامل، در یک بدن انسانی ظاهر شده است» (کولسیان فصل 2 آیه 9). او شکوه و جلال خود در بهشت را رها کرد و به شکل یک خدمتگزار درآمد تا بتواند در مشکلات و چالش های زندگی خودش را به جای ما قرار داده و ما را کاملا درک کند (فیلیپیان فصل 2 آیه های 6 تا 11؛ عبرانیان فصل 4 آیه های 15 تا 16).

عمانوعیل نجات دهنده ی ماست (اول تیموتائوس فصل 1 آیه 15). خداوند، پسر خود را فرستاد تا در بین ما زندگی کند و جان خود را برای ما روی صلیب فدا کند. ما به واسطه ی ریخته شدن خون عیسی مسیح بر روی صلیب با خدا آشتی کردیم (رومیان فصل 5 آیه 10؛ دوم قرنتیان فصل 5 آیه 19؛ کولسیان فصل 1 آیه 20). وقتی به عیسی مسیح ایمان می آوریم و روح القدس را دریافت می کنیم، او درون ما ساکن شده و با ما زندگی می کند (دوم قرنتیان فصل 6 آیه 16؛ غلاطیان فصل 2 آیه 20).

عمانوئیل تا ابد با ما خواهد بود. عیسی مسیح پس از رستاخیز و قبل از صعودش به آسمان به ما قول داد که همیشه تا آخر دنیا با ما خواهد بود (متی فصل 28 آیه 20؛ همچنین نگاه کنید به عبرانیان فصل 13 آیه 5). هیچ چیزی نمی تواند ما را از خدا و محبتی که به واسطه ی ایمان به عیسی مسیح نسبت به ما دارد جدا کند (رومیان فصل 8 آیه های 35 تا 39).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

عمانوئیل به چه معناست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries