settings icon
share icon
سوال

چگونه می‌توانم کتاب مکاشفه را درک کنم؟

جواب


کلید تفسیر کتاب مقدس، بخصوص کتاب مکاشفه، داشتن هرمنوتیکِ (دانش تفسیر) یکپارچه است. هرمنوتیک، مطالعه‌ی اصول تفسیر می‌باشد. به عبارت دیگر، روشی است که شما متن کتاب مقدس را تفسیر می‌کنید. یک هرمنوتیک عادی یا تفسیر عادی از کتاب مقدس یعنی اینکه باید آن متن یا آیه در مفهوم عادی خودش درک شود، مگر اینکه نویسنده از زبان استعاری در آن متن یا آیه استفاده کرده باشد. اگر معنای طبیعی یک متن، مفهوم داشته باشد دیگر به جستجوی معانی دیگر نخواهیم رفت. همچنین ما نباید با اختصاص دادن معانی برای کلمات یا عبارات کتاب مقدس آن را روحانیزه کنیم، در حالیکه معنی آن متن تحت هدایت روح‌القدس کاملاً واضح و روشن است و نویسنده قصد داشته که همانطوریکه نوشته شده درک شود.

یک مثال از این مورد، مکاشفه فصل 20 می‌باشد. بسیاری از مردم معانی مختلفی به دوره‌ی هزار ساله اختصاص می‌دهند. اما زبان کتاب مقدس به هیچ‌وجه دلالت بر این ندارد اشاراتی که به هزار سال شده معنایی جز یک دوره‌ی هزار ساله به معنای تحت‌اللفظی برداشت شود.

یک طرح کلی ساده برای کتاب مکاشفه در مکاشفه 19:1 بیان شده است. در فصل اول، مسیح قیام کرده و جلال یافته با یوحنا صحبت می‌کند. مسیح به یوحنا می‌گوید "پس آنچه دیده‌ای، و آنچه اکنون هست و آنچه از این پس خواهد شد، همه را بنویس." همه‌ی آن چیزهایی که یوحنا از قبل دیده بود در فصل اول ثبت شده است. "آنچه اکنون هست" (در زمان یوحنا حاضر بودند) در فصلهای 2 تا 3 ثبت شده‌اند (نامه‌ها به کلیساها). "آنچه از این پس خواهد شد" (رویداد های آینده) در فصلهای 4 تا 22 ثبت شده‌اند.

بطور کلی، فصلهای 4 تا 18 کتاب مکاشفه به داوری شدن مردم دنیا توسط خداوند می‌پردازد. این داوریها برای کلیسا نمی‌باشد (اول تسالونیکیان 2:5، 9). قبل از اینکه داوری خدا آغاز شود، کلیسا در فرایندی به نام "ربوده شدن" از روی زمین برداشته می‌شود (اول تسالونیکیان 13:4-18؛ اول قرنتیان 51:15-52). فصلهای 4 تا 18 "دوران سخت یعقوب" (زمان سختی برای اسرائیل) را توضیح می‌دهد (ارمیا 7:30؛ دانیال 12:9؛ 1:12). همچنین زمانی خواهد بود که خداوند، غیر ایمانداران را بخاطر شورش بر ضد او داوری خواهد کرد.

فصل 19، بازگشت مسیح همراه با کلیسا، عروس مسیح را توضیح می‌دهد. او وحش و معلمان دروغین را شکست می‌دهد و به دریاچه‌ی آتش می‌افکند. در فصل 20، شیطان توسط عیسی مسیح به درون چاه بی‌انتها انداخته می‌شود. سپس عیسی مسیح پادشاهی خود بر روی زمین را برقرار می‌کند و تا هزار سال حکومت می‌کند. در پایان هزار سال، شیطان آزاد می‌شود و بر ضد خدا شورش می‌کند. اما به سرعت شکست می‌خورد و به دریاچه‌ی آتش انداخته می‌شود. سپس داوری نهایی رخ می‌دهد، تمامی غیر ایمانداران داوری شده و آنها نیز به دریاچه‌ی آتش انداخته خواهند شد.

فصلهای 21 و 22، حالت نهایی و ابدی دنیا را توصیف می‌کند. در این فصلها خدا به ما می‌گوید که ابدیت با او چه شکلی خواهد بود. کتاب مکاشفه قابل فهم است. اگر معنی کتاب مکاشفه سراسر راز بود، خداوند آن را به ما نمی‌‌داد. کلید درک کتاب مکاشفه این است که تا حد امکان آن را به معنی واقعی کلمه تفسیر کنیم. کتاب مکاشفه آنگونه می‌گوید که معنی می‌دهد، و آنگونه معنی می‌دهد که می‌گوید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه می‌توانم کتاب مکاشفه را درک کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries