settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره وودو چه می گوید؟ یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به وودو داشته باشد؟

جواب


وودو چندین مراسم مذهبی است که از وودوی غرب آفریقا سرچشمه می گیرد. وودوی اصلی غرب آفریقا یک دین چندخدایی به نام وودون است. این دین یک خدا با دو طبیعت، مردانه و زنانه، و ارواحی که به طبیعت حکمرانی می کنند (مانند ارواح موجود در سنگ ها، رودخانه ها، درخت ها و غیره ) را ستایش می کند. این ارواح وودون یا وودو هستند.

نوعی از وودوی زیرزمینی در آمریکای لاتین، کوبا، هایتی و بخش های از ایالات متحده پیدا شد که از وودوی غرب آفریقا سرچشمه می گرفت اما با جنبه های ظاهری کلیسای کاتولیک روم ادغام شده بود. این رویداد زمانی اتفاق افتاد که بردگان به دنیای مدرن آورده شدند و با اجبار به کاتولیک روم روی آوردند. آنها وودوی آفریقای غربی را با کاتولیک روم ادغام کردند. در کوبا، این ادغام معمولا سانتریا نامیده می شود؛ و در برزیل، کندامبل (اصطلاحات دیگری نیز ممکن است استفاده شود) است. در هائیتی، لوآ (خدایانی که یک خدا را خدمت می کنند) پرستش می شود. لوآ به قدیسین کلیسای کاتولیک مرتبط شد.

در ایالت لوئیزیانای ایالت متحده آمریکا، وودو تاکید بسیار زیادی بر روی ارواحی دارد که بر همه چیز نظارت دارند. بردگان آفریقایی در طی روند ادغام وودوی آفریقای غربی با کوتولیک روم نام این اوراح را به نام قدیسین کاتولیک تغییر دادند. زنانی که در لوئیزیانا آیین و مراسم مذهبی برگزار می کردند و از طلسم ها و معجون های جادویی استفاده کردند ملکه های وودو شناخته می شدند. معروف ترین ملکه وودو ماریه لاوئو از نیئو اورلئان بود که خودش را یک کاتولیک متعهد نیز می دانست. به همین دلیل، همسان سازی بیشتری بین وودو و کاتولیک روم شکل گرفت.

وودو در حقیقت سنتی است که سینه به سینه منتقل می شد، بنابراین از یک شخص به شخص دیگر تغییر می کند. آنها به یک خدا به نام باندی معتقدند، اما این خدا در دسترس نیست و در زندگی روزانه انسان فعال نیست. پرستش کنندگان وودو از طریق آواز، رقص های هیجانی که توسط آن از ارواح دعوت می کنند تا سوار آنها شوند و استفاده از مار با ارواح ارتباط برقرار می کنند. علاوه بر این، رژیم های غذایی خاص، مراسم، آئین ها، افسون ها، معجون ها، جادوها و طلسم هایی خاصی نیز وجود دارند که برای شفا و کمک به پیروان از آنها استفاده می شود.

وودو شامل پرستش ارواح و کارهای مرموز مانند فال گیری و ساحری نیز می باشد. خداوند در سرتاسر کتاب مقدس این اعمال را اکیدا ممنوع کرده است . او ارتباط با این گونه افرادی را در متونی مانند تثنیه فصل 18 آیه های 9-13 ممنوع کرده است: «هيچيک از شما نبايد به جادوگری بپردازد يا غيبگويی و رمالی و فالگيری كند و يا ارواح مردگان را احضار نمايد» (همچنین نگاه کنید به لاویان فصل 19 آیه های 26 و 31، فصل 20 آیه 6؛ دوم پادشاهان فصل 17 آیه 17، اعمال رسولان فصل 19 آیه های 18-19، غلاطیان فصل 5 آیه های 19-21؛ مکاشفه فصل 21 آیه 8، فصل 22 آیه 15).

خدای وودو، خدای کتاب مقدسی نیست، بلکه خدایی در دور دست هاست که دخالتی در امور بشر و طبیعت ندارد. پرستش ارواح وودو پرستش خدایان دروغین است و کتاب مقدس چنین عملی را در محکوم می کند. وودو نه تنها با مسیحیت ناسازگار است بلکه عقاید و اعمال آن نیز بر ضد کلام خداست. علاوه بر این، اعمال مرموز وودو مردم را در خطر دام ارواح پلید می اندازد.

وودو با ادغام دین چندخدایی پرستش روح با شکل ظاهری مسیحیت، برتری عیسی مسیح، فداکاری او بر روی صلیب و نیاز انسان به نجات از طریق ایمان به مسیح را کاملا انکار می کند. بنابراین، وودو، به سه دلیل بر خلاف کلام خداست: خدای حقیقی پرستش نمی شود، ارواح به عیسی مسیح تقدم دارند، و به اعمال اسرار آمیز تکیه می شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره وودو چه می گوید؟ یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به وودو داشته باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries