settings icon
share icon
سوال

اهمیت نان فطیر در چیست؟

جواب


بر اساس کتاب مقدس، اسرائیلی ها باید هرساله در عید پسح برای یادآوری رهایی از اسارت مصریان فقط نان فطیر بخورند. از آنجایی که قوم اسرائیل با عجله مصر را ترک کردند وقتی برای ورآمدن خمیر نبود، بنابراین نان در اولین پسح به شکل فطیر (بدون خمیرمایه) تهیه شد. کتاب مقدس در توضیح این نان و دلیل خوردن آن می گوید: «گوشت قربانی را با نان خميرمايه‌دار نخوريد. هفت روز نان بدون خميرمايه بخوريد. اين نان، يادگار سختيهای شما در مصر و نيز يادگار روزی است كه با عجله از مصر خارج شديد. اين روز را در تمام عمر خود به خاطر داشته باشيد» (تثنیه فصل 16 آیه 3). دستورات دیگر در رابطه با خوردن نان فطیر را می توان در خروج فصل 12 آیه 8، فصل 29 آیه 2 و اعداد فصل 9 آیه 11 مشاهده کرد. پسح امروزه هم در خانه های یهودیان با نان فطیر جشن گرفته می شود.

بر اساس لغت نامه عبری، اصطلاح «نان فطیر» از کلمه ماتزوه می آید که به معنی «نان یا کیک بدون خمیرمایه» می باشد. فرهنگ لغت همچنین می گوید که خود کلمه ماتزوه نیز از کلمه ای به معنای «خشکاندن، کشیده شدن» می آید. لغت نامه در مورد مفهوم کلمه دوم می گوید، «حریصانه بلعیدن برای رسیدن به مزه شیرین» بنابراین این احتمال وجود دارد که نان فطیر علاوه بر صاف و سنگین بودن، شیرین هم بوده است.

در کتاب مقدس، خمیرمایه نمادی از گناه است. خمیر مایه در بافت خمیر نفوذ می کند، گناه هم به همین شکل در وجود یک شخص، کلیسا یا ملت پخش می شود و در نهایت افراد دچار آن را در خود غرق کرده، به اسارت در می آورد و به سمت مرگ می کشاند (غلاطیان فصل 5 آیه 9). رومیان فصل 6 آیه 23 می گوید جزای گناه مرگ است، خدا گناه را با مرگ داوری می کند و به همین دلیل مسیح مرد تا ما را از داوری گناه (که مرگ است) نجات دهد. اگر انسان از گناهان توبه کرده و به مسیح به عنوان قربانی پسح خود ایمان بیاورد باید اجازه دهد تا قلب او دگرگون شود و زندگی خود را مطابق با دستورات خدا پیش ببرد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اهمیت نان فطیر در چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries