settings icon
share icon
سوال

عشق خداوند مشروط است یا بی قید و شرط؟

جواب


عشق خدا همانطوری که کتاب مقدس عنوان می کند بی قید و شرط است و هدف این عشق فرزندان او هستند با وجود اینکه از او رویگردان شده اند. به عبارت دیگر، خدا دوست دارد برای اینکه محبت و عشق ذات و ماهیت اوست (اول یوحنا فصل 4 آیه 8)، و این عشق او را به سمت مهربانی و خیرخواهی می کشاند. عشق بی قید و شرط خدا را می توان به روشنی در انجیل مشاهده کرد. پیام انجیل در واقع پیام نجات الهی است. خدا گرفتاری بندگان سرکش خود را می بیند و تصمیم می گیرد تا آنها را از بند گناه رهایی دهد، این تصمیم بر اساس عشق و محبت اوست (افسسیان فصل 1 آیه های 4 تا 5). به پیام پولس خطاب به رومیان گوش فرا دهید: « پس ملاحظه می‌كنيد كه در آن هنگام كه ما درمانده و ذليل بوديم، درست در زمان مناسب، مسيح آمد و در راه ما گناهكاران جان خود را فدا كرد! حتی اگر ما انسانهايی خوب و پرهيزگار می‌بوديم، كمتر كسی ممكن بود حاضر شود جانش را در راه ما فدا كند، هر چند ممكن است كسی پيدا شود كه بخواهد در راه يک انسان خوب و نجيب جانش را فدا كند. اما ببينيد خدا چقدر ما را دوست داشت كه با وجود اينكه گناهكار بوديم، مسيح را فرستاد تا در راه ما فدا شود» (رومیان فصل 5 آیه های 6 تا 8).

با خواند کتاب رومیان متوجه می شویم که ما به دلیل گناه از خدا جدا افتاده ایم. در صف دشمنی با خدا قرار گرفته ایم و خشم او بر ضد بی ایمانانی که او را رد کرده اند جاری شده است (رومیان فصل 1 آیه های 18 تا 20). ما خدا را رد می کنیم و او ما را به دست گناهانمان می سپارد. همچنین در می یابیم که همه گناه کرده ایم و به کمال مطلوب مورد انتظار خدا نرسیده ایم (رومیان فصل 3 آیه 23) و اینکه هیچ کدام از ما به دنبال خدا نیستیم و آنچه مورد پسند اوست را انجام نمی دهیم (رومیان فصل 3 آیه های 10 تا 18).

بر خلاف این دشمنی و خصومتی که با خدا داریم (و به همین دلیل سزاوار نابودی هستیم) اما خداوند عشق بی قید و شرط خود را با فرستادن پسر خود و فدا کردن او برای بخشیده شدن گناهان به ما نشان می دهد. خداوند منتظر ما نشد تا خود را اصلاح کنیم و تاوان گناهان را پرداخت نماییم بلکه خودش انسان شد و به میان بندگان خود آمد (یوحنا فصل 1 آیه 14). خداوند بشر شدن را تجربه کرد – هر شرایطی که انسان دارد – و سپس خودش را به عنوان غرامت گناهان ما فدا کرد.

این نجات الهی به فدا کردن جان او ختم شد. همانطور که عیسی مسیح در انجیل یوحنا می گوید، «بزرگترين محبتی كه شخص می‌تواند در حق دوستانش بكند، اين است كه جان خود را در راه ايشان فدا سازد. محبت را بايد اينچنين سنجيد» (یوحنا فصل 15 آیه 13). این دقیقا کاری است که خدا از طریق عیسی مسیح انجام داد. عشق بی قید و شرط خدا در دو متن دیگر انجیل به روشنی معلوم است:

«اما خدا كه لطف و رحمتش بيش از حد تصور ماست، ما را آنقدر دوست داشت كه به ما عمر دوباره داد؛ زيرا ما به سبب گناهانمان، روحاً مرده بوديم و می‌بايست تا به ابد دور از خدا به سر ببريم. اما وقتی خدا مسيح را پس از مرگ زنده كرد، به ما نيز عمر دوباره داد. پس ما صرفاً در اثر لطف و فيض خدا نجات پيدا كرده‌ايم» (افسسیان فصل 2 آیه های 4 تا 5).

«خدا با فرستادن فرزند يگانهٔ خود به اين جهان گناه‌آلود، محبت خود را به ما نشان داد؛ بلی، خدا او را فرستاد تا جان خود را در راه ما فدا كند و ما را به زندگی ابدی برساند. اينست محبت واقعی! ما او را محبت نكرديم، بلكه او ما را محبت كرد و يگانه فرزندش را فرستاد تا كفارهٔ گناهان ما شود» (اول یوحنا فصل 4 آیه های 9 تا 10).

باید بدانیم که عشق خداوند یک طرفه است یعنی اولین قدم را برمی دارد و واکنش به چیزی یا کاری نیست و این دقیقا همان چیزی است که آن را بی قید و شرط می کند. اگر عشق خداوند شرطی بود پس ما باید برای به دست آوردن آن کاری انجام می دادیم. می بایست به گونه ای خشم او را آرام می کردیم و قبل از اینکه او بتواند ما را ببخشد خود را پاک می کردیم. اما این پیام کتاب مقدس نیست. پیام کتاب مقدس – انجیل – این است که خداوند بر اساس ذات خود که محبت است برانگیخته می شود و بی قید و شرط برای نجات بندگانش از اسارت گناه قدم بر می دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

عشق خداوند مشروط است یا بی قید و شرط؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries