settings icon
share icon
سوال

انجمن کتاب مقدّس و رسالهٔ برج دیده‌بانی چیست؟

جواب


انجمن کتاب مقدّس و رسالهٔ برج دیده‌ بانی سازمانی است که توسط رهبران شاهدان یَهُوَه اداره می شود. سازمان برج دیده بانی در سال 1886 تاسیس شد و در حال حاضر در بروکلین نیویورک قرار دارد. برج دیده بانی کنترل و سلطه بسیار زیادی بر روی اعضای خود دارد و تا جایی پیش رفته که ترجمه کتاب مقدس مخصوص خودشان را به نام «ترجمه دنیای جدید» منتشر می کنند. این سازمان تا کنون چندین رئیس داشته و خودش را مهمترین رقیب مسیحیت بشارتی می داند. آنها ادعا می کنند تنها پیروان حقیقی خداوند (یَهُوَه) هستند، اما این سازمان یعنی برج دیده بانی چندین اصل اساسی ایمان مسیحی را نه تنها انکار می کند بلکه با آن مخالفت هم می کند.

برای آغاز باید بگوییم که سازمان برج دیده بانی در مورد یکی از مهمترین سوالات دینی اشتباه می کند: عیسی مسیح کیست؟ سازمان برج دیده بانی می گوید عیسی مسیح اولین خلقت یَهُوَه بوده است اما بر خلاف گفته کتاب مقدس، تجسم خداوند در عیسی مسیح را انکار می کند (تیطوس فصل 2 آیه 13، کولسیان فصل 2 آیه 9). آنها با این ادعا، عیسی مسیح را یک مخلوق می دانند و جایگاه او به عنوان خالق هستی را انکار می نند (کولسیان فصل 1 آیه های 16 تا 17، یوحنا فصل 1 آیه های 1 تا 3). آنها اشتباه آریانیسم را تکرار می کنند، که توسط کلیسای مسیحی در شورای نیقیه، بدعت گذار شناخته شده و محکوم شد. این موضوع یعنی الوهیت مسیح به سادگی با خواندن کاملا سطحی کتاب مقدس برای همه روشن است.

برج دیده بانی از آغاز کار خود تثلیث را انکار می کند (خدای پدر، خدای پسر، خدای روح القدس در وجود یک خدا) و می گوید که خدای مسیحیت یک خدای شیطانی و جعلی است. چارلز تیز راسل، موسس سازمان شاهدان یَهُوَه و رئیس پیشین آن، حتی خدای مسیحیت را «خود شیطان» نامید. یَهُوَه ی برج دیده بانی خدای کتاب مقدسی نیست بنابراین نمی تواند مردم را از گناه نجات دهد.

این سازمان برای تطبیق عقاید خود با کتاب مقدس، ترجمه خودش از کتاب مقدس را در سال 1961 منتشر کرد. نام این نسخه «ترجمه دنیای جدید» کتاب مقدس نام دارد که شاهدان یَهُوَه آن را تنها نسخه واقعی کتاب مقدس می دانند. ترجمه دنیای جدید از این جهت منحصر به فرد است که اولین کار سیستماتیک و عمدی برای تولید یک نسخه کامل از کتاب مقدس می باشد که برای هدف خاصی یعنی هماهنگی با عقاید یک گروه خاص ویرایش و بازبینی شده است. محققان یونانی از طیف های متعدد الهیاتی بارها از این ترجمه انتقاد کرده اند و آن را ترجمه اشتباه و غلط متن های کلیدی کتاب مقدس می دانند.

دکتر بروس متزگر استاد زبان عهد جدید کتاب مقدس در سمینار الیهاتی پرنستون و نویسنده چندین کتاب تحسین برانگیز در مورد تصحیح متون گفت، «شاهدان یَهُوَه چندین ترجمه کاملا غلط از زبان یونانی عهد جدید را در ترجمه خود گنجانده اند». دکتر رابرت کانتس که رساله دکتری خودش را در مورد «ترجمه دنیای جدید» نوشت می گوید، «ترجمه برج دیده بانی در تطبیق عقایدشان با کتاب مقدس و جلوگیری از تاثیر بر روی ترجمه واقعی آن کاملا ناموفق عمل کرده اند. این ترجمه باید کاملا به عنوان یک اثر مغرضانه در نظر گرفته شود. در بخش های از آن کاملا نادرست و متقلبانه عمل کرده است.»

دلیل دیگر برای رد کردن ادعاهای برج دیده بانی، پیشگویی های غلط آن در طول سال های فعالیت آنها می باشد. برج دیده بانی تاریخ های متعددی مانند 1946، 1950 و 1975 را به عنوان آخر زمان پیشگویی کرد. پیشگویی های آنها بر خلاف ادعایشان که می گویند «زبان نبوت خدا بر روی زمین است» همیشه دروغ محض بوده است. پیشگویی های دروغین این سازمان در تضاد کامل با یک پیامبر واقعی قرار دارد: «اگر چيزی كه او می‌گويد اتفاق نيفتد، پيام او از جانب خداوند نبوده بلكه ساخته و پرداختهٔ خودش است؛ پس، از او نترسيد» (تثنیه فصل 18 آیه 22).

علاوه بر این، خدمت سربازی، جشن گرفتن تعطیلات و احترام نظامی به پرچم ملی در این سازمان ممنوع است. نطفه این محدودیت ها به ادعای دروغین آنها باز می گردد که می گویند جماعت منحصر به فرد یَهُوَه هستند. برج دیده بانی این اعمال را ابزارهای شیطان برای دور کردن مردم از یَهُوَه می داند. برج دیده بانی تمامی «سیستم جهانی»( فعالیتی که مربوط به برج دیده بانی نباشد) را مرتبط با شیطان می داند و ممنوع می کند. یکی از این کارها انتقال خون است، برج دیده بانی به غلط باور دارد که کتاب مقدس آن را ممنوع کرده است. برجی دیده بانی می گوید انتقال خون ممکن است باعث طول عمر خیلی موقتی شود اما به قیمت زندگی ابدی یک مسیحی واقعی تمام می شود. این سازمان به غلط تصور می کند که خوردن خون (پیدایش فصل 9 آیه 4، اعمال رسولان فصل 15 آیه های 28 تا 29) شامل انتقال خون هم می شود، ممنوعیتی که باعث شد تا افرادی زیادی از شاهدان یَهُوَه و حتی کودکانشان جان خود را از دست بدهند.

با وجود پیشگویی های غلط، انزوای فرقه ای پیروان این گروه، ترجمه غلط و شرم آور کتاب مقدس برای منطبق کردن آن با عقاید خودشان، اما برج دیده بانی سالانه همچنان اعضای جدید از همه جا بی خبر را جذب خود می کند. وظیفه هر یک از مسیحیان واقعی کتاب مقدسی است که همیشه خطاها و عقاید آنها را رد کنند (تیطوس فصل 1 آیه 9). همانطور که یهودا به ما می گوید ما باید « ای عزيزان، در نظر داشتم دربارهٔ نجاتی كه خداوند به ما عطا فرموده، مطالبی برايتان بنويسم. اما اكنون لازم می‌بينم، مطلب ديگری به جای آن بنويسم تا شما را ترغيب نمايم از آن حقيقتی كه خدا يكبار برای هميشه به مقدسين خود عطا كرد، با جديت تمام دفاع كنيد» (یهودا آیه 3).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

انجمن کتاب مقدّس و رسالهٔ برج دیده‌بانی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries