settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره خون آشام ها چه می گوید؟

جواب


محبوبیت داستان های عاشقانه نوجوانان در مجموعه داستان های گرگ و میش (توایلایت) باعث جلب دوباره نظرها به خون آشام ها شده است. خون آشام یک موجود افسانه ای است که گفته می شود با خوردن خون دیگران زنده می ماند و این کار را معمولا با گاز گرفتن گردن قربانی انجام می دهد و پس از آن قربانی به خون آشام دیگری تبدیل شده و به دنبال قربانی های جدیدی می گردد. افسانه خون آشام ریشه در داستان های محلی قرون وسطی و اروپای شرقی دارد، اما داستان های متعددی از موجوداتی شبیه خون آشام در آفریقا، آسیا و آمریکا نیز وجود دارند.

موج فعلی خون آشامی ریشه در داستان های شبه رمانتیک قرن نوزدهم، کتاب خون آشام اثر جان پلیدوری (1819) و کتاب دارکولا اثر برام استوکر (1897) دارد. این دو کتاب پیشروان خون آشام رمانتیک در ژانر داستان تخیلی هستند. بوسه فریبنده خون آشام نوعی جذبه اغواکننده به خصوص برای زنان جوان دارد، این جذبه اغواگر همراه با سندروم میوه ممنوعه (لذت جنسی غیرمجاز) پایه و اساس محبوبیت مجموعه داستان های گرگ و میش است. جذابیت رمانتیک/جنسی کنت دراکولای خوش آشام که نقش آن را فرانک لانگلا در فیلم دراکولا (1979) بازی کرد یکی از نمونه های جذبه های خون آشام است. شعار این فیلم به این صورت است که «در کل تاریخ، او قلب مردان را از وحشت و قلب زنان را از اشتیاق (تمایل جنسی) پر کرد».

با وجود اینکه داستان های تخیلی مانند گرگ و میش احتمالا بی ضرر می باشند، اما هر نوع علاقه و شیفتگی به خون آشام ها – و یا شبیه آنها مانند جادوگران، ارواح و دیگر شخصیت های اسرار آمیز – می تواند ناسالم و خطرناک باشد. به حالت روانی شخصی که به چنین چیزهایی علاقمند شده بستگی دارد. به عنوان مثال، یک دختر ضعیف و شکننده جوان که در یک محیط خانوادگی پراسترس بوده، با مشکلات کمبود اعتماد به نفس روبرو است، و از فقدان سرمشق های قوی رنج می برد، می تواند در معرض گرایش مخرب به نیروهای غیبی و اسرار آمیز قرار بگیرد. چنین گرایشی، راه فکری و مغز او را برای نفوذ ارواح پلید باز می گذارد. شیطان یعنی دشمن روح ما در کمین است و ما باید «هشيار و مراقب باشيد، زيرا دشمن شما، شيطان، همچون شيری گرسنه، غُرّان به هر سو می‌گردد تا طعمه‌ای بيابد و آن را ببلعد» (اول پطرس فصل 5 آیه 8). به همین دلیل خداوند انجام این کارها و پیروی از آنها را ویرانگر می خواند (تثنیه فصل 18 آیه های 9 تا 12).

نگرش یک مسیحی به خون آشام ها و افسانه خون آشام چگونه باید باشد؟ در فیلیپیان فصل 4 آیه 8 به ما یادآوری شده «فكرتان را بر روی هر چه راست و خوب و درست است، ثابت نگاه داريد. دربارهٔ چيزهايی فكر كنيد كه پاک و زيباست. در صفات خوب و پسنديدهٔ ديگران تأمل كنيد. دربارهٔ چيزهايی فكر كنيد كه می‌توانيد خدا را برای آنها شكر كنيد و به وجود آنها خوش باشيد». گرچه مواردی از اصالت در کتاب های گرگ و میش وجود دارند اما نقاط تاریک و اسرار آمیز هم در آن مشاهده می شود. او یک شخصیت جذاب، فریبنده و کاریزماتیکی است که جذابیت زیادی برای دختران نوجوان دارد. نویسنده با مهارت یک شخصیت رمانتیک، کامل -در عین حال همراه با نقص- را به تصویر کشیده که تقریبا هر دختر نوجوانی را به سمت خود می کشاند. مشکل در این جاست که قهرمان داستان به یک شخصیت ایده آل تبدیل شده و در پی یافتن شخصی شبیه خودش است. هیچ مردی نمی تواند این چنین ایده آل باشد. دختران و زنان جوان مسیحی باید زیبایی و کمال را در مسیح جستجو کنند. وقتی درک درستی از زیبایی واقعی پیدا می کنند قادر خواهند بود تا مرد جوانی که خداوند به عنوان همسر برای آنها در نظر می گیرد را تشخیص دهند.

پس نتیجه می گیریم که مسیحیان باید از هر نوع داستان تخیلی خون آشام دوری کنند؟ برای برخی از خانواده ها، پاسخ بله است. برای برخی دیگر پاسخ خیر است. پدر و مادری که دختر نوجوانشان به این کتاب ها علاقمند شده است باید کتاب را بخوانند و با دخترشان درباره آن بحث کنند و نکات غیر کتاب مقدسی آن را بازگو کنند. این بحث تحلیلی می تواند جذبه اسرار آمیز افسانه خون آشام را خنثی کند. در نهایت، پدر و مادر مسیحی هستند که تصمیم می گیرند فرزندانشان چه کتابی بخوانند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره خون آشام ها چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries