settings icon
share icon
سوال

چرا درک کتاب مقدس تا این حد دشوار است؟

جواب


همه به درجات مختلفی در درک کتاب مقدس تلاش و تقلا می کنند. حتی بعد از حدود ۲۰۰۰ سال تاریخ کلیسا، یک سری آیات و متون کتاب مقدسی وجود دارند که حتی هوشمندترین محققان کتاب مقدسی را به این تفکر وا می دارد که معنای صحیح آنها چیست. چرا درک کتاب مقدس این قدر دشوار است؟ چرا برای درک صحیح و کامل کتاب مقدس باید تا این حد تلاش کرد؟ قبل از اینکه جوابی پیدا کنیم، باید بگوییم که خدا به شکلی نامعلوم و مبهم ارتباط برقرار نکرد. پیام کلام خدا کاملاً واضح و شفاف است. دلیل اینکه گاهی درک کتاب مقدس می تواند دشوار شود این است که ما موجودات سقوط کرده هستیم- گناه جلوی درک ما را می گیرد و باعث می شود که مفهوم کتاب مقدس را در چارچوب تفکرات و میل خود عوض کنیم.

عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند درک کتاب مقدس را دشوار کنند. نخست اینکه، تفاوت زمانی و فرهنگی وجود دارد. کتاب مقدس بین ۳۴۰۰ و ۱۹۰۰ سال قبل از زمان ما نوشته شد. فرهنگی که کتاب مقدس در آن نوشته شد با اکثر فرهنگهای امروزی بسیار تفاوت دارد. فعالیتهای چوپانهای چادرنشین در ۱۸۰۰ ق.م. در خاورمیانه برای برنامه نویسان کامپیوتر قرن بیست و یکم اغلب منطقی و عقلانی به نظر نمی رسد. وقتی سعی می کنیم کتاب مقدس را درک کنیم، بسیار مهم است فرهنگی را که کتاب مقدس در آن نوشته شد تشخیص دهیم.

دوم اینکه، کتاب مقدس متون مختلفی را در خود جای می دهد، از جمله تاریخ، حقوق، شعر، سرود، حکمت، ادبیات، نبوت، نامه های شخصی و ادبیات آپوکالیپتیک. متون تاریخی را باید متفاوت از متون ادبی تفسیر کرد. شعر را نمی توان مثل متون آپوکالیپتیک درک کرد. هرچند یک نامۀ شخصی برای امروز ما معنا و مفهوم دارد اما کاربرد آن برای ما متفاوت از کاربردی است که برای مخاطبین اصلی آن داشت. برای جلوگیری از سردرگمی، ابهام و تفسیر غلط، تشخیص این موضوع که کتاب مقدس ژانرهای مختلفی دارد مهم و حیاتی است.

سوم اینکه، همۀ ما گناهکاریم؛ همۀ ما اشتباه می کنیم (جامعه ۷:¬۲۰؛ رومیان ۳:¬۲۳؛ اول یوحنا ۱:¬۸). هرچند تلاش می کنیم تفکرات قبلی و تعصبات خود را وارد کتاب مقدس نکنیم، اما همۀ ما گاهی این کار را انجام می دهیم و این امر اجتناب ناپذیر است. متاسفانه گاهی همه با این فرض که یک متن چه معنایی می تواند یا نمی تواند داشته باشد، متون کتاب مقدس را به شکل نادرست تفسیر می کنند. وقتی کتاب مقدس را مطالعه می کنیم، باید از خدا بخواهیم که تعصبات ما را از بین ببرد و ما را در تفسیر کلامش به دور از پیش فرضهایمان کمک نماید. انجام این کار اغلب دشوار است، زیرا قبول اینکه پیش فرضهای ما غلط هستند، مستلزم فروتنی و تمایل برای پذیرش اشتباهاتمان است.

قطعاً تمام این سه مرحله برای درک درست کتاب مقدس ضروری نیستند. تمام کتب بر طبق هرمنتیک کتاب مقدسی نوشته شده اند، که همان علم تفسیر کتاب مقدس است. اما برای درک کتاب مقدس گذراندن این مراحل شروعی خوب هستند. ما باید به تفاوتهای فرهنگی میان خود و مردمی که زمان کتاب مقدس می زیستند، واقف باشیم و آنها را تشخیص دهیم. باید ژانرهای مختلف ادبی را در نظر بگیریم. باید اجازه بدهیم که کتاب مقدس خودش صحبت کند و اجازه ندهیم که تصورات و پیش زمینه های قبلی ما تفسیرمان را خراب کنند.

درک کتاب مقدس گاهی می تواند بسیار دشوار باشد، اما با یاری خدا ممکن است. به خاطر داشته باشید اگر به عیسی مسیح ایمان دارید، روح خدا در شما ساکن است (رومیان ۸:¬۹). همان خدایی که کتاب مقدس را «الهام» کرد (دوم تیموتائوس ۳:¬۱۶-۱۷) ذهن شما را به راستی و درک کلام او بازخواهد کرد، به شرطی که به او تکیه کنید. منظورمان این نیست که خدا همواره این کار را برایتان راحت خواهد کرد. خدا مشتاق است که ما در جستجوی کلام او باشیم و در گنجهای آن تماماً کاوش نماییم. درک کتاب مقدس ممکن است آسان نباشد، اما بشدت ارزشمند و رضایتبخش می باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا درک کتاب مقدس تا این حد دشوار است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries