settings icon
share icon
سوال

آیا عیسی مسیح سیاه پوست بود؟

جواب


گروه هایی وجود دارند که معمولا خود را به شکلی از جنبش «عبری سیاه پوست» وابسته می دانند. این گروه ها شدیدا معتقدند که عیسی مسیح در ظاهر و رنگ پوست مانند یک سیاه پوست آفریقایی بوده است. این عقیده مستقیما در نقطه ی مقابل این حقیقت کتاب مقدسی است که عیسی مسیح یک یهودی بود یعنی رنگ پوست او باید چیزی مانند قهوه ای روشن یا تیره بوده باشد، ولی این موضوع مورد توجه این گروه ها قرار نگرفته است. آیا واقعا دانستن رنگ پوست عیسی مسیح اهمیتی دارد؟ آیا مهم است که بدانیم او سیاه، زرد، قهوه ای یا سفید بود؟ گرچه این مطلب برای برخی می تواند خیلی موضوع داغی باشد اما حقیقت این است که ما نمی دانیم پوست عیسی مسیح چه رنگی بوده است. کتاب مقدس به دفعات مکرر به ما گفته است که عیسی مسیح یک یهودی الاصل بوده است و این نکته باید سرنخی در مورد ظاهر او به ما بدهد.

اشعیای نبی بهترین توصیف از ظاهر عیسی مسیح را ارائه داده است: «در نظر خدا او مانند درخت سبزی بود که در زمین خشک و شوره‌زار روییده و ریشه دوانده باشد؛ اما در نظر ما او زیبایی و جلوه‌ای نداشت که مشتاقش باشیم» (اشعیا فصل 53 آیه 2). اگر رنگ پوست و ظاهر عیسی مسیح مهم بود، خداوند قطعا آن را برای ما توصیف می کرد. علاوه بر این، گمانه زنی درباره رنگ پوست عیسی مسیح پیش فرض هایی به وجود می آورد که در کتاب مقدس وجود ندارند. بنابراین این فرضیات بی فایده است (اول تیموتائوس فصل 1 آیه 4؛ تیتوس فصل 3 آیه 9). نکته مهم این است که رنگ پوست عیسی مسیح در مقابل برنامه نجات بشر کوچکترین اهمیتی ندارد (افسسیان فصل 1 آیه 7؛ کولسیان فصل 1 آیه 14).

پس چه مسئله ای در مورد عیسی مسیح باید برای ما مهم باشد؟ پطرس می گوید، «او همچنین با قدرت الهی خود، هر چه که برای یک زندگی خداپسندانه نیاز داریم، به ما می‌بخشد و حتی ما را در جلال و نیکویی خود سهیم می‌سازد؛ اما برای این منظور، لازم است که او را بهتر و عمیقتر بشناسیم» (دوم پطرس فصل 1 آیه 3). به عبارت دیگر، عیسی مسیح ما را به یک زندگی باشکوه همراه با تعالی اخلاقی در این دنیا و همچنین در بهشت فراخوانده است. ما باید برای شکوه و جلال او یک زندگی پاک و مقدس داشته باشیم. پیام این متن روشن است: خوبی و شکوه عیسی مسیح انسان را جذب می کند تا به دنبال یک زندگی خداپسندانه ی مسیحی باشد. این حقیقت نیز هیچ ربطی به ظاهر و رنگ پوست او ندارد.

پطرس همچنین به ما می گوید که «حالا می‌فهمم که فقط یهودیان محبوب خدا نیستند!  بلکه هر کس از هر نژاد و قومی که خدا را بپرستد و کارهای نیک بکند، مورد پسند او واقع می‌شود» (اعمال رسولان فصل 10 آیه های 34 تا 35). عیسی مسیح از می خواهد که پیام انجیل را به تمامی دنیا برسانیم (متی فصل 28 آیه های 18 تا 20)، این یعنی او به ما می گوید همه ما در مسیح یکی هستیم و تفاوت های فرهنگی و نژادی مانعی بر سر راه نیست. پولس نیز این مطلب را به کلیسای غلاطیه می گوید: «دیگر فرقی نمی‌کند که یهودی باشیم یا غیریهودی، غلام باشیم یا آزاد، مرد باشیم یا زن؛ زیرا همهٔ ما مسیحیان در عیسی مسیح یکی هستیم» (غلاطیان فصل 3 آیه 28). رنگ پوست نجات دهنده ی ما ربطی به وظیفه ی ما در رابطه با بشارت پیام انجیل ندارد. رنگ پوست همسایه ما نیز هیچ ربطی به بشارت پیام انجیل به او ندارد (رومیان فصل 1 آیه 16). شاگردان مسیح در کلیسای قرن اول میلادی خود را با فرهنگ ملت های خارجی وفق دادند اما در عین حال به قوانین مسیح وفادار ماندند (اول قرنتیان فصل 9 آیه های 19 تا 23).

پولس روش تدریس خود را در فرهنگ ها و سرزمین های خارجی تغییر داد، اما پیام او هیچگاه تغییر نکرد. او بدون توجه به رنگ پوست شنوندگان خود، دقیقا همان چیزهایی را می آموخت که همیشه بشارت می داد. موضوعی که اهمیت داشت دریافت پیام نجات از طریق عیسی مسیح بود. حقیقت این است پیام انجیل از آن زمان تا به همین امروز کار خودش را انجام داده و همچنان به قلب کسانی که در جستجوی خدا هستند نفوذ می کند و به رنگ پوست آنها چه سیاه، قهوه ای، زرد یا سفید توجهی ندارد. رنگ پوست عیسی مسیح یا همسایه ما در مقابل سرنوشت ابدی هیچ اهمیتی ندارد. چیزی که اهمیت دارد این است که «غیر از عیسی مسیح کسی نیست که بتواند ما را رستگار سازد! چون در زیر آسمان، نام دیگری وجود ندارد که مردم بتوانند توسط آن از گناه نجات یابند» (اعمال رسولان فصل 4 آیه 12).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا عیسی مسیح سیاه پوست بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries