settings icon
share icon
سوال

چرا باید به کتاب مقدس اعتماد کنم؟ آیا کتاب مقدس قابل اعتماد است؟

جواب


همه ما به یک چیزی اعتماد داریم. حتی شکاک ترین آدمهای اطراف ما نیز به خیلی چیزها باور و اعتماد دارند. ما برای سرپا ایستادن به پاهای خود اعتماد می کنیم. برای نشستن به صندلی اعتماد می کنیم. اعتماد می کنیم که با تنفس مقدار مورد نیاز اکسیژن به ما خواهد رسید. وقتی به رختخواب می رویم به گردش زمین اعتماد داریم، بنابراین می دانیم که صبح می آید. ما اعتماد به این موارد را با اراده خود بر اساس قابلیت اعتماد آنها در گذشته انتخاب کرده ایم. ما اعتماد کردن را انتخاب می کنیم؛ در غیر اینصورت، در یک حالت همیشگی ترس و عدم اطمینان زندگی خواهیم کرد.

همین اصل در مورد خداوند و کتاب مقدس نیز صدق می کند. ما چیزی را که انتخاب می کنیم که به آن اطمینان داریم. ایمان به خدا به این معنی است که ما انتخاب کرده ایم که به وجود او باور داشته باشیم و اعتماد کنیم. و به او همانطوری که خودش را در کتاب مقدس معرفی کرده است اعتماد کنیم و باور داشته باشیم که اعتماد و عدم اعتماد زندگی ما را تا ابد تحت تاثیر قرار خواهد داد. با این وجود، ایمان نداشتن جایگزین ایمان داشتن نیست. انتخاب عدم ایمان به خدا هم نیاز به اعتماد دارد. ما باید اعتماد کنیم و باور داشته باشیم که خدا وجود ندارد، نمی توانیم او را بشناسیم و این انتخاب تاثیری بر روی زندگی و ابدیت ما ندارد. انکار وجود خدا حتی به ایمان بیشتری نیاز دارد برای اینکه سوالات مطرح شده در کتاب مقدس همچنان باید پاسخ داده شوند. کسانی که کتاب مقدس را باور ندارند باید آماده پاسخگویی به خودشان به سوالات بیشماری باشند که جواب آماده ای برای آنها وجود ندارد مانند سوالاتی که درباره معنای زندگی و پیچیدگی های قابل مشاهده در جهان هستی وجود دارند. همه کسانی که باور به چیزی غیر از کتاب مقدس را انتخاب کرده اند در نهایت باید با این گفته برتاراند راسل آتئیست معروف موافقت کنند که می گوید، اگر زندگی پس از مرگ یک افسانه است پس زندگی قبل از مرگ معنایی ندارد.

برای اعتماد و باور به چیزی ابتدا باید قابلیت اعتماد گزینه های موجود را در نظر بگیریم. کتاب مقدس ادعاهای شگفت انگیزی در مورد خودش می کند. برخی از مردم فکر می کنند می توانند بخش های دلخواه خود در کتاب مقدس را که آنها فکر می کنند درست است گلچین کنند، اما کتاب مقدس هرگز چنین گزینه ای در اختیار ما قرار نداده است. کتاب مقدس می گوید کلام الهام شده خداوند است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16)، درست و موثق است (مزامیر فصل 119 آیه 160؛ یوحنا فصل 17 آیه 17)، و کتاب راهنمای زندگی ماست (مزامیر فصل 119 آیه 105؛ لوقا فصل 4 آیه 4). اگر به این ادعاها باور و اعتماد نداشته باشیم یعنی بقیه موارد آن نیز مشکوک هستند، بنابراین، پذیرش قول ها اما نادیده گرفتن دستورات غیر منطقی است.

برای اینکه کتاب مقدس را غیرقابل اعتماد بدانیم باید توضیحات منطقی برای ماهیت معجزه آمیز آن نیز داشته باشیم. برای مثال، بیش از 2500 پیشگویی مربوط صدها یا هزاران سال قبل در کتاب مقدس وجود دارد، 2000 عدد از آنها محقق شده است و بیش از 500 عدد دیگر با گذر زمان محقق خواهند شد. احتمال تحقق بدون خطای این پیشگویی ها 10 به توان 20000 است، اعتماد به این موضوع که کتاب مقدس معجزه نیست، از نظر ریاضی جور در نمی آید.

برای تشخیص قابلیت اعتماد کتاب مقدس چندین عامل وجود دارد، اولین موردی که اغلب به چالش کشیده شده است این است که کتاب مقدس درست است برای اینکه خودش می گوید درست است. البته که اعتماد به آن تنها بر این اساس کار احمقانه ای است. ما دسته چک خود را به یک فرد غریبه نمی دهیم برای اینکه او خودش می گوید قابل اعتماد است و می توانیم به او اعتماد کنیم. اما می توانیم با این ادعای کتاب مقدس مبنی بر قابلیت اعتماد بودنش آغاز کنیم و سپس به دنبال مدارک و شواهد برای اثبات این ادعا برویم.

ادعای نویسندگان کتاب مقدس به اعتماد ما به آن کمک می کنند. نویسندگان عهد قدیم اعلام کرده اند که کلام خدا را به زبان خود جاری کرده و نوشته اند (خروج فصل 20 آیه های 1 تا 4؛ تثنیه فصل 8 آیه 3؛ اشعیا فصل 1 آیه 2؛ ارمیا فصل 1 آیه های 1 تا 13). مردان مشخصی از طرف خداوند به عنوان پیامبر، پادشاه و رهبر منصوب شده بودند و مردم نیز آنها را به رسمیت می شناختند. پیامبران اکثر اظهارات خود را با جمله «خداوند می گوید» آغاز کرده اند (برای نمونه، ارمیا فصل 45 آیه 2؛ زکریا فصل 7 آیه 13). این اقدامات اکثر با آزار و اذیت مواجه می شدند (متی فصل 23 آیه 37؛ اول پادشاهان فصل 19 آیه 10؛ اعمال رسولان فصل 7 آیه 52). هیچ دلیل زمینی و انسانی وجود نداشت که پیامبران حقایقی را اعلام کنند که می دانستند به خاطر آنها احتمالا سنگسار خواهند شد. با این وجود، آنها به رساندن پیام خدا ادامه دادند، برای اینکه کاملا متقاعد شده بودند که خداوند آنها را به عنوان نمایندگان خودش مسئول این کار کرده بود. سپس گفته های پیامبران برای نسل های آینده به ثبت رسید و مردم، حتی عیسی مسیح، آنها را به عنوان کلام خدا پذیرفتند (متی فصل 4 آیه 10؛ لوقا فصل 4 آیه 8).

نویسندگان عهد جدید دلایل گوناکونی برای ثبت نوشته های خود ارائه می دهند. برای مثال، لوقا یک پزشک و مورخ مورد احترام بود. که در سفرهای بشارتی پولس را همراهی می کرد. او هدف کتاب خود را در فصل اول آن توضیح می دهد: «برای انجام این کار، آنها از مطالبی استفاده کرده‌اند که از طریق شاهدان عینی وقایع و شاگردان اولیه، در دسترس ما قرار گرفته است. از آنجا که من خود، این مطالب را از آغاز تا پایان، با دقت بررسی و مطالعه کرده‌ام، چنین صلاح دیدم که ماجرا را به طور کامل و به ترتیب برای شما، عالیجناب تِئوفیلوس، بنویسم، تا از درستی تعلیمی که یافته‌اید، اطمینان حاصل کنید» (لوقا فصل 1 آیه های 2 تا 4). لوقا شخصا ادعاهای موجود در مورد عیسی مسیح را بررسی کرد تا از صحت روایات انجیل اطمینان حاصل کند و کتاب لوقا و اعمال رسولان را نوشت.

نامه های پولس به کلیساها به عنوان پیام خدا مورد قبول مخاطبان قرار می گرفت (اول تسالونیکیان فصل 2 آیه 13). ما باید بدانیم که اکثر نویسندگان عهد جدید به خاطر گفته هایشان شهید شدند. خیلی بعید به نظر می رسد که گروهی از مردان که همگی یک حقیقت را اعلام می کردند برای گفتن کلماتی که می دانستند دروغ است تا این حد از شکنجه و رنج را بپذیرند و حتی به قتل برسند.

عامل دیگری که به ما در اعتماد به کتاب مقدس کمک می کند تاثیری است که آن بر روی زندگی هزاران انسان داشته است. کتاب مقدس در برابر تلاش های پادشاهان، دیکتاتورها و حتی کل جامعه برای نابود کردن آن مقاومت کرد و امروزه هم رتبه بالاترین فروش در بین کتاب ها در کل تاریخ را دارد. کلمات آن حاوی امیدی است که در دیگر متن های مذهبی پیدا نمی شود و زندگی میلیون ها انسان را متحول کرده است. دیگر ادیان جهان نیز ادعا می کنند که پیروان وفاداری دارند اما دلایل وفاداری آنها معمولا ترس، هراس افکنی یا تلاش انسان بوده است. کتاب مقدس قولی هایی می دهد که ادیان دیگر نمی دهند: زندگی، امید، و هدف که آنها از خدای قادر و بزرگ دریافت می کنیم. کلمات آن قاتلان، ستمگران و جوامع را متحول کرده است، برای اینکه حقیقت کتاب مقدس در اعماق وجود و روح انسان منعکس می شود (جامعه فصل 3 آیه 11). کتاب مقدس ممکن است رد شود، مورد تنفر و یا بی اعتنایی قرار گیرد، اما تاثیرش بر روی کسانی که به آن توجه کرده اند را نمی توان انکار کرد.

در نهایت، خدا به همه ما آزادی انتخاب داده تا آزادانه به هر چیزی که می خواهیم اعتماد کنیم و ایمان بیاوریم. اما در عین حال، اثر انگشت خود را بر روی همه مخلوقات خودش نیز قرار داده است و کتاب راهنمای زندگی نیز برای ما فراهم کرده است (مزامیر فصل 19 آیه 1؛ فصل 119 آیه 11؛ اول پطرس فصل 2 آیه های 11 تا 12). کلام او شواهد و مدارک بسیار زیاد و قابل اعتمادی برای ما فراهم کرده است. کسانی که به کتاب مقدس اعتماد دارند زندگی خود را روی پایه های بسیار محکمی بنا کرده اند (نگاه کنید به متی فصل 7 آیه های 24 تا 28).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا باید به کتاب مقدس اعتماد کنم؟ آیا کتاب مقدس قابل اعتماد است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries