settings icon
share icon
سوال

دوازده قبیله اسرائیل کدام هستند؟

جواب


دوازده قبیله اسرائیل از دوازده پسر یعقوب سرچشمه می گیرد. «اسرائیل» نامی است که خدا برای یعقوب انتخاب کرد (پیدایش فصل 32 آیه 28). رئوبين (بزرگترين فرزند يعقوب)، شمعون، لاوی، يهودا، يساكار، زبولون، يوسف، بنيامين، دان، نفتالی، جاد و اشير دوازده پسر یعقوب بودند. (پیدایش فصل 35 آیه های 23-26، خروج فصل 1 آیه های 1-4، اول تواریخ فصل 2 آیه های 1-2). زمانی که این قبایل سرزمین موعود را به ارث بردند، قبیله لاوی سرزمینی برای خود دریافت نکرد (یوشع فصل 13 آیه 14). در عوض، آنها کاهن شده و صاحب چندین شهر در سرتاسر اسرائیل شدند. قبیله یوسف به دو بخش تقسیم شد. یعقوب دو پسر یوسف، افرایم و منسی را به فرزند خواندگی پذیرفت، به یوسف به دلیل وفاداری اش برای نجات خانواده در زمان قحطی دو برابر داده شد (پیدایش فصل 47 آیه های 11-12). در نتیجه، قبایلی که قلمرو خودشان را دریافت کردند عبارت بودند از رئوبین، شمعون، یهودا، دان، نفتالی، جاد، اشیر، یساکار، زبولون، بنیامین، افرایم و منسی. در برخی از متون کتاب مقدس، برای اشاره به قبیله افرایم از قبیله یوسف نیز استفاده می شود (اعداد فصل 1 آیه های 32-33).

پس از مرگ سلیمان پادشاه، اسرائیل به دو پادشاهی تبدیل شد. پادشاهی جنوبی که شامل یهودا، شمعون و بنیامین بود. بقیه قبایل با هم متحد شدند و پادشاهی شمالی را تشکیل دادند. اسرائیل توسط آشوری ها نابود شد و اکثر اسرائیلی ها یا کشته شدند یا تبعید؛ اسرائیلی های باقیمانده هم احتمالا با پادشاهی یهودا ادغام شدند.

عیسی مسیح از قبیله یهودا، پولس از قبیله بنیامین و یحیی تعمیده دهنده از قبیله لاوی بود. از زمان پراکندگی یهودیان در قرن 70 میلادی، تشخیص قبیله یهودیان امروزی کمی سخت تر شده است. اما این بدان معنی نیست که تقسیمات قبیله ای دیگر اهمیتی ندارد. در دوران عذاب سخت (برآشفتگی بزرگ)، وقتی اکثر مردم دنیا خدا را رها می کنند و از ضد مسیح پیروی می کنند، 144000 یهودی توسط خداوند مُهر می شوند. این عدد را 12000 یهودی از هر قبیله تشکیل می دهد. بنابراین حتی اگر ما نمی دانیم که چه کسی از کدام قبیله است، خدا می داند. این قبایل دوباره در مکاشفه فصل 7 آیه های 5-8 فهرست شده اند اما همان قبایلی نیستند که در کتاب یوشع به آنها سرزمین داده شده بود. قبایل منسی و افرایم (تحت نام یوسف)، و لاوی به جای دان حضور دارد. توضیحی برای این مطلب ارائه نشده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دوازده قبیله اسرائیل کدام هستند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries