settings icon
share icon
سوال

جمله «هیچکس حق ندارد پیوندی که خداوند برقرار کرده را از هم جدا کند» به چه معناست؟

جواب


دستور «هیچکس حق ندارد پیوندی که خداوند برقرار کرده را از هم جدا کند» به ازدواج و طلاق اشاره می کند. این دستور از تعالیم عیسی مسیح در مورد ازدواج و طلاق در مرقس فصل 10 آیه های 1-12 و متی فصل 19 آیه های 1-12 برگرفته شده است. عیسی مسیح این دستور را در پاسخ به سوال فریسی ها در مورد طلاق در قانون موسی بیان کرد: « عيسی جواب داد: «مگر شما كتاب آسمانی را نمی‌خوانيد؟ در كتاب آسمانی نوشته شده است كه در آغاز خلقت، پروردگار مرد و زن را آفريد و دستور داد مرد از پدر و مادر خود جدا شود و برای هميشه به زن خود بپيوندد و با او يكی شود، به طوری كه آن دو نفر ديگر دو تن نيستند بلكه يک تن. هيچ انسانی حق ندارد آن دو را كه خدا به هم پيوسته است، جدا كند» (متی فصل 19 آیه های 4-6؛ مراجعه کنید به پیدایش فصل 1 آیه 27، فصل 2 آیه 24).

منظور عیسی مسیح این است که یک زن و شوهر را خدا به هم پیوند داده است. ازدواج ابداع بشر نیست بلکه خداوند این رسم را تاسیس کرده و بخشی از برنامه او برای بقای نژاد انسان است. عیسی مسیح با دستور «هیچکسی حق ندارد این پیوند را از هم جدا کند» این حقیقت را آموزش می دهد که ازدواج برنامه خدا برای بشر است. وقتی زن و مردی ازدواج می کنند، خداوند آنها را به یکدیگر پیوند می دهد و این پیوند همیشگی است. این اصل بدون توجه به اینکه زن و شوهر ایماندارد باشند یا نباشد، حقیقت دارد. وقتی دو آتئیست با هم ازدواج می کنند، خدا آنها را به هم پیوند می زند حتی اگر آنها این مطلب را قبول نداشته باشند. بنابراین اگر خدا آنها را به هم پیوند زده است هیچ انسانی حق ندارد این اتحاد را بشکند.

عیسی مسیح پس از بیان این مطلب می گوید، «موسی چنين گفت زيرا می‌دانست شما چقدر سنگدل و بيرحم هستيد. اما اين خواست خداوند در آغاز خلقت نبود» (متی فصل 19 آیه 8)، در واقع این مطلب را بازگو می کند که طلاق هیچوقت برنامه خدا نبوده است.

دستور عیسی مسیح در مورد طلاق بیان کننده این مطلب است که اتحاد ازدواج نمی تواند شکسته شود برای اینکه یک تن پس از طلاق از هم جدا می شوند. بحث توجیه طلاق در میان مسیحیان همیشه وجود داشته است. بسیاری از مسیحیان (شاید اکثر آنها) طلاق را در صورت خیانت و عدم توبه یکی از همسران جایز می دانند (بر اساس متی فصل 19 آیه 9). و یا اگر شوهر يا زن غيرمسيحی مايل باشد از همسر خود جدا شود، اشكالی ندارد. در اين مورد، زن يا شوهر مسيحی نبايد اصرار كند كه همسرش با او بماند (اول قرنتیان فصل 7 آیه 15). در این موارد، ازدواج به دلیل خیانت یا ترک همسر غیرایمانداری که مایل به ادامه زندگی با همسر ایماندار نیست شکسته می شود، در کل شکستن پیوندی که خدا آن را گره زده بسیار اسف بار است.

حتی اگر دو مورد عنوان شده جایز باشند، به نظر می رسد که جامعه، حتی کلیساها اهمیت زیادی به جدیت طلاق نمی دهند. اگر ازدواج یک رسم انسانی مانند قردادهای تجاری یا عضویت در کلوب بود مردم به راحتی می توانستند وارد یا خارج شوند. اما ازدواج به این سادگی نیست که دو نفر تصمیم بگیرند با هم زندگی مشترک داشته باشند و هر وقت که هر دو یا یکی از آنها تمایل به ادامه آن نداشت، طلاق بگیرند؛ چراکه آنها دست به شکستن پیوندی می زنند که خدا به وجود آورده و مسئله بسیار جدی ای است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

جمله «هیچکس حق ندارد پیوندی که خداوند برقرار کرده را از هم جدا کند» به چه معناست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries